
- Liczba mieszkańców
- 4 048
- (2025)
- Powierzchnia
- 62,2 km²
- Typ gminy
- wiejska
Krzeszów
gmina wiejska, powiat niżański, woj. podkarpackie
- Mieszkańców
- 4 048
- Powierzchnia
- 62,2 km²
- Frekwencja
- 62,6%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Rudnik nad Sanem
gmina miejsko-wiejska, powiat niżański, woj. podkarpackie
- Mieszkańców
- 9 658
- Powierzchnia
- 78,7 km²
- Frekwencja
- 62,5%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Krzeszów 62,6%, Rudnik nad Sanem 62,5%. Wyższa o 0,1 p.p.: Krzeszów.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- PiS: Krzeszów 67,2%, Rudnik nad Sanem 53,8%. Wyższy wynik o 13,4 p.p.: Krzeszów.
- KO: Krzeszów 9,3%, Rudnik nad Sanem 17,4%. Wyższy wynik o 8,0 p.p.: Rudnik nad Sanem.
- Konfederacja: Krzeszów 8,6%, Rudnik nad Sanem 11,3%. Wyższy wynik o 2,7 p.p.: Rudnik nad Sanem.
W cechach gmin
- Szkoły ponadpodstawowe: Krzeszów 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Rudnik nad Sanem 14,3 (więcej niż w 67% gmin).
- Wychowanie przedszkolne: Krzeszów 583 (więcej niż w 9% gmin), Rudnik nad Sanem 868 (więcej niż w 62% gmin).
- Ludność: Krzeszów 4 096 (więcej niż w 18% gmin), Rudnik nad Sanem 9 827 (więcej niż w 64% gmin).
- Przyrost naturalny: Krzeszów −2,68‰ (więcej niż w 66% gmin), Rudnik nad Sanem −5,66‰ (więcej niż w 31% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: wydatki inwestycyjne, wiek przedprodukcyjny, kanalizacja.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Krzeszów (górny pasek)
- Rudnik nad Sanem (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 67,2%53,8% +13,4 p.p.
- KO 9,3%17,4% −8,0 p.p.
- Konfederacja 8,6%11,3% −2,7 p.p.
- Trzecia Droga 9,9%9,6% +0,4 p.p.
- Nowa Lewica 2,6%5,2% −2,7 p.p.
- Polska Jest Jedna 1,7%1,6% +0,2 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 0,6%1,1% −0,5 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Krzeszów minus wynik w gminie Rudnik nad Sanem.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Krzeszów | Rudnik nad Sanem | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 4 096 | 9 827 | −5 731 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 20,7 | 19,6 | +1,1 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 16,6 | 16,6 | 0,0 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 59,4 | 60,1 | −0,7 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 24,0 | 23,3 | +0,7 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 65,8 | 124,9 | −59,1 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −2,68 | −5,66 | +2,98 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −2,43 | −0,40 | −2,03 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 7,2 | 8,6 | −1,4 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 43,0 | 51,6 | −8,6 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 66 | 67 | −1 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 63 | 55 | +8 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 2 105 | 2 273 | −169 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 3 232 | 3 251 | −19 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 681 | 636 | +45 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 93,2 | 80,2 | +13,0 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 58,8 | 57,7 | +1,1 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 1,0 | 2,7 | −1,7 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 3,91 | 3,66 | +0,25 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 90 | 120 | −30 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 583 | 868 | −285 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | brak | 2,2 | na 1000 | ||
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 83 | 67 | +17 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 45,7 | 64,1 | −18,5 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 0,0 | 14,3 | −14,3 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Krzeszów minus Rudnik nad Sanem. Na osi pozycji czerwony punkt to Krzeszów, granatowy to Rudnik nad Sanem; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Rudnik nad Sanem): plik „POL Rudnik nad Sanem COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.
Gminy podobne: Krzeszów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Bojadła: wynik: PiS 30,2%, czyli o 37,0 p.p. mniej niż Krzeszów (67,2%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Krzeszów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Fajsławice gmina wiejska, woj. lubelskie | 92% | 72,2% | 58,5% | −8,7 p.p. | Porównaj → |
| Więcbork gmina miejsko-wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 90% | 65,3% | 37,1% | −30,1 p.p. | Porównaj → |
| Zelów gmina miejsko-wiejska, woj. łódzkie | 90% | 72,6% | 52,5% | −14,7 p.p. | Porównaj → |
| Koneck gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 90% | 64,8% | 52,0% | −15,2 p.p. | Porównaj → |
| Bojadła gmina wiejska, woj. lubuskie | 89% | 65,0% | 30,2% | −37,0 p.p. | Porównaj → |
| Gniewkowo gmina miejsko-wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 89% | 67,4% | 36,2% | −31,0 p.p. | Porównaj → |
| Jabłonowo Pomorskie gmina miejsko-wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 89% | 62,6% | 42,0% | −25,2 p.p. | Porównaj → |
| Izbica Kujawska gmina miejsko-wiejska, woj. kujawsko-pomorskie | 89% | 63,3% | 56,0% | −11,2 p.p. | Porównaj → |
| Tarnawatka gmina wiejska, woj. lubelskie | 89% | 65,7% | 66,3% | −0,9 p.p. | Porównaj → |
| Rudnik nad Sanem gmina miejsko-wiejska, woj. podkarpackie | 88% | 62,5% | 53,8% | −13,4 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.
Herb: plik „POL Krzeszów COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.