Drużbice

gmina wiejskapowiat bełchatowskiwoj. łódzkie TERYT: 1001032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
5 272
(2025)
Powierzchnia
113,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Drużbice

gmina wiejska, powiat bełchatowski, woj. łódzkie

Mieszkańców
5 272
Powierzchnia
113,4 km²
Frekwencja
73,7%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

DrużbicePuławy

PuławyHerb: Puławy

gmina wiejska, powiat puławski, woj. lubelskie

Mieszkańców
12 192
Powierzchnia
161,3 km²
Frekwencja
73,2%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Drużbice 73,7%, Puławy 73,2%. Wyższa o 0,5 p.p.: Drużbice.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Drużbice 12,8%, Puławy 19,2%. Wyższy wynik o 6,5 p.p.: Puławy.
  • PiS: Drużbice 51,4%, Puławy 46,8%. Wyższy wynik o 4,6 p.p.: Drużbice.
  • Bezpartyjni Samorządowcy: Drużbice 2,6%, Puławy 1,7%. Wyższy wynik o 0,8 p.p.: Drużbice.

W cechach gmin

  • Młode roczniki szkolne: Drużbice 82 (więcej niż w 18% gmin), Puławy 101 (więcej niż w 72% gmin).
  • Ludność: Drużbice 5 280 (więcej niż w 32% gmin), Puławy 12 222 (więcej niż w 72% gmin).
  • Wydatki inwestycyjne: Drużbice 2 581 (więcej niż w 68% gmin), Puławy 1 402 (więcej niż w 30% gmin).
  • Kanalizacja: Drużbice 8,9% (więcej niż w 3% gmin), Puławy 39,8% (więcej niż w 34% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, saldo migracji, wiek poprodukcyjny.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Drużbice minus wynik w gminie Puławy.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikDrużbicePuławyRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 5 280 12 222 −6 942 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,3 19,6 −0,3 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,7 18,5 +1,2 %
Ludność w wieku produkcyjnym 57,7 58,6 −0,9 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,6 22,9 −0,3 %
Gęstość zaludnienia 46,6 75,8 −29,2 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,37 −3,77 −0,60 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 4,18 4,26 −0,08 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,9 3,4 −0,5 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,9 20,0 −3,1 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 67 73 −6 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 51 60 −9 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 582 2 855 −273 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 581 1 402 +1 179 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 373 272 +101 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,2 90,1 +5,2 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 8,9 39,8 −30,9 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,6 4,3 −0,7 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,60 3,03 +0,57 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 54 94 −40 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 598 754 −156 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak brak na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 101 −19 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,6 56,7 +10,9 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 0,0 0,0 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Drużbice minus Puławy. Na osi pozycji czerwony punkt to Drużbice, granatowy to Puławy; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Puławy): plik „POL gmina Puławy COA.JPG” z Wikimedia Commons, autor: Unknown authorUnknown author, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Drużbice (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Mniszków: wynik: PiS 63,6%, czyli o 12,3 p.p. więcej niż Drużbice (51,4%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Drużbice
Mniszków gmina wiejska, woj. łódzkie 93% 74,1% 63,6% +12,3 p.p. Porównaj →
Suchożebry gmina wiejska, woj. mazowieckie 92% 73,7% 57,8% +6,4 p.p. Porównaj →
Siennica gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 74,1% 48,0% −3,4 p.p. Porównaj →
Dobre gmina wiejska, woj. mazowieckie 90% 75,6% 52,3% +1,0 p.p. Porównaj →
Osieck gmina wiejska, woj. mazowieckie 90% 80,1% 57,9% +6,6 p.p. Porównaj →
Brochów gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 71,8% 47,5% −3,9 p.p. Porównaj →
Somianka gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 74,0% 52,2% +0,8 p.p. Porównaj →
Mrozy gmina miejsko-wiejska, woj. mazowieckie 89% 74,4% 47,1% −4,3 p.p. Porównaj →
Puławy gmina wiejska, woj. lubelskie 89% 73,2% 46,8% −4,6 p.p. Porównaj →
Rawa Mazowiecka gmina wiejska, woj. łódzkie 89% 72,2% 51,6% +0,2 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.