Herb: Kańczuga

Kańczuga

gmina miejsko-wiejskapowiat przeworskiwoj. podkarpackie TERYT: 1814053

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 480
(2025)
Powierzchnia
104,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Kańczuga

gmina miejsko-wiejska, powiat przeworski, woj. podkarpackie

Mieszkańców
11 480
Powierzchnia
104,8 km²
Frekwencja
64,8%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

KańczugaNisko

NiskoHerb: Nisko

gmina miejsko-wiejska, powiat niżański, woj. podkarpackie

Mieszkańców
20 885
Powierzchnia
142,4 km²
Frekwencja
65,9%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Kańczuga 64,8%, Nisko 65,9%. Wyższa o 1,1 p.p.: Nisko.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • Trzecia Droga: Kańczuga 20,7%, Nisko 11,2%. Wyższy wynik o 9,5 p.p.: Kańczuga.
  • KO: Kańczuga 11,1%, Nisko 18,0%. Wyższy wynik o 6,9 p.p.: Nisko.
  • Konfederacja: Kańczuga 8,2%, Nisko 10,2%. Wyższy wynik o 2,0 p.p.: Nisko.

W cechach gmin

  • Przedsiębiorcy: Kańczuga 51 (więcej niż w 7% gmin), Nisko 79 (więcej niż w 57% gmin).
  • Wydatki inwestycyjne: Kańczuga 2 523 (więcej niż w 67% gmin), Nisko 1 316 (więcej niż w 27% gmin).
  • Przyrost naturalny: Kańczuga −6,05‰ (więcej niż w 27% gmin), Nisko −3,00‰ (więcej niż w 62% gmin).
  • Dochody własne: Kańczuga 2 458 (więcej niż w 42% gmin), Nisko 3 194 (więcej niż w 72% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: saldo migracji, pomoc społeczna, bezrobotni.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Kańczuga minus wynik w gminie Nisko.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikKańczugaNiskoRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 11 667 21 253 −9 586 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,2 19,0 +0,2 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,7 16,7 +1,0 %
Ludność w wieku produkcyjnym 59,6 60,2 −0,6 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,7 23,1 −0,4 %
Gęstość zaludnienia 111,1 149,3 −38,2 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,05 −3,00 −3,05 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,90 −3,00 +0,10 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,8 7,4 +0,4 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 46,4 44,2 +2,1 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 51 79 −28 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 61 58 +3 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 458 3 194 −736 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 523 1 316 +1 207 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 350 340 +10 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 83,7 80,6 +3,1 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 67,5 76,6 −9,0 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,6 2,8 −0,2 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,34 2,73 +0,61 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 90 120 −30 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 866 975 −109 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak 1,2 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 101 95 +6 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 66,9 58,1 +8,9 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 16,8 55,9 −39,1 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Kańczuga minus Nisko. Na osi pozycji czerwony punkt to Kańczuga, granatowy to Nisko; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Nisko): plik „POL gmina Nisko COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: created in Inkscape by Krzysztof Blachnicki, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Kańczuga (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Nowa Sarzyna: wynik: PiS 69,5%, czyli o 15,7 p.p. więcej niż Kańczuga (53,8%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Kańczuga
Chłopice gmina wiejska, woj. podkarpackie 91% 65,4% 68,8% +15,0 p.p. Porównaj →
Krasnystaw gmina wiejska, woj. lubelskie 91% 64,1% 49,6% −4,2 p.p. Porównaj →
Choceń gmina wiejska, woj. kujawsko-pomorskie 90% 61,6% 45,3% −8,5 p.p. Porównaj →
Żurawica gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 68,9% 56,2% +2,3 p.p. Porównaj →
Sońsk gmina wiejska, woj. mazowieckie 89% 70,4% 55,5% +1,7 p.p. Porównaj →
Radymno gmina wiejska, woj. podkarpackie 89% 66,3% 66,2% +12,3 p.p. Porównaj →
Olesno gmina wiejska, woj. małopolskie 88% 62,6% 64,0% +10,2 p.p. Porównaj →
Wierzbica gmina wiejska, woj. mazowieckie 88% 68,6% 55,6% +1,7 p.p. Porównaj →
Nowa Sarzyna gmina miejsko-wiejska, woj. podkarpackie 88% 68,3% 69,5% +15,7 p.p. Porównaj →
Nisko gmina miejsko-wiejska, woj. podkarpackie 88% 65,9% 52,9% −1,0 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL Kańczuga COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.