Herb: Ostrówek

Ostrówek

gmina wiejskapowiat lubartowskiwoj. lubelskie TERYT: 0608112

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
3 580
(2025)
Powierzchnia
89,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Ostrówek

gmina wiejska, powiat lubartowski, woj. lubelskie

Mieszkańców
3 580
Powierzchnia
89,7 km²
Frekwencja
66,3%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

OstrówekCiepielów

Ciepielów

gmina miejsko-wiejska, powiat lipski, woj. mazowieckie

Mieszkańców
5 079
Powierzchnia
135,1 km²
Frekwencja
68,1%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Ostrówek 66,3%, Ciepielów 68,1%. Wyższa o 1,8 p.p.: Ciepielów.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • PiS: Ostrówek 60,8%, Ciepielów 57,8%. Wyższy wynik o 3,0 p.p.: Ostrówek.
  • KO: Ostrówek 6,4%, Ciepielów 9,1%. Wyższy wynik o 2,7 p.p.: Ciepielów.
  • Konfederacja: Ostrówek 11,1%, Ciepielów 9,0%. Wyższy wynik o 2,1 p.p.: Ostrówek.

W cechach gmin

  • Młode roczniki szkolne: Ostrówek 95 (więcej niż w 55% gmin), Ciepielów 124 (więcej niż w 97% gmin).
  • Przedsiębiorcy: Ostrówek 52 (więcej niż w 8% gmin), Ciepielów 70 (więcej niż w 39% gmin).
  • Wychowanie przedszkolne: Ostrówek 743 (więcej niż w 32% gmin), Ciepielów 609 (więcej niż w 11% gmin).
  • Saldo migracji: Ostrówek −2,98‰ (więcej niż w 37% gmin), Ciepielów −5,18‰ (więcej niż w 17% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: dochody własne, wodociąg, gęstość zaludnienia.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Ostrówek minus wynik w gminie Ciepielów.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikOstrówekCiepielówRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 3 687 5 187 −1 500 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,4 20,1 +0,3 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,1 18,3 +0,8 %
Ludność w wieku produkcyjnym 57,8 58,7 −0,9 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,2 23,0 +0,2 %
Gęstość zaludnienia 41,1 38,4 +2,7 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,88 −3,65 −1,23 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,98 −5,18 +2,20 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,4 8,7 −1,3 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 42,6 51,3 −8,7 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 52 70 −18 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 60 63 −3 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 315 1 345 −30 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 744 2 080 −337 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 921 658 +263 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 79,4 82,5 −3,1 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 31,0 12,2 +18,8 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,7 2,1 +0,6 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,25 2,89 +0,36 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 149 126 +23 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 743 609 +134 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak brak na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 95 124 −29 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 72,7 brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Ostrówek minus Ciepielów. Na osi pozycji czerwony punkt to Ostrówek, granatowy to Ciepielów; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Gminy podobne: Ostrówek (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Debrzno: wynik: PiS 33,0%, czyli o 27,8 p.p. mniej niż Ostrówek (60,8%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Ostrówek
Naruszewo gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 62,7% 56,4% −4,4 p.p. Porównaj →
Kazanów gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 70,2% 60,7% −0,1 p.p. Porównaj →
Ruda-Huta gmina wiejska, woj. lubelskie 90% 60,4% 50,5% −10,3 p.p. Porównaj →
Debrzno gmina miejsko-wiejska, woj. pomorskie 90% 60,5% 33,0% −27,8 p.p. Porównaj →
Gościeradów gmina wiejska, woj. lubelskie 89% 63,4% 61,9% +1,1 p.p. Porównaj →
Goworowo gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 66,8% 60,3% −0,5 p.p. Porównaj →
Policzna gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 66,2% 55,6% −5,2 p.p. Porównaj →
Ciepielów gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 68,1% 57,8% −3,0 p.p. Porównaj →
Stary Zamość gmina wiejska, woj. lubelskie 89% 69,2% 59,0% −1,8 p.p. Porównaj →
Chotcza gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 63,6% 59,3% −1,5 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL gmina Ostrówek (powiat lubartowski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.