
- Liczba mieszkańców
- 4 740
- (2025)
- Powierzchnia
- 72,1 km²
- Typ gminy
- wiejska
Tczów
gmina wiejska, powiat zwoleński, woj. mazowieckie
- Mieszkańców
- 4 740
- Powierzchnia
- 72,1 km²
- Frekwencja
- 68,3%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Pawłów
gmina wiejska, powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie
- Mieszkańców
- 14 702
- Powierzchnia
- 137,4 km²
- Frekwencja
- 66,8%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Tczów 68,3%, Pawłów 66,8%. Wyższa o 1,6 p.p.: Tczów.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- Trzecia Droga: Tczów 14,6%, Pawłów 10,7%. Wyższy wynik o 4,0 p.p.: Tczów.
- KO: Tczów 7,0%, Pawłów 9,3%. Wyższy wynik o 2,3 p.p.: Pawłów.
- Bezpartyjni Samorządowcy: Tczów 2,0%, Pawłów 2,9%. Wyższy wynik o 0,8 p.p.: Pawłów.
W cechach gmin
- Wodociąg: Tczów 88,0% (więcej niż w 28% gmin), Pawłów 99,7% (więcej niż w 86% gmin).
- Ludność: Tczów 4 792 (więcej niż w 26% gmin), Pawłów 14 855 (więcej niż w 79% gmin).
- Nowe firmy: Tczów 96 (więcej niż w 91% gmin), Pawłów 68 (więcej niż w 50% gmin).
- Wydatki inwestycyjne: Tczów 909 (więcej niż w 11% gmin), Pawłów 1 713 (więcej niż w 42% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, dochody własne, kanalizacja.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Tczów (górny pasek)
- Pawłów (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 61,3%61,7% −0,4 p.p.
- Trzecia Droga 14,6%10,7% +4,0 p.p.
- Konfederacja 9,1%9,8% −0,7 p.p.
- KO 7,0%9,3% −2,3 p.p.
- Nowa Lewica 3,8%4,0% −0,2 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 2,0%2,9% −0,8 p.p.
- Polska Jest Jedna 1,8%1,2% +0,6 p.p.
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,4%0,3% +0,0 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Tczów minus wynik w gminie Pawłów. Pokazano 8 z 9 podmiotów.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Tczów | Pawłów | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 4 792 | 14 855 | −10 063 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 16,7 | 17,2 | −0,5 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 21,4 | 20,3 | +1,1 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 59,1 | 59,6 | −0,5 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 19,5 | 20,1 | −0,6 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 66,4 | 108,1 | −41,7 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −3,12 | −3,70 | +0,58 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −0,42 | 1,14 | −1,56 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 7,7 | 5,3 | +2,4 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 45,3 | 31,8 | +13,5 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 66 | 63 | +3 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 96 | 68 | +28 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 1 437 | 1 479 | −42 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 909 | 1 713 | −804 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 458 | 330 | +128 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 88,0 | 99,7 | −11,8 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 51,4 | 52,9 | −1,5 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 1,7 | 3,0 | −1,3 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 1,88 | 2,56 | −0,68 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 95 | 79 | +16 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 791 | 857 | −66 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | brak | 1,0 | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 83 | 85 | −1 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 79,7 | 72,2 | +7,6 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 0,0 | 0,0 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Tczów minus Pawłów. Na osi pozycji czerwony punkt to Tczów, granatowy to Pawłów; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Pawłów): plik „POL gmina Pawłów COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Alfisti gd, licencja: Public domain.
Gminy podobne: Tczów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Ryńsk: wynik: PiS 38,4%, czyli o 22,9 p.p. mniej niż Tczów (61,3%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Tczów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Przeworsk gmina wiejska, woj. podkarpackie | 93% | 71,0% | 67,5% | +6,2 p.p. | Porównaj → |
| Haczów gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 68,2% | 62,9% | +1,6 p.p. | Porównaj → |
| Brzyska gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 68,4% | 75,9% | +14,6 p.p. | Porównaj → |
| Osiek Jasielski gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 64,3% | 69,1% | +7,8 p.p. | Porównaj → |
| Kuryłówka gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 66,9% | 64,8% | +3,5 p.p. | Porównaj → |
| Niebylec gmina wiejska, woj. podkarpackie | 88% | 71,8% | 62,5% | +1,2 p.p. | Porównaj → |
| Ryńsk gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 88% | 63,4% | 38,4% | −22,9 p.p. | Porównaj → |
| Pawłów gmina wiejska, woj. świętokrzyskie | 88% | 66,8% | 61,7% | +0,4 p.p. | Porównaj → |
| Niedźwiada gmina wiejska, woj. lubelskie | 88% | 68,7% | 59,3% | −2,0 p.p. | Porównaj → |
| Czudec gmina wiejska, woj. podkarpackie | 88% | 72,6% | 56,8% | −4,5 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.
Herb: plik „POL gmina Tczów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.