Uścimów
gmina wiejskapowiat lubartowskiwoj. lubelskie TERYT: 0608132
- Liczba mieszkańców
- 2 952
- (2025)
- Powierzchnia
- 107,0 km²
- Typ gminy
- wiejska
Uścimów
gmina wiejska, powiat lubartowski, woj. lubelskie
- Mieszkańców
- 2 952
- Powierzchnia
- 107,0 km²
- Frekwencja
- 67,6%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Wierzbica
gmina wiejska, powiat chełmski, woj. lubelskie
- Mieszkańców
- 4 557
- Powierzchnia
- 145,6 km²
- Frekwencja
- 64,2%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Uścimów 67,6%, Wierzbica 64,2%. Wyższa o 3,4 p.p.: Uścimów.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- Trzecia Droga: Uścimów 14,6%, Wierzbica 5,6%. Wyższy wynik o 9,0 p.p.: Uścimów.
- KO: Uścimów 10,3%, Wierzbica 17,4%. Wyższy wynik o 7,0 p.p.: Wierzbica.
- PiS: Uścimów 57,2%, Wierzbica 60,4%. Wyższy wynik o 3,3 p.p.: Wierzbica.
W cechach gmin
- Wydatki inwestycyjne: Uścimów 7 157 (więcej niż w ponad 99% gmin), Wierzbica 992 (więcej niż w 14% gmin).
- Młode roczniki szkolne: Uścimów 105 (więcej niż w 81% gmin), Wierzbica 73 (więcej niż w 5% gmin).
- Saldo migracji: Uścimów −8,03‰ (więcej niż w 5% gmin), Wierzbica −2,75‰ (więcej niż w 39% gmin).
- Czytelnicy bibliotek: Uścimów 102 (więcej niż w 45% gmin), Wierzbica 76 (więcej niż w 23% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, nowe mieszkania, przedsiębiorcy.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Uścimów (górny pasek)
- Wierzbica (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 57,2%60,4% −3,3 p.p.
- KO 10,3%17,4% −7,0 p.p.
- Trzecia Droga 14,6%5,6% +9,0 p.p.
- Konfederacja 8,9%7,1% +1,8 p.p.
- Nowa Lewica 4,4%2,9% +1,4 p.p.
- Polska Jest Jedna 2,9%4,2% −1,3 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,7%1,6% +0,1 p.p.
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,1%0,8% −0,7 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Uścimów minus wynik w gminie Wierzbica.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Uścimów | Wierzbica | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 2 964 | 4 704 | −1 740 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 21,5 | 19,6 | +1,9 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 16,7 | 17,8 | −1,1 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 58,7 | 59,0 | −0,3 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 24,5 | 23,3 | +1,2 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 27,7 | 32,3 | −4,6 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −5,69 | −5,93 | +0,24 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −8,03 | −2,75 | −5,28 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 5,3 | 5,0 | +0,3 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 31,4 | 29,8 | +1,6 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 44 | 45 | −1 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 47 | 51 | −4 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 1 987 | 1 646 | +342 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 7 157 | 992 | +6 165 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 823 | 599 | +224 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 92,7 | 85,5 | +7,2 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 54,7 | 39,3 | +15,3 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 3,0 | 3,0 | 0,0 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 4,05 | 3,83 | +0,22 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 102 | 76 | +26 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 711 | 732 | −21 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | 40,5 | brak | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 105 | 73 | +32 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 50,3 | 60,8 | −10,5 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 0,0 | 0,0 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Uścimów minus Wierzbica. Na osi pozycji czerwony punkt to Uścimów, granatowy to Wierzbica; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Wierzbica): plik „POL gmina Wierzbica (powiat chełmski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.
Gminy podobne: Uścimów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Dzwola: wynik: PiS 75,8%, czyli o 18,7 p.p. więcej niż Uścimów (57,2%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Uścimów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Klukowo gmina wiejska, woj. podlaskie | 91% | 72,5% | 72,2% | +15,1 p.p. | Porównaj → |
| Suchowola gmina miejsko-wiejska, woj. podlaskie | 91% | 63,2% | 56,4% | −0,8 p.p. | Porównaj → |
| Rossosz gmina wiejska, woj. lubelskie | 90% | 77,2% | 53,7% | −3,4 p.p. | Porównaj → |
| Raków gmina wiejska, woj. świętokrzyskie | 90% | 67,3% | 60,3% | +3,1 p.p. | Porównaj → |
| Wierzbica gmina wiejska, woj. lubelskie | 90% | 64,2% | 60,4% | +3,3 p.p. | Porównaj → |
| Dzwola gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 70,3% | 75,8% | +18,7 p.p. | Porównaj → |
| Stoczek gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 72,0% | 59,5% | +2,4 p.p. | Porównaj → |
| Rudka gmina wiejska, woj. podlaskie | 89% | 69,9% | 66,6% | +9,4 p.p. | Porównaj → |
| Korycin gmina wiejska, woj. podlaskie | 89% | 61,8% | 51,2% | −6,0 p.p. | Porównaj → |
| Miączyn gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 60,6% | 61,5% | +4,3 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.