Atlas polityczny
Sejm 2011: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2011: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2011)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 58,9%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 51,6%. Różnica między tymi grupami: +7,3 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: brak wyraźnej zależności (współczynnik korelacji r = −0,01), na podstawie 620 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości5,6 do 10,8 % 51,6%
- Niskie10,9 do 12,5 % 49,0%
- Środkowe12,5 do 13,9 % 51,5%
- Wysokie13,9 do 15,9 % 53,3%
- Najwyższe wartości15,9 do 39,0 % 58,9%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 124). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Wilanów woj. mazowieckie | 11,2 | 76,8% | +32,0 p.p. |
| Ursynów woj. mazowieckie | 10,5 | 74,2% | +29,4 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 18,4 | 72,6% | +28,1 p.p. |
| Żoliborz woj. mazowieckie | 24,6 | 71,0% | +26,7 p.p. |
| Wesoła woj. mazowieckie | 11,2 | 71,4% | +26,6 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 13,3 | 71,0% | +26,3 p.p. |
| Bemowo woj. mazowieckie | 12,0 | 71,0% | +26,2 p.p. |
| Mokotów woj. mazowieckie | 22,5 | 69,3% | +25,0 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 12,6 | 27,1% | −17,6 p.p. |
| Bisztynek woj. warmińsko-mazurskie | 12,4 | 27,9% | −16,8 p.p. |
| Świecie nad Osą woj. kujawsko-pomorskie | 10,4 | 28,0% | −16,8 p.p. |
| Budry woj. warmińsko-mazurskie | 13,6 | 29,3% | −15,4 p.p. |
| Wielbark woj. warmińsko-mazurskie | 10,6 | 29,5% | −15,2 p.p. |
| Rogowo woj. kujawsko-pomorskie | 14,1 | 29,4% | −15,2 p.p. |
| Zębowice woj. opolskie | 14,5 | 29,6% | −15,0 p.p. |
| Ostrowice woj. zachodniopomorskie | 9,6 | 30,8% | −14,0 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.