Atlas polityczny
Sejm 2011: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2011: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2011)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 56,1%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 43,2%. Różnica między tymi grupami: +13,0 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: umiarkowana zależność dodatnia (współczynnik korelacji r = 0,37), na podstawie 135 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości7,8 do 10,5 % 43,2%
- Niskie10,5 do 11,8 % 42,1%
- Środkowe11,9 do 13,2 % 42,8%
- Wysokie13,2 do 14,8 % 48,7%
- Najwyższe wartości14,9 do 24,0 % 56,1%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 27). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Rewal woj. zachodniopomorskie | 12,0 | 58,7% | +15,1 p.p. |
| Cisna woj. podkarpackie | 12,4 | 58,5% | +14,5 p.p. |
| Sopot woj. pomorskie | 21,2 | 65,6% | +13,5 p.p. |
| Stawiguda woj. warmińsko-mazurskie | 7,8 | 52,7% | +13,0 p.p. |
| Śródmieście woj. mazowieckie | 24,0 | 67,4% | +12,8 p.p. |
| Władysławowo woj. pomorskie | 10,3 | 54,6% | +12,5 p.p. |
| Jastarnia woj. pomorskie | 11,8 | 55,4% | +12,0 p.p. |
| Ciechocinek woj. kujawsko-pomorskie | 20,3 | 63,2% | +12,0 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Kolno woj. warmińsko-mazurskie | 13,7 | 32,4% | −12,7 p.p. |
| Płaska woj. podlaskie | 17,9 | 37,0% | −12,0 p.p. |
| Dębowa Kłoda woj. lubelskie | 15,8 | 35,1% | −12,0 p.p. |
| Giby woj. podlaskie | 18,3 | 37,6% | −11,7 p.p. |
| Postomino woj. zachodniopomorskie | 9,9 | 31,0% | −10,7 p.p. |
| Rajgród woj. podlaskie | 14,5 | 35,4% | −10,5 p.p. |
| Ryn woj. warmińsko-mazurskie | 12,5 | 33,8% | −10,3 p.p. |
| Firlej woj. lubelskie | 15,6 | 37,4% | −9,5 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.