Domanice

gmina wiejskapowiat siedleckiwoj. mazowieckie TERYT: 1426012

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 470
(2025)
Powierzchnia
47,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Domanice

gmina wiejska, powiat siedlecki, woj. mazowieckie

Mieszkańców
2 470
Powierzchnia
47,0 km²
Frekwencja
73,7%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

DomaniceSzamocin

SzamocinHerb: Szamocin

gmina miejsko-wiejska, powiat chodzieski, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
7 068
Powierzchnia
127,1 km²
Frekwencja
69,2%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Domanice 73,7%, Szamocin 69,2%. Wyższa o 4,5 p.p.: Domanice.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • PiS: Domanice 64,9%, Szamocin 32,7%. Wyższy wynik o 32,2 p.p.: Domanice.
  • KO: Domanice 6,9%, Szamocin 29,0%. Wyższy wynik o 22,2 p.p.: Szamocin.
  • Trzecia Droga: Domanice 11,2%, Szamocin 19,5%. Wyższy wynik o 8,4 p.p.: Szamocin.

W cechach gmin

  • Młode roczniki szkolne: Domanice 119 (więcej niż w 94% gmin), Szamocin 75 (więcej niż w 7% gmin).
  • Nowe firmy: Domanice 49 (więcej niż w 12% gmin), Szamocin 94 (więcej niż w 90% gmin).
  • Wodociąg: Domanice 82,9% (więcej niż w 19% gmin), Szamocin 99,9% (więcej niż w 92% gmin).
  • Wydatki inwestycyjne: Domanice 5 217 (więcej niż w 96% gmin), Szamocin 1 325 (więcej niż w 27% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: organizacje społeczne, mieszkańcy 65+, czytelnicy bibliotek.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Domanice minus wynik w gminie Szamocin. Pokazano 8 z 9 podmiotów.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikDomaniceSzamocinRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 2 470 7 147 −4 677 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,6 16,8 −0,2 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,9 19,1 +2,8 %
Ludność w wieku produkcyjnym 58,9 61,1 −2,2 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,1 19,8 −0,7 %
Gęstość zaludnienia 52,6 56,2 −3,6 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,65 −1,96 −1,69 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,00 −1,26 +1,26 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,0 7,1 −4,1 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,4 43,2 −25,8 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 70 76 −6 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 49 94 −45 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 232 1 981 +252 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 5 217 1 325 +3 892 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 398 367 +31 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 82,9 99,9 −17,0 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 52,3 84,6 −32,4 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,3 4,5 +2,8 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,02 2,24 −0,22 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 196 229 −33 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 898 731 +167 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak 9,8 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 119 75 +43 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 87,4 69,0 +18,5 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 8,8 −8,8 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Domanice minus Szamocin. Na osi pozycji czerwony punkt to Domanice, granatowy to Szamocin; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Szamocin): plik „POL Szamocin COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Domanice (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Krajenka: wynik: PiS 31,9%, czyli o 33,0 p.p. mniej niż Domanice (64,9%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Domanice
Wiśniewo gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 69,7% 51,1% −13,8 p.p. Porównaj →
Długosiodło gmina wiejska, woj. mazowieckie 91% 71,9% 50,1% −14,8 p.p. Porównaj →
Rząśnik gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 73,6% 59,1% −5,7 p.p. Porównaj →
Poświętne gmina wiejska, woj. mazowieckie 87% 75,4% 59,1% −5,8 p.p. Porównaj →
Nowe Miasto nad Wartą gmina wiejska, woj. wielkopolskie 87% 70,2% 39,8% −25,0 p.p. Porównaj →
Szamocin gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 87% 69,2% 32,7% −32,2 p.p. Porównaj →
Pilawa gmina miejsko-wiejska, woj. mazowieckie 86% 78,3% 54,2% −10,7 p.p. Porównaj →
Stryszawa gmina wiejska, woj. małopolskie 86% 74,2% 52,2% −12,7 p.p. Porównaj →
Świekatowo gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie 86% 70,5% 37,7% −27,2 p.p. Porównaj →
Krajenka gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 86% 70,5% 31,9% −33,0 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.