Herb: Szadek

Szadek

gmina miejsko-wiejskapowiat zduńskowolskiwoj. łódzkie TERYT: 1019023

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 983
(2025)
Powierzchnia
151,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Szadek

gmina miejsko-wiejska, powiat zduńskowolski, woj. łódzkie

Mieszkańców
6 983
Powierzchnia
151,8 km²
Frekwencja
73,9%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

SzadekSława

SławaHerb: Sława

gmina miejsko-wiejska, powiat wschowski, woj. lubuskie

Mieszkańców
12 314
Powierzchnia
326,6 km²
Frekwencja
67,5%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Szadek 73,9%, Sława 67,5%. Wyższa o 6,4 p.p.: Szadek.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Szadek 17,5%, Sława 29,3%. Wyższy wynik o 11,8 p.p.: Sława.
  • PiS: Szadek 45,6%, Sława 34,9%. Wyższy wynik o 10,7 p.p.: Szadek.
  • Trzecia Droga: Szadek 21,5%, Sława 17,8%. Wyższy wynik o 3,8 p.p.: Szadek.

W cechach gmin

  • Szkoły ponadpodstawowe: Szadek 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Sława 31,6 (więcej niż w 75% gmin).
  • Młode roczniki szkolne: Szadek 100 (więcej niż w 69% gmin), Sława 85 (więcej niż w 24% gmin).
  • Kanalizacja: Szadek 25,6% (więcej niż w 16% gmin), Sława 61,8% (więcej niż w 59% gmin).
  • Uczniowie 7–13 lat: Szadek 67,5 (więcej niż w 41% gmin), Sława 78,7 (więcej niż w 75% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: organizacje społeczne, pomoc społeczna, saldo migracji.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Szadek minus wynik w gminie Sława. Pokazano 8 z 9 podmiotów.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikSzadekSławaRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 7 055 12 420 −5 365 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,8 20,1 +0,7 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,5 19,5 −1,0 %
Ludność w wieku produkcyjnym 57,7 57,3 +0,4 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,8 23,2 +0,6 %
Gęstość zaludnienia 46,5 38,0 +8,5 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,11 −0,32 −2,79 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,57 −0,89 +0,32 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,0 4,3 −1,3 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,2 24,9 −7,7 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 84 86 −2 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 82 78 +4 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 783 2 967 −184 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 002 1 640 +361 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 508 505 +3 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 93,1 88,6 +4,5 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 25,6 61,8 −36,1 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 3,5 −1,1 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,38 6,20 +0,18 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 88 77 +11 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 861 938 −77 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak 152,7 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 100 85 +15 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,5 78,7 −11,3 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 31,6 −31,6 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Szadek minus Sława. Na osi pozycji czerwony punkt to Szadek, granatowy to Sława; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Sława): plik „POL Sława COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Szadek (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Trzcianka: wynik: PiS 27,5%, czyli o 18,1 p.p. mniej niż Szadek (45,6%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Szadek
Sława gmina miejsko-wiejska, woj. lubuskie 91% 67,5% 34,9% −10,7 p.p. Porównaj →
Janowiec gmina wiejska, woj. lubelskie 90% 73,0% 49,4% +3,8 p.p. Porównaj →
Lubniewice gmina miejsko-wiejska, woj. lubuskie 90% 67,1% 30,4% −15,2 p.p. Porównaj →
Nowogród Bobrzański gmina miejsko-wiejska, woj. lubuskie 90% 69,0% 28,0% −17,6 p.p. Porównaj →
Niegowa gmina wiejska, woj. śląskie 90% 74,3% 62,2% +16,6 p.p. Porównaj →
Trzcianka gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 90% 72,2% 27,5% −18,1 p.p. Porównaj →
Trzciel gmina miejsko-wiejska, woj. lubuskie 89% 68,4% 29,2% −16,4 p.p. Porównaj →
Warta gmina miejsko-wiejska, woj. łódzkie 88% 70,8% 53,8% +8,2 p.p. Porównaj →
Tuczępy gmina wiejska, woj. świętokrzyskie 88% 68,6% 60,2% +14,6 p.p. Porównaj →
Żmigród gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie 88% 69,8% 31,7% −13,9 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL Szadek COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.