Atlas polityczny
Sejm 2005: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2005: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2005)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 31,3%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 34,1%. Różnica między tymi grupami: −2,8 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: brak wyraźnej zależności (współczynnik korelacji r = −0,07), na podstawie 51 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości7,7 do 15,0 % 34,1%
- Niskie15,3 do 18,3 % 32,3%
- Środkowe18,3 do 20,9 % 42,8%
- Wysokie21,2 do 23,7 % 38,4%
- Najwyższe wartości23,8 do 37,3 % 31,3%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 10). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Chrzanów woj. lubelskie | 19,8 | 54,9% | +18,7 p.p. |
| Sabnie woj. mazowieckie | 20,4 | 51,4% | +15,2 p.p. |
| Bielany woj. mazowieckie | 18,3 | 50,7% | +14,3 p.p. |
| Klwów woj. mazowieckie | 20,4 | 47,5% | +11,3 p.p. |
| Sterdyń woj. mazowieckie | 23,6 | 47,0% | +11,1 p.p. |
| Nur woj. mazowieckie | 24,3 | 44,1% | +8,3 p.p. |
| Podedwórze woj. lubelskie | 20,6 | 43,8% | +7,7 p.p. |
| Ułęż woj. lubelskie | 18,3 | 43,9% | +7,5 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Murów woj. opolskie | 15,0 | 24,2% | −12,4 p.p. |
| Narew woj. podlaskie | 28,8 | 24,1% | −11,4 p.p. |
| Nurzec-Stacja woj. podlaskie | 25,0 | 24,5% | −11,3 p.p. |
| Baborów woj. opolskie | 14,3 | 25,4% | −11,3 p.p. |
| Toszek woj. śląskie | 14,5 | 25,9% | −10,7 p.p. |
| Polska Cerekiew woj. opolskie | 16,8 | 25,8% | −10,7 p.p. |
| Kolonowskie woj. opolskie | 15,9 | 26,5% | −10,0 p.p. |
| Szudziałowo woj. podlaskie | 24,8 | 28,8% | −7,0 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.