Herb: Ostrówek

Ostrówek

gmina wiejskapowiat lubartowskiwoj. lubelskie TERYT: 0608112

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
3 580
(2025)
Powierzchnia
89,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Ostrówek

gmina wiejska, powiat lubartowski, woj. lubelskie

Mieszkańców
3 580
Powierzchnia
89,7 km²
Frekwencja
66,3%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

OstrówekGoworowo

GoworowoHerb: Goworowo

gmina wiejska, powiat ostrołęcki, woj. mazowieckie

Mieszkańców
7 749
Powierzchnia
218,9 km²
Frekwencja
66,8%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Ostrówek 66,3%, Goworowo 66,8%. Wyższa o 0,5 p.p.: Goworowo.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Ostrówek 6,4%, Goworowo 10,2%. Wyższy wynik o 3,8 p.p.: Goworowo.
  • Konfederacja: Ostrówek 11,1%, Goworowo 7,7%. Wyższy wynik o 3,3 p.p.: Ostrówek.
  • Trzecia Droga: Ostrówek 14,3%, Goworowo 14,9%. Wyższy wynik o 0,7 p.p.: Goworowo.

W cechach gmin

  • Szkoły ponadpodstawowe: Ostrówek 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Goworowo 13,4 (więcej niż w 66% gmin).
  • Ludność: Ostrówek 3 687 (więcej niż w 13% gmin), Goworowo 7 818 (więcej niż w 54% gmin).
  • Bezrobocie: Ostrówek 7,4% (więcej niż w 88% gmin), Goworowo 4,2% (więcej niż w 53% gmin).
  • Bezrobotni: Ostrówek 42,6 (więcej niż w 88% gmin), Goworowo 24,4 (więcej niż w 53% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: pomoc społeczna, wychowanie przedszkolne, wiek produkcyjny.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Ostrówek minus wynik w gminie Goworowo. Pokazano 8 z 10 podmiotów.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikOstrówekGoworowoRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 3 687 7 818 −4 131 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,4 19,3 +1,1 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,1 19,8 −0,7 %
Ludność w wieku produkcyjnym 57,8 57,7 +0,1 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,2 22,5 +0,7 %
Gęstość zaludnienia 41,1 35,7 +5,4 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,88 −4,08 −0,80 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,98 −2,17 −0,81 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,4 4,2 +3,2 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 42,6 24,4 +18,2 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 52 55 −3 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 60 57 +3 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 315 1 845 −530 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 744 1 464 +280 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 921 930 −9 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 79,4 88,4 −9,0 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 31,0 15,9 +15,1 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,7 3,4 −0,7 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,25 3,58 −0,33 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 149 130 +19 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 743 735 +8 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak brak na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 95 111 −17 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 72,7 68,3 +4,4 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 13,4 −13,4 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Ostrówek minus Goworowo. Na osi pozycji czerwony punkt to Ostrówek, granatowy to Goworowo; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Goworowo): plik „POL gmina Goworowo COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Avalokitesvara, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Ostrówek (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Debrzno: wynik: PiS 33,0%, czyli o 27,8 p.p. mniej niż Ostrówek (60,8%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Ostrówek
Naruszewo gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 62,7% 56,4% −4,4 p.p. Porównaj →
Kazanów gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 70,2% 60,7% −0,1 p.p. Porównaj →
Ruda-Huta gmina wiejska, woj. lubelskie 90% 60,4% 50,5% −10,3 p.p. Porównaj →
Debrzno gmina miejsko-wiejska, woj. pomorskie 90% 60,5% 33,0% −27,8 p.p. Porównaj →
Gościeradów gmina wiejska, woj. lubelskie 89% 63,4% 61,9% +1,1 p.p. Porównaj →
Goworowo gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 66,8% 60,3% −0,5 p.p. Porównaj →
Policzna gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 66,2% 55,6% −5,2 p.p. Porównaj →
Ciepielów gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 68,1% 57,8% −3,0 p.p. Porównaj →
Stary Zamość gmina wiejska, woj. lubelskie 89% 69,2% 59,0% −1,8 p.p. Porównaj →
Chotcza gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 63,6% 59,3% −1,5 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL gmina Ostrówek (powiat lubartowski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.