Herb: Okonek

Okonek

gmina miejsko-wiejskapowiat złotowskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3031053

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
7 710
(2025)
Powierzchnia
325,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 36,4%
  • KO 29,9%
  • Trzecia Droga 13,8%
  • Nowa Lewica 8,9%
  • Konfederacja 7,3%
  • Pozostali (2) 3,7%
Frekwencja63,1% +15,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+6,5 p.p.
Liczba głosów ważnych3 773 z 6 244 uprawnionych

Okonek na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Dolsk: 70,4%Śmigiel: 72,0%Krzywiń: 74,0%Margonin: 76,5%Drawsko: 70,7%Połajewo: 73,3%Rydzyna: 76,6%Czajków: 76,5%Piła: 75,8%Wysoka: 66,7%Kleszczewo: 87,3%Obrzycko: 71,3%Skoki: 74,5%Krajenka: 70,5%Sompolno: 69,5%Dąbie: 69,6%Stawiszyn: 70,8%Trzcinica: 72,2%Kłodawa: 67,1%Kazimierz Biskupi: 74,2%Nowe Miasto nad Wartą: 70,2%Swarzędz: 83,5%Ujście: 71,1%Koźmin Wielkopolski: 69,0%Pakosław: 75,9%Miasteczko Krajeńskie: 67,7%Bojanowo: 67,8%Czempiń: 75,6%Krzemieniewo: 70,0%Chodzież: 74,5%Rogoźno: 72,7%Sieraków: 69,4%Chrzypsko Wielkie: 69,0%Ostrów Wielkopolski: 76,8%Białośliwie: 72,1%Wągrowiec: 76,0%Tuliszków: 69,9%Jastrowie: 64,6%Kołaczkowo: 71,9%Kamieniec: 71,0%Rychwał: 71,7%Ślesin: 71,1%Leszno: 77,8%Kłecko: 73,9%Kościelec: 73,1%Przedecz: 67,2%Koło: 72,6%Olszówka: 64,5%Witkowo: 75,0%Poniec: 67,5%Zbąszyń: 76,7%Tarnowo Podgórne: 86,6%Budzyń: 70,8%Lipka: 63,5%Jutrosin: 70,3%Miejska Górka: 73,0%Brodnica: 71,7%Osieczna: 73,9%Wijewo: 75,3%Szamocin: 69,2%Krzyż Wielkopolski: 67,1%Odolanów: 72,6%Miedzichowo: 73,5%Doruchów: 70,8%Sośnie: 67,0%Pleszew: 72,1%Zaniemyśl: 77,5%Dominowo: 73,1%Damasławek: 71,6%Wapno: 67,7%Września: 77,3%Siedlec: 73,9%Przemęt: 72,4%Rzgów: 69,9%Ceków-Kolonia: 70,1%Godziesze Wielkie: 73,7%Lisków: 67,9%Gniezno: 79,1%Grzegorzew: 70,6%Niechanowo: 77,3%Grodzisk Wielkopolski: 73,6%Lwówek: 69,8%Czarnków: 69,5%Konin: 75,2%Poznań: 82,9%Łobżenica: 65,5%Wilczyn: 68,5%Chodzież: 76,1%Kwilcz: 68,5%Międzychód: 73,5%Przygodzice: 74,5%Raszków: 72,7%Gizałki: 69,6%Wyrzysk: 66,3%Pobiedziska: 80,0%Pyzdry: 69,5%Mieleszyn: 70,4%Borek Wielkopolski: 67,6%Brzeziny: 72,5%Wierzbinek: 65,1%Szczytniki: 73,0%Baranów: 76,2%Pępowo: 73,7%Krobia: 68,0%Piaski: 70,2%Rychtal: 68,7%Osiek Mały: 71,3%Babiak: 66,5%Golina: 71,6%Opalenica: 75,9%Dobrzyca: 70,3%Krzykosy: 73,6%Suchy Las: 88,1%Rozdrażew: 72,0%Zduny: 69,1%Mieścisko: 71,0%Lipno: 77,3%Oborniki: 77,6%Kuślin: 71,1%Ryczywół: 70,1%Święciechowa: 74,8%Kobyla Góra: 72,0%Duszniki: 77,2%Ostroróg: 73,4%Kaźmierz: 77,4%Śrem: 76,1%Strzałkowo: 73,0%Kawęczyn: 71,4%Gołańcz: 67,6%Nekla: 76,9%Kiszkowo: 73,7%Mycielin: 69,2%Łęka Opatowska: 73,0%Żerków: 71,1%Pogorzela: 65,7%Grodziec: 68,7%Gołuchów: 73,3%Środa Wielkopolska: 77,5%Skulsk: 64,2%Trzcianka: 72,2%Kobylin: 68,9%Złotów: 67,0%Zakrzewo: 69,7%Szydłowo: 74,2%Ostrzeszów: 72,6%Czermin: 73,1%Dopiewo: 88,3%Kostrzyn: 77,3%Puszczykowo: 84,2%Rokietnica: 86,3%Zagórów: 65,9%Szamotuły: 77,4%Orchowo: 69,2%Turek: 74,3%Przykona: 71,5%Powidz: 79,9%Tarnówka: 70,5%Złotów: 70,8%Miłosław: 72,5%Wolsztyn: 76,6%Krzymów: 72,9%Chodów: 63,8%Czerniejewo: 74,8%Łubowo: 77,5%Trzemeszno: 68,3%Koło: 72,8%Okonek: 63,1%Nowy Tomyśl: 76,6%Czarnków: 74,7%Chocz: 69,3%Jaraczewo: 72,6%Jarocin: 73,6%Kościan: 79,4%Kościan: 74,5%Kramsk: 72,4%Stare Miasto: 76,7%Koźminek: 68,8%Wągrowiec: 70,7%Kaczory: 75,8%Rawicz: 74,4%Włoszakowice: 73,4%Wieleń: 66,8%Ostrów Wielkopolski: 74,3%Kraszewice: 71,2%Mikstat: 72,9%Stęszew: 76,4%Luboń: 84,2%Wronki: 76,6%Buk: 77,5%Obrzycko: 83,1%Ostrowite: 69,9%Słupca: 69,7%Turek: 74,3%Słupca: 74,4%Brudzew: 71,8%Książ Wielkopolski: 66,9%Lądek: 70,2%Kotlin: 70,0%Gniezno: 75,5%Kleczew: 72,3%Perzów: 70,3%Kępno: 74,8%Granowo: 73,9%Rakoniewice: 70,8%Kalisz: 76,5%Sulmierzyce: 72,4%Mosina: 82,1%Lubasz: 74,9%Sieroszewice: 70,4%Grabów nad Prosną: 71,8%Pniewy: 73,8%Murowana Goślina: 78,9%Czerwonak: 82,9%Komorniki: 86,5%Kórnik: 85,4%Malanów: 68,2%Dobra: 70,8%Władysławów: 74,8%Gostyń: 73,5%Blizanów: 69,9%Żelazków: 74,3%Bralin: 74,6%Wielichowo: 71,4%Opatówek: 76,7%Nowe Skalmierzyce: 73,2%Krotoszyn: 74,0%Okonek
Frekwencja (%)
  • < 65
  • 65–70
  • 70–75
  • 75–80
  • 80–85
  • 85 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

11. percentyl Frekwencja wyższa niż w 11% gmin, 2217. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Frekwencja: 63,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 911 mieszkańców −10,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,3% udział w ludności +5,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 52% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,91 na 1000 mieszkańców +3,57 zmiana 2016–2023 więcej niż w 38% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,6% udział w ludności prod. −4,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
52 na 1000 mieszkańców +3,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 8% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 310 zł na mieszkańca, ceny bieżące +65,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 5008 0008 5009 0009 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 978Liczba mieszkańców, 2001: 9 039Liczba mieszkańców, 2002: 9 039Liczba mieszkańców, 2003: 8 964Liczba mieszkańców, 2004: 8 975Liczba mieszkańców, 2005: 8 903Liczba mieszkańców, 2006: 8 891Liczba mieszkańców, 2007: 8 878Liczba mieszkańców, 2008: 8 882Liczba mieszkańców, 2009: 8 841Liczba mieszkańców, 2010: 9 022Liczba mieszkańców, 2011: 9 001Liczba mieszkańców, 2012: 8 995Liczba mieszkańców, 2013: 8 877Liczba mieszkańców, 2014: 8 826Liczba mieszkańców, 2015: 8 793Liczba mieszkańców, 2016: 8 730Liczba mieszkańców, 2017: 8 691Liczba mieszkańców, 2018: 8 612Liczba mieszkańców, 2019: 8 502Liczba mieszkańców, 2020: 8 068Liczba mieszkańców, 2021: 7 993Liczba mieszkańców, 2022: 7 945Liczba mieszkańców, 2023: 7 911Liczba mieszkańców, 2024: 7 802Liczba mieszkańców, 2025: 7 7107 710

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,8%PiS, 2005: 15,4%PiS, 2007: 18,0%PiS, 2011: 20,2%PiS, 2015: 29,3%PiS, 2019: 42,9%PiS, 2023: 36,4%36,4%Frekwencja, 2001: 40,5%Frekwencja, 2005: 33,6%Frekwencja, 2007: 47,9%Frekwencja, 2011: 34,8%Frekwencja, 2015: 36,6%Frekwencja, 2019: 47,3%Frekwencja, 2023: 63,1%63,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,9, przyrost −4,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 52% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 527 zł, wyższe niż w 59% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 911 osób −10,0% 54 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,3 % +5,0 p.p. 52 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % −1,1 p.p. 41 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 58,9 % −4,4 p.p. 51 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,9 % +5,5 p.p. 55 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 24,3 os./km² −10,0% 8 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,67 ‰ −2,40 42 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,91 ‰ +3,57 od 2016 38 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,6 % −4,3 p.p. 60 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 26,9 na 1000 −29,6 60 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 52 na 1000 +3,0 8 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 45 na 10 tys. −17,0 8 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 310 zł +65,5% 34 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 223 zł +565,7% 58 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 790 na 10 tys. −798,0 89 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 71,9 % +1,1 p.p. 10 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 61,1 % +0,2 p.p. 58 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,0 na 1000 +0,9 26 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,54 na 1000 +1,61 36 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 93 na 1000 −5,0 38 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 847 na 1000 +99,0 57 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,5
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 104 na 100 78 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,7 na 1000 33 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Okonek COA 1.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, Maciej Jaros (commons: Nux, wiki-pl: Nux), licencja: Public domain.