Herb: Tczów

Tczów

gmina wiejskapowiat zwoleńskiwoj. mazowieckie TERYT: 1436042

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 740
(2025)
Powierzchnia
72,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Tczów

gmina wiejska, powiat zwoleński, woj. mazowieckie

Mieszkańców
4 740
Powierzchnia
72,1 km²
Frekwencja
68,3%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

TczówCzudec

Czudec

gmina wiejska, powiat strzyżowski, woj. podkarpackie

Mieszkańców
11 443
Powierzchnia
84,7 km²
Frekwencja
72,6%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Tczów 68,3%, Czudec 72,6%. Wyższa o 4,3 p.p.: Czudec.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Tczów 7,0%, Czudec 13,2%. Wyższy wynik o 6,2 p.p.: Czudec.
  • PiS: Tczów 61,3%, Czudec 56,8%. Wyższy wynik o 4,5 p.p.: Tczów.
  • Trzecia Droga: Tczów 14,6%, Czudec 10,3%. Wyższy wynik o 4,4 p.p.: Tczów.

W cechach gmin

  • Szkoły ponadpodstawowe: Tczów 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Czudec 11,9 (więcej niż w 65% gmin).
  • Młode roczniki szkolne: Tczów 83 (więcej niż w 20% gmin), Czudec 103 (więcej niż w 76% gmin).
  • Czytelnicy bibliotek: Tczów 95 (więcej niż w 39% gmin), Czudec 188 (więcej niż w 91% gmin).
  • Ludność: Tczów 4 792 (więcej niż w 26% gmin), Czudec 11 578 (więcej niż w 70% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: kanalizacja, uczniowie 7–13 lat, wydatki inwestycyjne.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Tczów minus wynik w gminie Czudec.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikTczówCzudecRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 4 792 11 578 −6 786 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,7 17,5 −0,8 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,4 19,4 +2,0 %
Ludność w wieku produkcyjnym 59,1 59,9 −0,8 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,5 20,7 −1,2 %
Gęstość zaludnienia 66,4 136,7 −70,3 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,12 −1,30 −1,82 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,42 0,78 −1,20 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,7 9,1 −1,4 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 45,3 54,3 −9,0 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 73 −7 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 96 67 +29 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 437 1 886 −449 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 909 1 006 −97 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 458 408 +50 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,0 61,9 +26,1 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 51,4 51,7 −0,3 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,7 3,4 −1,7 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 1,88 2,76 −0,88 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 95 188 −93 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 791 860 −69 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak 18,6 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 83 103 −19 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 79,7 79,8 −0,1 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 11,9 −11,9 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Tczów minus Czudec. Na osi pozycji czerwony punkt to Tczów, granatowy to Czudec; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Gminy podobne: Tczów (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Ryńsk: wynik: PiS 38,4%, czyli o 22,9 p.p. mniej niż Tczów (61,3%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Tczów
Przeworsk gmina wiejska, woj. podkarpackie 93% 71,0% 67,5% +6,2 p.p. Porównaj →
Haczów gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 68,2% 62,9% +1,6 p.p. Porównaj →
Brzyska gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 68,4% 75,9% +14,6 p.p. Porównaj →
Osiek Jasielski gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 64,3% 69,1% +7,8 p.p. Porównaj →
Kuryłówka gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 66,9% 64,8% +3,5 p.p. Porównaj →
Niebylec gmina wiejska, woj. podkarpackie 88% 71,8% 62,5% +1,2 p.p. Porównaj →
Ryńsk gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie 88% 63,4% 38,4% −22,9 p.p. Porównaj →
Pawłów gmina wiejska, woj. świętokrzyskie 88% 66,8% 61,7% +0,4 p.p. Porównaj →
Niedźwiada gmina wiejska, woj. lubelskie 88% 68,7% 59,3% −2,0 p.p. Porównaj →
Czudec gmina wiejska, woj. podkarpackie 88% 72,6% 56,8% −4,5 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL gmina Tczów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.