Herb: Skała

Skała

gmina miejsko-wiejskapowiat krakowskiwoj. małopolskie TERYT: 1206103

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 860
(2025)
Powierzchnia
74,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 47,7%
  • KO 19,4%
  • Trzecia Droga 14,7%
  • Konfederacja 8,7%
  • Nowa Lewica 6,7%
  • Pozostali (2) 2,7%
Frekwencja77,6% +13,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+28,3 p.p.
Liczba głosów ważnych6 330 z 8 321 uprawnionych

Skała na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Skała
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

59. percentyl Wynik wyższy niż w 59% gmin, 1034. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 47,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 954 mieszkańców +4,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,3% udział w ludności +3,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
2,37 na 1000 mieszkańców −0,77 zmiana 2016–2023 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,5% udział w ludności prod. −0,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
93 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 78% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 046 zł na mieszkańca, ceny bieżące +118,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 0009 50010 00010 50011 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 461Liczba mieszkańców, 2001: 9 489Liczba mieszkańców, 2002: 9 514Liczba mieszkańców, 2003: 9 483Liczba mieszkańców, 2004: 9 547Liczba mieszkańców, 2005: 9 604Liczba mieszkańców, 2006: 9 657Liczba mieszkańców, 2007: 9 659Liczba mieszkańców, 2008: 9 695Liczba mieszkańców, 2009: 9 809Liczba mieszkańców, 2010: 10 030Liczba mieszkańców, 2011: 10 163Liczba mieszkańców, 2012: 10 278Liczba mieszkańców, 2013: 10 354Liczba mieszkańców, 2014: 10 463Liczba mieszkańców, 2015: 10 477Liczba mieszkańców, 2016: 10 519Liczba mieszkańców, 2017: 10 520Liczba mieszkańców, 2018: 10 556Liczba mieszkańców, 2019: 10 579Liczba mieszkańców, 2020: 10 911Liczba mieszkańców, 2021: 10 964Liczba mieszkańców, 2022: 10 942Liczba mieszkańców, 2023: 10 954Liczba mieszkańców, 2024: 10 937Liczba mieszkańców, 2025: 10 86010 860

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 9,4%PiS, 2005: 35,9%PiS, 2007: 45,4%PiS, 2011: 37,5%PiS, 2015: 47,3%PiS, 2019: 57,0%PiS, 2023: 47,7%47,7%Frekwencja, 2001: 43,6%Frekwencja, 2005: 39,7%Frekwencja, 2007: 49,0%Frekwencja, 2011: 46,9%Frekwencja, 2015: 52,3%Frekwencja, 2019: 64,3%Frekwencja, 2023: 77,6%77,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +3,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 2,4, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +2,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +3,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 47% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 78% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 67% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 735 zł, wyższe niż w 9% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,4 na 1000, wyższe niż w 16% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 37
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 954 osób +4,6% 68 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,3 % +3,8 p.p. 41 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,8 % −0,3 p.p. 67 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 58,9 % −3,3 p.p. 51 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,3 % +3,6 p.p. 37 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 146,4 os./km² +4,6% 78 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,00 ‰ −0,62 81 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 2,37 ‰ −0,77 od 2016 76 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,5 % −0,8 p.p. 20 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,0 na 1000 −5,3 22 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 93 na 1000 +17,0 78 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 76 na 10 tys. +5,0 67 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 046 zł +118,2% 67 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 628 zł −18,9% 4 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 270 na 10 tys. −155,0 25 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +0,1 p.p. 74 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 68,3 % +7,8 p.p. 66 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,0 na 1000 −0,4 47 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,11 na 1000 +1,39 80 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 123 na 1000 −21,0 64 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 907 na 1000 +60,0 70 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,4 na 1000 −6,7 16 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 79 na 100 12 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,8 na 1000 53 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 38,3 na 1000 78 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Skała COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.