Herb: Skarżysko-Kamienna

Skarżysko-Kamienna

gmina miejskapowiat skarżyskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2610011

DepopulacyjnaStarzejąca się jak to liczymy

Liczba mieszkańców
40 099
(2025)
Powierzchnia
64,4 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,1%
  • KO 35,6%
  • Trzecia Droga 10,3%
  • Nowa Lewica 8,0%
  • Konfederacja 5,1%
  • Pozostali (4) 3,8%
Frekwencja72,8% +13,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+1,5 p.p.
Liczba głosów ważnych23 917 z 33 389 uprawnionych

Skarżysko-Kamienna na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Skarżysko-Kamienna
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1700. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
41 224 mieszkańców −12,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
28,2% udział w ludności +8,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,48 na 1000 mieszkańców −0,60 zmiana 2016–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
8,0% udział w ludności prod. −2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
96 na 1000 mieszkańców +6,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 843 zł na mieszkańca, ceny bieżące +68,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

40 00045 00050 00055 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 50 915Liczba mieszkańców, 2001: 50 572Liczba mieszkańców, 2002: 50 314Liczba mieszkańców, 2003: 50 019Liczba mieszkańców, 2004: 49 745Liczba mieszkańców, 2005: 49 416Liczba mieszkańców, 2006: 48 957Liczba mieszkańców, 2007: 48 500Liczba mieszkańców, 2008: 48 175Liczba mieszkańców, 2009: 47 893Liczba mieszkańców, 2010: 48 704Liczba mieszkańców, 2011: 48 304Liczba mieszkańców, 2012: 47 987Liczba mieszkańców, 2013: 47 538Liczba mieszkańców, 2014: 47 212Liczba mieszkańców, 2015: 46 900Liczba mieszkańców, 2016: 46 449Liczba mieszkańców, 2017: 45 953Liczba mieszkańców, 2018: 45 358Liczba mieszkańców, 2019: 44 848Liczba mieszkańców, 2020: 43 297Liczba mieszkańców, 2021: 42 458Liczba mieszkańców, 2022: 41 793Liczba mieszkańców, 2023: 41 224Liczba mieszkańców, 2024: 40 650Liczba mieszkańców, 2025: 40 09940 099

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,5%PiS, 2005: 31,6%PiS, 2007: 36,4%PiS, 2011: 30,8%PiS, 2015: 38,9%PiS, 2019: 43,9%PiS, 2023: 37,1%37,1%Frekwencja, 2001: 46,7%Frekwencja, 2005: 39,5%Frekwencja, 2007: 53,0%Frekwencja, 2011: 48,6%Frekwencja, 2015: 48,2%Frekwencja, 2019: 59,0%Frekwencja, 2023: 72,8%72,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,5, przyrost −9,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 81% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 49% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 566 zł, wyższe niż w 3% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,0 na 1000, wyższe niż w 21% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 165
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 41 224 osób −12,1% 95 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 28,2 % +8,4 p.p. 99 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 13,8 % −0,4 p.p. 1 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 53,7 % −7,2 p.p. 1 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 32,5 % +7,6 p.p. 99 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 640,2 os./km² −12,1% 91 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −9,88 ‰ −6,32 6 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,48 ‰ −0,60 od 2016 24 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 8,0 % −2,8 p.p. 91 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 43,1 na 1000 −22,8 88 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 96 na 1000 +6,0 81 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 67 na 10 tys. −25,0 49 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 843 zł +68,4% 60 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 282 zł +141,4% 0 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 353 na 10 tys. −373,0 41 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,6 % +0,1 p.p. 63 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 89,4 % +0,7 p.p. 88 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,5 na 1000 +2,0 57 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,83 na 1000 +1,59 46 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 69 na 1000 −23,0 18 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 030 na 1000 +116,0 87 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,0 na 1000 −0,3 21 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 89 na 100 35 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 60,0 na 1000 20 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 83,3 na 1000 92 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat skarżyski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.