
- Liczba mieszkańców
- 4 396
- (2025)
- Powierzchnia
- 127,4 km²
- Typ gminy
- wiejska
Historia wyników i wskaźników. Jak Kotla głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.
Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)
- Frekwencja
- PiS
- KO
- PO
- Samoobrona
- SLD
Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.
Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność
Frekwencja w wyborach (%)
Liczba ludności (osób)
Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.
Wybory po kolei
| Wybory | Frekwencja | Zmiana | Zwycięzca w gminie | Wynik | Przewaga | Ludność | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sejm 2001 | 41,6% | SLD-UP | 51,1% | +34,8 p.p. | 4 050 osób | Podsumowanie → | ||
| Sejm 2005 | 32,2% | −9,4 p.p. | Samoobrona | 25,1% | +5,9 p.p. | 4 121 osób | +1,8% | Podsumowanie → |
| Sejm 2007 | 41,6% | +9,4 p.p. | PO | 34,3% | +2,1 p.p. | 4 128 osób | +0,2% | Podsumowanie → |
| Sejm 2011 | 36,4% | −5,2 p.p. | PO | 37,4% | +6,5 p.p. | 4 341 osób | +5,2% | Podsumowanie → |
| Sejm 2015 | 39,8% | +3,4 p.p. | PiS | 44,8% | +22,1 p.p. | 4 461 osób | +2,8% | Podsumowanie → |
| Sejm 2019 | 50,5% | +10,7 p.p. | PiS | 54,7% | +33,6 p.p. | 4 455 osób | −0,1% | Podsumowanie → |
| Sejm 2023 | 69,4% | +18,9 p.p. | PiS | 42,2% | +1,2 p.p. | 4 411 osób | −1,0% | Podsumowanie → |
Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.
Pełne wyniki w gminie
Sejm 2023 frekwencja 69,4%, 2 230 głosów ważnych
- PiS 42,2%
- KO 40,9%
- Konfederacja 5,5%
- Trzecia Droga 4,3%
- Nowa Lewica 4,1%
- Bezpartyjni Samorządowcy 2,1%
- Polska Jest Jedna 1,0%
Sejm 2019 frekwencja 50,5%, 1 683 głosów ważnych
- PiS 54,7%
- KO 21,1%
- SLD 11,5%
- PSL 5,5%
- Konfederacja 4,6%
- Bezpartyjni i Samorządowcy 2,6%
Sejm 2015 frekwencja 39,8%, 1 295 głosów ważnych
- PiS 44,8%
- PO 22,7%
- Zjednoczona Lewica 9,2%
- Kukiz'15 8,2%
- Nowoczesna 5,1%
- Razem 4,3%
- PSL 3,4%
- KORWiN 2,3%
Sejm 2011 frekwencja 36,4%, 1 092 głosów ważnych
- PO 37,4%
- PiS 30,9%
- SLD 13,0%
- Ruch Palikota 9,9%
- PSL 6,0%
- PJN 2,0%
- PPP – Sierpień 80 0,8%
Sejm 2007 frekwencja 41,6%, 1 265 głosów ważnych
- PO 34,3%
- PiS 32,2%
- LiD 15,6%
- PSL 9,2%
- Samoobrona 5,6%
- LPR 1,6%
- PPP 1,5%
Sejm 2005 frekwencja 32,2%, 942 głosów ważnych
- Samoobrona 25,1%
- PiS 19,1%
- PO 17,7%
- LPR 10,0%
- SLD 9,4%
- PD 6,6%
- PSL 5,4%
- SDPL 2,5%
- i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,6%, 1 168 głosów ważnych
- SLD-UP 51,1%
- Samoobrona 16,3%
- LPR 10,2%
- PSL 8,0%
- PO 5,4%
- AWSP 4,0%
- PiS 2,5%
- UW 2,1%
- i 1 kolejnych
Herb: plik „POL gmina Kotla COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Lajsikonik, licencja: Public domain.