
- Liczba mieszkańców
- 3 580
- (2025)
- Powierzchnia
- 89,7 km²
- Typ gminy
- wiejska
Ostrówek
gmina wiejska, powiat lubartowski, woj. lubelskie
- Mieszkańców
- 3 580
- Powierzchnia
- 89,7 km²
- Frekwencja
- 66,3%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Chotcza
gmina wiejska, powiat lipski, woj. mazowieckie
- Mieszkańców
- 2 097
- Powierzchnia
- 89,6 km²
- Frekwencja
- 63,6%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Ostrówek 66,3%, Chotcza 63,6%. Wyższa o 2,7 p.p.: Ostrówek.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- Konfederacja: Ostrówek 11,1%, Chotcza 4,4%. Wyższy wynik o 6,7 p.p.: Ostrówek.
- Bezpartyjni Samorządowcy: Ostrówek 1,7%, Chotcza 6,3%. Wyższy wynik o 4,6 p.p.: Chotcza.
- Nowa Lewica: Ostrówek 3,5%, Chotcza 6,6%. Wyższy wynik o 3,2 p.p.: Chotcza.
W cechach gmin
- Młode roczniki szkolne: Ostrówek 95 (więcej niż w 55% gmin), Chotcza 63 (więcej niż w 1% gmin).
- Uczniowie 7–13 lat: Ostrówek 72,7 (więcej niż w 59% gmin), Chotcza 51,2 (więcej niż w 7% gmin).
- Wiek przedprodukcyjny: Ostrówek 19,1% (więcej niż w 56% gmin), Chotcza 15,7% (więcej niż w 9% gmin).
- Wydatki inwestycyjne: Ostrówek 1 744 (więcej niż w 43% gmin), Chotcza 3 493 (więcej niż w 84% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, dochody własne, pomoc społeczna.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Ostrówek (górny pasek)
- Chotcza (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 60,8%59,3% +1,5 p.p.
- Trzecia Droga 14,3%13,4% +0,8 p.p.
- Konfederacja 11,1%4,4% +6,7 p.p.
- KO 6,4%7,1% −0,7 p.p.
- Nowa Lewica 3,5%6,6% −3,2 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,7%6,3% −4,6 p.p.
- Polska Jest Jedna 2,0%2,2% −0,1 p.p.
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,3%0,7% −0,4 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Ostrówek minus wynik w gminie Chotcza.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Ostrówek | Chotcza | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 3 687 | 2 188 | +1 499 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 20,4 | 23,4 | −3,0 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 19,1 | 15,7 | +3,4 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 57,8 | 57,4 | +0,4 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 23,2 | 27,0 | −3,8 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 41,1 | 24,4 | +16,7 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −4,88 | −3,65 | −1,23 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −2,98 | −2,28 | −0,70 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 7,4 | 8,9 | −1,5 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 42,6 | 51,2 | −8,6 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 52 | 44 | +8 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 60 | 41 | +19 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 1 315 | 1 458 | −142 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 1 744 | 3 493 | −1 749 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 921 | 1 081 | −160 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 79,4 | 88,8 | −9,4 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 31,0 | brak | % | ||
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 2,7 | 1,4 | +1,3 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 3,25 | 3,66 | −0,41 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 149 | 114 | +35 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 743 | 654 | +89 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | brak | brak | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 95 | 63 | +32 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 72,7 | 51,2 | +21,5 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 0,0 | 0,0 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Ostrówek minus Chotcza. Na osi pozycji czerwony punkt to Ostrówek, granatowy to Chotcza; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Gminy podobne: Ostrówek (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Debrzno: wynik: PiS 33,0%, czyli o 27,8 p.p. mniej niż Ostrówek (60,8%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Ostrówek | |
|---|---|---|---|---|---|
| Naruszewo gmina wiejska, woj. mazowieckie | 91% | 62,7% | 56,4% | −4,4 p.p. | Porównaj → |
| Kazanów gmina wiejska, woj. mazowieckie | 91% | 70,2% | 60,7% | −0,1 p.p. | Porównaj → |
| Ruda-Huta gmina wiejska, woj. lubelskie | 90% | 60,4% | 50,5% | −10,3 p.p. | Porównaj → |
| Debrzno gmina miejsko-wiejska, woj. pomorskie | 90% | 60,5% | 33,0% | −27,8 p.p. | Porównaj → |
| Gościeradów gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 63,4% | 61,9% | +1,1 p.p. | Porównaj → |
| Goworowo gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 66,8% | 60,3% | −0,5 p.p. | Porównaj → |
| Policzna gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 66,2% | 55,6% | −5,2 p.p. | Porównaj → |
| Ciepielów gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 68,1% | 57,8% | −3,0 p.p. | Porównaj → |
| Stary Zamość gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 69,2% | 59,0% | −1,8 p.p. | Porównaj → |
| Chotcza gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 63,6% | 59,3% | −1,5 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.
Herb: plik „POL gmina Ostrówek (powiat lubartowski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.