Herb: Nekla

Nekla

gmina miejsko-wiejskapowiat wrzesińskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3030033

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 060
(2025)
Powierzchnia
95,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 29,4%
  • PiS 28,6%
  • Trzecia Droga 19,7%
  • Nowa Lewica 9,9%
  • Konfederacja 7,8%
  • Pozostali (3) 4,7%
Frekwencja76,9% +14,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+0,8 p.p.
Liczba głosów ważnych4 636 z 6 184 uprawnionych

Nekla na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Dolsk: 70,4%Śmigiel: 72,0%Krzywiń: 74,0%Margonin: 76,5%Drawsko: 70,7%Połajewo: 73,3%Rydzyna: 76,6%Czajków: 76,5%Piła: 75,8%Wysoka: 66,7%Kleszczewo: 87,3%Obrzycko: 71,3%Skoki: 74,5%Krajenka: 70,5%Sompolno: 69,5%Dąbie: 69,6%Stawiszyn: 70,8%Trzcinica: 72,2%Kłodawa: 67,1%Kazimierz Biskupi: 74,2%Nowe Miasto nad Wartą: 70,2%Swarzędz: 83,5%Ujście: 71,1%Koźmin Wielkopolski: 69,0%Pakosław: 75,9%Miasteczko Krajeńskie: 67,7%Bojanowo: 67,8%Czempiń: 75,6%Krzemieniewo: 70,0%Chodzież: 74,5%Rogoźno: 72,7%Sieraków: 69,4%Chrzypsko Wielkie: 69,0%Ostrów Wielkopolski: 76,8%Białośliwie: 72,1%Wągrowiec: 76,0%Tuliszków: 69,9%Jastrowie: 64,6%Kołaczkowo: 71,9%Kamieniec: 71,0%Rychwał: 71,7%Ślesin: 71,1%Leszno: 77,8%Kłecko: 73,9%Kościelec: 73,1%Przedecz: 67,2%Koło: 72,6%Olszówka: 64,5%Witkowo: 75,0%Poniec: 67,5%Zbąszyń: 76,7%Tarnowo Podgórne: 86,6%Budzyń: 70,8%Lipka: 63,5%Jutrosin: 70,3%Miejska Górka: 73,0%Brodnica: 71,7%Osieczna: 73,9%Wijewo: 75,3%Szamocin: 69,2%Krzyż Wielkopolski: 67,1%Odolanów: 72,6%Miedzichowo: 73,5%Doruchów: 70,8%Sośnie: 67,0%Pleszew: 72,1%Zaniemyśl: 77,5%Dominowo: 73,1%Damasławek: 71,6%Wapno: 67,7%Września: 77,3%Siedlec: 73,9%Przemęt: 72,4%Rzgów: 69,9%Ceków-Kolonia: 70,1%Godziesze Wielkie: 73,7%Lisków: 67,9%Gniezno: 79,1%Grzegorzew: 70,6%Niechanowo: 77,3%Grodzisk Wielkopolski: 73,6%Lwówek: 69,8%Czarnków: 69,5%Konin: 75,2%Poznań: 82,9%Łobżenica: 65,5%Wilczyn: 68,5%Chodzież: 76,1%Kwilcz: 68,5%Międzychód: 73,5%Przygodzice: 74,5%Raszków: 72,7%Gizałki: 69,6%Wyrzysk: 66,3%Pobiedziska: 80,0%Pyzdry: 69,5%Mieleszyn: 70,4%Borek Wielkopolski: 67,6%Brzeziny: 72,5%Wierzbinek: 65,1%Szczytniki: 73,0%Baranów: 76,2%Pępowo: 73,7%Krobia: 68,0%Piaski: 70,2%Rychtal: 68,7%Osiek Mały: 71,3%Babiak: 66,5%Golina: 71,6%Opalenica: 75,9%Dobrzyca: 70,3%Krzykosy: 73,6%Suchy Las: 88,1%Rozdrażew: 72,0%Zduny: 69,1%Mieścisko: 71,0%Lipno: 77,3%Oborniki: 77,6%Kuślin: 71,1%Ryczywół: 70,1%Święciechowa: 74,8%Kobyla Góra: 72,0%Duszniki: 77,2%Ostroróg: 73,4%Kaźmierz: 77,4%Śrem: 76,1%Strzałkowo: 73,0%Kawęczyn: 71,4%Gołańcz: 67,6%Nekla: 76,9%Kiszkowo: 73,7%Mycielin: 69,2%Łęka Opatowska: 73,0%Żerków: 71,1%Pogorzela: 65,7%Grodziec: 68,7%Gołuchów: 73,3%Środa Wielkopolska: 77,5%Skulsk: 64,2%Trzcianka: 72,2%Kobylin: 68,9%Złotów: 67,0%Zakrzewo: 69,7%Szydłowo: 74,2%Ostrzeszów: 72,6%Czermin: 73,1%Dopiewo: 88,3%Kostrzyn: 77,3%Puszczykowo: 84,2%Rokietnica: 86,3%Zagórów: 65,9%Szamotuły: 77,4%Orchowo: 69,2%Turek: 74,3%Przykona: 71,5%Powidz: 79,9%Tarnówka: 70,5%Złotów: 70,8%Miłosław: 72,5%Wolsztyn: 76,6%Krzymów: 72,9%Chodów: 63,8%Czerniejewo: 74,8%Łubowo: 77,5%Trzemeszno: 68,3%Koło: 72,8%Okonek: 63,1%Nowy Tomyśl: 76,6%Czarnków: 74,7%Chocz: 69,3%Jaraczewo: 72,6%Jarocin: 73,6%Kościan: 79,4%Kościan: 74,5%Kramsk: 72,4%Stare Miasto: 76,7%Koźminek: 68,8%Wągrowiec: 70,7%Kaczory: 75,8%Rawicz: 74,4%Włoszakowice: 73,4%Wieleń: 66,8%Ostrów Wielkopolski: 74,3%Kraszewice: 71,2%Mikstat: 72,9%Stęszew: 76,4%Luboń: 84,2%Wronki: 76,6%Buk: 77,5%Obrzycko: 83,1%Ostrowite: 69,9%Słupca: 69,7%Turek: 74,3%Słupca: 74,4%Brudzew: 71,8%Książ Wielkopolski: 66,9%Lądek: 70,2%Kotlin: 70,0%Gniezno: 75,5%Kleczew: 72,3%Perzów: 70,3%Kępno: 74,8%Granowo: 73,9%Rakoniewice: 70,8%Kalisz: 76,5%Sulmierzyce: 72,4%Mosina: 82,1%Lubasz: 74,9%Sieroszewice: 70,4%Grabów nad Prosną: 71,8%Pniewy: 73,8%Murowana Goślina: 78,9%Czerwonak: 82,9%Komorniki: 86,5%Kórnik: 85,4%Malanów: 68,2%Dobra: 70,8%Władysławów: 74,8%Gostyń: 73,5%Blizanów: 69,9%Żelazków: 74,3%Bralin: 74,6%Wielichowo: 71,4%Opatówek: 76,7%Nowe Skalmierzyce: 73,2%Krotoszyn: 74,0%Nekla
Frekwencja (%)
  • < 65
  • 65–70
  • 70–75
  • 75–80
  • 80–85
  • 85 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

87. percentyl Frekwencja wyższa niż w 87% gmin, 313. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Frekwencja: 76,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 916 mieszkańców +6,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,8% udział w ludności +4,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
6,86 na 1000 mieszkańców +3,76 zmiana 2016–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,8% udział w ludności prod. −2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
105 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 862 zł na mieszkańca, ceny bieżące +96,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 5007 0007 5008 0008 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 450Liczba mieszkańców, 2001: 6 464Liczba mieszkańców, 2002: 6 494Liczba mieszkańców, 2003: 6 533Liczba mieszkańców, 2004: 6 598Liczba mieszkańców, 2005: 6 613Liczba mieszkańców, 2006: 6 643Liczba mieszkańców, 2007: 6 725Liczba mieszkańców, 2008: 6 801Liczba mieszkańców, 2009: 6 892Liczba mieszkańców, 2010: 7 068Liczba mieszkańców, 2011: 7 161Liczba mieszkańców, 2012: 7 191Liczba mieszkańców, 2013: 7 264Liczba mieszkańców, 2014: 7 327Liczba mieszkańców, 2015: 7 406Liczba mieszkańców, 2016: 7 451Liczba mieszkańców, 2017: 7 461Liczba mieszkańców, 2018: 7 515Liczba mieszkańców, 2019: 7 571Liczba mieszkańców, 2020: 7 702Liczba mieszkańców, 2021: 7 742Liczba mieszkańców, 2022: 7 830Liczba mieszkańców, 2023: 7 916Liczba mieszkańców, 2024: 8 021Liczba mieszkańców, 2025: 8 0608 060

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 25,1%KO, 2023: 29,4%29,4%Frekwencja, 2001: 49,8%Frekwencja, 2005: 38,7%Frekwencja, 2007: 56,2%Frekwencja, 2011: 45,3%Frekwencja, 2015: 46,9%Frekwencja, 2019: 62,3%Frekwencja, 2023: 76,9%76,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 6,9, przyrost 2,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +6,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 96% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 84% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 621 zł, wyższe niż w 64% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 43,1 na 1000, wyższe niż w 86% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 341
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 916 osób +6,9% 54 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,8 % +4,7 p.p. 13 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,7 % +0,1 p.p. 79 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 60,6 % −4,4 p.p. 85 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 % +4,3 p.p. 13 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 82,6 os./km² +6,9% 62 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 2,41 ‰ −0,18 97 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 6,86 ‰ +3,76 od 2016 89 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 % −2,1 p.p. 7 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 10,7 na 1000 −14,4 9 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 105 na 1000 +18,0 88 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 88 na 10 tys. +4,0 84 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 862 zł +96,0% 86 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 698 zł +342,0% 71 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 203 na 10 tys. −299,0 13 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,8 % +0,2 p.p. 71 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 43,3 % +4,3 p.p. 38 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,3 na 1000 +2,8 96 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,31 na 1000 +1,26 83 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 109 na 1000 −88,0 52 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 943 na 1000 −7,0 76 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 43,1 na 1000 +19,2 86 10,0 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 52 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 84,4 na 1000 86 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Nekla COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.