Uścimów
gmina wiejskapowiat lubartowskiwoj. lubelskie TERYT: 0608132
- Liczba mieszkańców
- 2 952
- (2025)
- Powierzchnia
- 107,0 km²
- Typ gminy
- wiejska
Uścimów
gmina wiejska, powiat lubartowski, woj. lubelskie
- Mieszkańców
- 2 952
- Powierzchnia
- 107,0 km²
- Frekwencja
- 67,6%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Klukowo
gmina wiejska, powiat wysokomazowiecki, woj. podlaskie
- Mieszkańców
- 3 830
- Powierzchnia
- 123,9 km²
- Frekwencja
- 72,5%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Uścimów 67,6%, Klukowo 72,5%. Wyższa o 4,8 p.p.: Klukowo.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- PiS: Uścimów 57,2%, Klukowo 72,2%. Wyższy wynik o 15,1 p.p.: Klukowo.
- KO: Uścimów 10,3%, Klukowo 3,8%. Wyższy wynik o 6,5 p.p.: Uścimów.
- Nowa Lewica: Uścimów 4,4%, Klukowo 1,0%. Wyższy wynik o 3,3 p.p.: Uścimów.
W cechach gmin
- Kanalizacja: Uścimów 54,7% (więcej niż w 51% gmin), Klukowo 5,8% (więcej niż w 2% gmin).
- Wydatki inwestycyjne: Uścimów 7 157 (więcej niż w ponad 99% gmin), Klukowo 2 089 (więcej niż w 54% gmin).
- Przyrost naturalny: Uścimów −5,69‰ (więcej niż w 31% gmin), Klukowo −1,76‰ (więcej niż w 75% gmin).
- Wiek produkcyjny: Uścimów 58,7% (więcej niż w 47% gmin), Klukowo 56,1% (więcej niż w 8% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, dochody własne, przedsiębiorcy.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Uścimów (górny pasek)
- Klukowo (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 57,2%72,2% −15,1 p.p.
- Trzecia Droga 14,6%12,6% +2,0 p.p.
- KO 10,3%3,8% +6,5 p.p.
- Konfederacja 8,9%8,6% +0,3 p.p.
- Nowa Lewica 4,4%1,0% +3,3 p.p.
- Polska Jest Jedna 2,9%0,9% +1,9 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,7%0,6% +1,0 p.p.
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,1%0,1% 0,0 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Uścimów minus wynik w gminie Klukowo.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Uścimów | Klukowo | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 2 964 | 3 941 | −977 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 21,5 | 22,5 | −1,0 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 16,7 | 18,5 | −1,8 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 58,7 | 56,1 | +2,6 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 24,5 | 25,4 | −0,9 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 27,7 | 31,8 | −4,1 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −5,69 | −1,76 | −3,93 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −8,03 | −10,79 | +2,76 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 5,3 | 5,7 | −0,4 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 31,4 | 32,0 | −0,6 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 44 | 46 | −2 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 47 | 43 | +4 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 1 987 | 2 003 | −16 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 7 157 | 2 089 | +5 068 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 823 | 898 | −75 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 92,7 | 97,2 | −4,5 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 54,7 | 5,8 | +48,9 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 3,0 | 1,0 | +2,0 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 4,05 | 4,57 | −0,52 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 102 | 87 | +15 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 711 | 564 | +147 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | 40,5 | brak | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 105 | 96 | +9 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 50,3 | 67,7 | −17,5 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 0,0 | 0,0 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Uścimów minus Klukowo. Na osi pozycji czerwony punkt to Uścimów, granatowy to Klukowo; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Gminy podobne: Uścimów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Dzwola: wynik: PiS 75,8%, czyli o 18,7 p.p. więcej niż Uścimów (57,2%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Uścimów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Klukowo gmina wiejska, woj. podlaskie | 91% | 72,5% | 72,2% | +15,1 p.p. | Porównaj → |
| Suchowola gmina miejsko-wiejska, woj. podlaskie | 91% | 63,2% | 56,4% | −0,8 p.p. | Porównaj → |
| Rossosz gmina wiejska, woj. lubelskie | 90% | 77,2% | 53,7% | −3,4 p.p. | Porównaj → |
| Raków gmina wiejska, woj. świętokrzyskie | 90% | 67,3% | 60,3% | +3,1 p.p. | Porównaj → |
| Wierzbica gmina wiejska, woj. lubelskie | 90% | 64,2% | 60,4% | +3,3 p.p. | Porównaj → |
| Dzwola gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 70,3% | 75,8% | +18,7 p.p. | Porównaj → |
| Stoczek gmina wiejska, woj. mazowieckie | 89% | 72,0% | 59,5% | +2,4 p.p. | Porównaj → |
| Rudka gmina wiejska, woj. podlaskie | 89% | 69,9% | 66,6% | +9,4 p.p. | Porównaj → |
| Korycin gmina wiejska, woj. podlaskie | 89% | 61,8% | 51,2% | −6,0 p.p. | Porównaj → |
| Miączyn gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 60,6% | 61,5% | +4,3 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.