
- Liczba mieszkańców
- 4 740
- (2025)
- Powierzchnia
- 72,1 km²
- Typ gminy
- wiejska
Tczów
gmina wiejska, powiat zwoleński, woj. mazowieckie
- Mieszkańców
- 4 740
- Powierzchnia
- 72,1 km²
- Frekwencja
- 68,3%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Brzyska
gmina wiejska, powiat jasielski, woj. podkarpackie
- Mieszkańców
- 6 261
- Powierzchnia
- 44,9 km²
- Frekwencja
- 68,4%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Tczów 68,3%, Brzyska 68,4%. Wyższa o 0,1 p.p.: Brzyska.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- PiS: Tczów 61,3%, Brzyska 75,9%. Wyższy wynik o 14,6 p.p.: Brzyska.
- Trzecia Droga: Tczów 14,6%, Brzyska 7,1%. Wyższy wynik o 7,5 p.p.: Tczów.
- Konfederacja: Tczów 9,1%, Brzyska 6,2%. Wyższy wynik o 2,9 p.p.: Tczów.
W cechach gmin
- Wydatki inwestycyjne: Tczów 909 (więcej niż w 11% gmin), Brzyska 4 089 (więcej niż w 90% gmin).
- Wiek produkcyjny: Tczów 59,1% (więcej niż w 55% gmin), Brzyska 61,7% (więcej niż w 96% gmin).
- Nowe firmy: Tczów 96 (więcej niż w 91% gmin), Brzyska 71 (więcej niż w 57% gmin).
- Organizacje społeczne: Tczów 1,88 (więcej niż w 1% gmin), Brzyska 3,31 (więcej niż w 29% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, bezrobocie, dochody własne.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Tczów (górny pasek)
- Brzyska (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 61,3%75,9% −14,6 p.p.
- Trzecia Droga 14,6%7,1% +7,5 p.p.
- Konfederacja 9,1%6,2% +2,9 p.p.
- KO 7,0%6,5% +0,5 p.p.
- Nowa Lewica 3,8%2,4% +1,4 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 2,0%1,6% +0,4 p.p.
- Polska Jest Jedna 1,8%0,0% +1,8 p.p.
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,4%0,2% +0,1 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Tczów minus wynik w gminie Brzyska.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Tczów | Brzyska | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 4 792 | 6 336 | −1 544 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 16,7 | 15,6 | +1,1 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 21,4 | 19,6 | +1,8 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 59,1 | 61,7 | −2,6 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 19,5 | 18,7 | +0,8 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 66,4 | 141,2 | −74,8 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −3,12 | −3,47 | +0,35 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −0,42 | −2,52 | +2,10 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 7,7 | 7,7 | 0,0 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 45,3 | 47,5 | −2,2 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 66 | 63 | +3 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 96 | 71 | +25 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 1 437 | 1 328 | +109 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 909 | 4 089 | −3 180 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 458 | 643 | −185 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 88,0 | brak | % | ||
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 51,4 | brak | % | ||
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 1,7 | 1,6 | +0,1 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 1,88 | 3,31 | −1,43 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 95 | 74 | +21 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 791 | 657 | +134 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | brak | brak | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 83 | 86 | −3 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 79,7 | 70,7 | +9,0 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 0,0 | 0,0 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Tczów minus Brzyska. Na osi pozycji czerwony punkt to Tczów, granatowy to Brzyska; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Gminy podobne: Tczów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Ryńsk: wynik: Trzecia Droga 23,9%, czyli o 9,3 p.p. więcej niż Tczów (14,6%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: Trzecia Droga | Różnica wobec: Tczów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Przeworsk gmina wiejska, woj. podkarpackie | 93% | 71,0% | 9,5% | −5,2 p.p. | Porównaj → |
| Haczów gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 68,2% | 11,8% | −2,8 p.p. | Porównaj → |
| Brzyska gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 68,4% | 7,1% | −7,5 p.p. | Porównaj → |
| Osiek Jasielski gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 64,3% | 9,6% | −5,1 p.p. | Porównaj → |
| Kuryłówka gmina wiejska, woj. podkarpackie | 89% | 66,9% | 17,1% | +2,5 p.p. | Porównaj → |
| Niebylec gmina wiejska, woj. podkarpackie | 88% | 71,8% | 7,7% | −6,9 p.p. | Porównaj → |
| Ryńsk gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 88% | 63,4% | 23,9% | +9,3 p.p. | Porównaj → |
| Pawłów gmina wiejska, woj. świętokrzyskie | 88% | 66,8% | 10,7% | −4,0 p.p. | Porównaj → |
| Niedźwiada gmina wiejska, woj. lubelskie | 88% | 68,7% | 12,6% | −2,0 p.p. | Porównaj → |
| Czudec gmina wiejska, woj. podkarpackie | 88% | 72,6% | 10,3% | −4,4 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: Trzecia Droga.
Herb: plik „POL gmina Tczów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.