Herb: Oleśnica

Oleśnica

gmina wiejskapowiat oleśnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0214062

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
17 000
(2025)
Powierzchnia
242,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 32,5%
  • KO 31,4%
  • Trzecia Droga 15,8%
  • Konfederacja 8,2%
  • Nowa Lewica 7,3%
  • Pozostali (2) 4,9%
Frekwencja74,3% +18,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+1,2 p.p.
Liczba głosów ważnych8 118 z 11 143 uprawnionych

Oleśnica na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wąsosz: 41,1%Bolesławiec: 33,5%Lwówek Śląski: 31,8%Bielawa: 33,3%Wojcieszów: 31,5%Złotoryja: 33,8%Oława: 35,4%Mściwojów: 39,7%Cieszków: 40,7%Wrocław: 21,6%Zawonia: 36,9%Zgorzelec: 36,3%Karpacz: 21,2%Radwanice: 45,1%Duszniki-Zdrój: 32,5%Borów: 45,5%Jaworzyna Śląska: 38,2%Kotla: 42,2%Bolków: 38,7%Kłodzko: 30,8%Osiecznica: 35,0%Jordanów Śląski: 39,7%Bolesławiec: 28,6%Malczyce: 39,5%Udanin: 53,0%Zgorzelec: 30,9%Łagiewniki: 46,2%Kłodzko: 38,8%Kamieniec Ząbkowicki: 39,2%Dobromierz: 44,6%Bogatynia: 39,3%Wądroże Wielkie: 39,1%Świeradów-Zdrój: 29,0%Mirsk: 35,5%Podgórzyn: 23,8%Szczytna: 33,4%Stronie Śląskie: 30,5%Prusice: 40,5%Niechlów: 51,8%Warta Bolesławiecka: 38,6%Sobótka: 34,6%Chojnów: 44,0%Lubań: 30,7%Lubomierz: 36,5%Pielgrzymka: 40,3%Świerzawa: 36,6%Złotoryja: 39,7%Bardo: 37,1%Stare Bogaczowice: 34,0%Czarny Bór: 37,2%Kamienna Góra: 35,3%Żmigród: 31,7%Trzebnica: 32,9%Miękinia: 26,1%Świdnica: 28,4%Marcinowice: 39,7%Jeżów Sudecki: 24,3%Kamienna Góra: 34,0%Nowogrodziec: 43,0%Czernica: 21,8%Kobierzyce: 22,7%Wołów: 36,8%Głogów: 35,7%Olszyna: 33,1%Kostomłoty: 44,8%Środa Śląska: 33,9%Bierutów: 40,3%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 35,1%Paszowice: 42,2%Piława Górna: 39,7%Przeworno: 48,4%Strzegom: 38,7%Boguszów-Gorce: 28,2%Jedlina-Zdrój: 26,1%Głuszyca: 29,1%Krośnice: 41,1%Dobroszyce: 35,7%Wisznia Mała: 31,2%Piechowice: 27,1%Legnickie Pole: 42,3%Platerówka: 40,8%Polkowice: 39,9%Przemków: 45,1%Lewin Kłodzki: 35,1%Bystrzyca Kłodzka: 37,1%Złoty Stok: 39,5%Jelcz-Laskowice: 35,6%Polanica-Zdrój: 30,8%Brzeg Dolny: 31,7%Męcinka: 49,0%Rudna: 46,2%Dzierżoniów: 32,8%Legnica: 32,8%Niemcza: 41,9%Stoszowice: 42,0%Kondratowice: 44,5%Nowa Ruda: 33,9%Międzylesie: 35,9%Świebodzice: 31,2%Żarów: 34,8%Janowice Wielkie: 27,1%Stara Kamienica: 30,3%Pieńsk: 33,0%Gromadka: 44,5%Długołęka: 25,4%Jawor: 38,9%Kunice: 31,1%Miłkowice: 37,0%Lubań: 32,5%Gryfów Śląski: 32,0%Pieszyce: 36,4%Zagrodno: 49,9%Szczawno-Zdrój: 25,6%Mieroszów: 31,7%Sulików: 46,7%Ruja: 49,7%Radków: 38,2%Kudowa-Zdrój: 34,3%Chocianów: 48,5%Lądek-Zdrój: 34,6%Oleśnica: 32,5%Syców: 27,7%Świdnica: 32,2%Jemielno: 50,1%Mysłakowice: 28,6%Mietków: 35,6%Kąty Wrocławskie: 26,9%Głogów: 40,3%Chojnów: 37,6%Krotoszyce: 42,7%Siekierczyn: 37,5%Lubin: 36,1%Ścinawa: 51,6%Oleśnica: 29,2%Dzierżoniów: 38,8%Wińsko: 52,5%Domaniów: 42,4%Wiązów: 46,9%Ząbkowice Śląskie: 37,5%Ziębice: 44,2%Ciepłowody: 45,2%Wałbrzych: 28,4%Żukowice: 43,1%Kowary: 27,0%Jerzmanowa: 34,2%Góra: 35,7%Marciszów: 36,1%Nowa Ruda: 30,5%Węgliniec: 37,1%Pęcław: 52,7%Prochowice: 38,4%Lubin: 37,0%Wleń: 35,9%Siechnice: 22,7%Żórawina: 26,0%Walim: 32,2%Milicz: 36,7%Oborniki Śląskie: 30,6%Jelenia Góra: 25,3%Strzelin: 33,8%Zawidów: 36,6%Leśna: 34,1%Szklarska Poręba: 23,3%Lubawka: 32,5%Gaworzyce: 49,2%Twardogóra: 35,4%Oława: 29,7%Grębocice: 46,4%Oleśnica
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

20. percentyl Wynik wyższy niż w 20% gmin, 2007. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 32,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
16 208 mieszkańców +25,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,4% udział w ludności +2,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
18,04 na 1000 mieszkańców +7,05 zmiana 2016–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,2% udział w ludności prod. −2,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
101 na 1000 mieszkańców +23,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 875 zł na mieszkańca, ceny bieżące +75,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00012 00014 00016 00018 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 10 879Liczba mieszkańców, 2001: 10 937Liczba mieszkańców, 2002: 11 120Liczba mieszkańców, 2003: 11 205Liczba mieszkańców, 2004: 11 240Liczba mieszkańców, 2005: 11 314Liczba mieszkańców, 2006: 11 346Liczba mieszkańców, 2007: 11 451Liczba mieszkańców, 2008: 11 642Liczba mieszkańców, 2009: 11 778Liczba mieszkańców, 2010: 12 327Liczba mieszkańców, 2011: 12 483Liczba mieszkańców, 2012: 12 580Liczba mieszkańców, 2013: 12 752Liczba mieszkańców, 2014: 12 880Liczba mieszkańców, 2015: 12 936Liczba mieszkańców, 2016: 13 132Liczba mieszkańców, 2017: 13 299Liczba mieszkańców, 2018: 13 535Liczba mieszkańców, 2019: 13 854Liczba mieszkańców, 2020: 15 202Liczba mieszkańców, 2021: 15 513Liczba mieszkańców, 2022: 15 896Liczba mieszkańców, 2023: 16 208Liczba mieszkańców, 2024: 16 635Liczba mieszkańców, 2025: 17 00017 000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,0%PiS, 2005: 19,1%PiS, 2007: 33,3%PiS, 2011: 25,7%PiS, 2015: 35,3%PiS, 2019: 43,4%PiS, 2023: 32,5%32,5%Frekwencja, 2001: 34,7%Frekwencja, 2005: 27,2%Frekwencja, 2007: 40,0%Frekwencja, 2011: 37,8%Frekwencja, 2015: 41,2%Frekwencja, 2019: 55,7%Frekwencja, 2023: 74,3%74,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +17,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 18,0, przyrost 0,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 3% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +18,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +17,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 85% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 738 zł, wyższe niż w 9% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 2,5 na 1000, wyższe niż w 10% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 41
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 16 208 osób +25,3% 81 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,4 % +2,3 p.p. 3 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,5 % +3,2 p.p. 92 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 61,6 % −5,2 p.p. 96 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 15,9 % +2,0 p.p. 2 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 66,7 os./km² +25,1% 54 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,06 ‰ −1,88 88 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 18,04 ‰ +7,05 od 2016 98 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,2 % −2,3 p.p. 15 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,6 na 1000 −16,8 17 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 101 na 1000 +23,0 85 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 89 na 10 tys. +1,0 86 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 875 zł +75,0% 61 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 966 zł +186,7% 13 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 177 na 10 tys. −439,0 9 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,9 % +0,7 p.p. 80 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 35,9 % +6,5 p.p. 29 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 15,5 na 1000 +7,4 98 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,33 na 1000 +0,08 29 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 29 na 1000 −36,0 1 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 316 na 1000 −270,0 0 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 −5,5 10 10,0 10,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 51 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 45,7 na 1000 2 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Oleśnica COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (vector version), licencja: Public domain.