Herb: Jaworzyna Śląska

Jaworzyna Śląska

gmina miejsko-wiejskapowiat świdnickiwoj. dolnośląskie TERYT: 0219043

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 218
(2025)
Powierzchnia
67,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,2%
  • KO 29,6%
  • Trzecia Droga 12,6%
  • Konfederacja 8,2%
  • Nowa Lewica 7,9%
  • Pozostali (2) 3,4%
Frekwencja67,4% +14,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+8,6 p.p.
Liczba głosów ważnych5 106 z 7 734 uprawnionych

Jaworzyna Śląska na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wąsosz: 41,1%Bolesławiec: 33,5%Lwówek Śląski: 31,8%Bielawa: 33,3%Wojcieszów: 31,5%Złotoryja: 33,8%Oława: 35,4%Mściwojów: 39,7%Cieszków: 40,7%Wrocław: 21,6%Zawonia: 36,9%Zgorzelec: 36,3%Karpacz: 21,2%Radwanice: 45,1%Duszniki-Zdrój: 32,5%Borów: 45,5%Jaworzyna Śląska: 38,2%Kotla: 42,2%Bolków: 38,7%Kłodzko: 30,8%Osiecznica: 35,0%Jordanów Śląski: 39,7%Bolesławiec: 28,6%Malczyce: 39,5%Udanin: 53,0%Zgorzelec: 30,9%Łagiewniki: 46,2%Kłodzko: 38,8%Kamieniec Ząbkowicki: 39,2%Dobromierz: 44,6%Bogatynia: 39,3%Wądroże Wielkie: 39,1%Świeradów-Zdrój: 29,0%Mirsk: 35,5%Podgórzyn: 23,8%Szczytna: 33,4%Stronie Śląskie: 30,5%Prusice: 40,5%Niechlów: 51,8%Warta Bolesławiecka: 38,6%Sobótka: 34,6%Chojnów: 44,0%Lubań: 30,7%Lubomierz: 36,5%Pielgrzymka: 40,3%Świerzawa: 36,6%Złotoryja: 39,7%Bardo: 37,1%Stare Bogaczowice: 34,0%Czarny Bór: 37,2%Kamienna Góra: 35,3%Żmigród: 31,7%Trzebnica: 32,9%Miękinia: 26,1%Świdnica: 28,4%Marcinowice: 39,7%Jeżów Sudecki: 24,3%Kamienna Góra: 34,0%Nowogrodziec: 43,0%Czernica: 21,8%Kobierzyce: 22,7%Wołów: 36,8%Głogów: 35,7%Olszyna: 33,1%Kostomłoty: 44,8%Środa Śląska: 33,9%Bierutów: 40,3%Dziadowa Kłoda: 34,4%Międzybórz: 35,1%Paszowice: 42,2%Piława Górna: 39,7%Przeworno: 48,4%Strzegom: 38,7%Boguszów-Gorce: 28,2%Jedlina-Zdrój: 26,1%Głuszyca: 29,1%Krośnice: 41,1%Dobroszyce: 35,7%Wisznia Mała: 31,2%Piechowice: 27,1%Legnickie Pole: 42,3%Platerówka: 40,8%Polkowice: 39,9%Przemków: 45,1%Lewin Kłodzki: 35,1%Bystrzyca Kłodzka: 37,1%Złoty Stok: 39,5%Jelcz-Laskowice: 35,6%Polanica-Zdrój: 30,8%Brzeg Dolny: 31,7%Męcinka: 49,0%Rudna: 46,2%Dzierżoniów: 32,8%Legnica: 32,8%Niemcza: 41,9%Stoszowice: 42,0%Kondratowice: 44,5%Nowa Ruda: 33,9%Międzylesie: 35,9%Świebodzice: 31,2%Żarów: 34,8%Janowice Wielkie: 27,1%Stara Kamienica: 30,3%Pieńsk: 33,0%Gromadka: 44,5%Długołęka: 25,4%Jawor: 38,9%Kunice: 31,1%Miłkowice: 37,0%Lubań: 32,5%Gryfów Śląski: 32,0%Pieszyce: 36,4%Zagrodno: 49,9%Szczawno-Zdrój: 25,6%Mieroszów: 31,7%Sulików: 46,7%Ruja: 49,7%Radków: 38,2%Kudowa-Zdrój: 34,3%Chocianów: 48,5%Lądek-Zdrój: 34,6%Oleśnica: 32,5%Syców: 27,7%Świdnica: 32,2%Jemielno: 50,1%Mysłakowice: 28,6%Mietków: 35,6%Kąty Wrocławskie: 26,9%Głogów: 40,3%Chojnów: 37,6%Krotoszyce: 42,7%Siekierczyn: 37,5%Lubin: 36,1%Ścinawa: 51,6%Oleśnica: 29,2%Dzierżoniów: 38,8%Wińsko: 52,5%Domaniów: 42,4%Wiązów: 46,9%Ząbkowice Śląskie: 37,5%Ziębice: 44,2%Ciepłowody: 45,2%Wałbrzych: 28,4%Żukowice: 43,1%Kowary: 27,0%Jerzmanowa: 34,2%Góra: 35,7%Marciszów: 36,1%Nowa Ruda: 30,5%Węgliniec: 37,1%Pęcław: 52,7%Prochowice: 38,4%Lubin: 37,0%Wleń: 35,9%Siechnice: 22,7%Żórawina: 26,0%Walim: 32,2%Milicz: 36,7%Oborniki Śląskie: 30,6%Jelenia Góra: 25,3%Strzelin: 33,8%Zawidów: 36,6%Leśna: 34,1%Szklarska Poręba: 23,3%Lubawka: 32,5%Gaworzyce: 49,2%Twardogóra: 35,4%Oława: 29,7%Grębocice: 46,4%Jaworzyna Śląska
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1634. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 233 mieszkańców −1,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,1% udział w ludności +5,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
4,31 na 1000 mieszkańców +4,70 zmiana 2016–2023 więcej niż w 84% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,4% udział w ludności prod. −1,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
71 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 048 zł na mieszkańca, ceny bieżące +92,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 20010 30010 40010 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 10 318Liczba mieszkańców, 2001: 10 309Liczba mieszkańców, 2002: 10 358Liczba mieszkańców, 2003: 10 364Liczba mieszkańców, 2004: 10 294Liczba mieszkańców, 2005: 10 328Liczba mieszkańców, 2006: 10 359Liczba mieszkańców, 2007: 10 331Liczba mieszkańców, 2008: 10 320Liczba mieszkańców, 2009: 10 293Liczba mieszkańców, 2010: 10 437Liczba mieszkańców, 2011: 10 496Liczba mieszkańców, 2012: 10 468Liczba mieszkańców, 2013: 10 446Liczba mieszkańców, 2014: 10 390Liczba mieszkańców, 2015: 10 356Liczba mieszkańców, 2016: 10 342Liczba mieszkańców, 2017: 10 344Liczba mieszkańców, 2018: 10 297Liczba mieszkańców, 2019: 10 239Liczba mieszkańców, 2020: 10 234Liczba mieszkańców, 2021: 10 244Liczba mieszkańców, 2022: 10 222Liczba mieszkańców, 2023: 10 233Liczba mieszkańców, 2024: 10 256Liczba mieszkańców, 2025: 10 21810 218

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,4%PiS, 2005: 40,8%PiS, 2007: 35,2%PiS, 2011: 30,2%PiS, 2015: 38,2%PiS, 2019: 51,5%PiS, 2023: 38,2%38,2%Frekwencja, 2001: 41,1%Frekwencja, 2005: 35,1%Frekwencja, 2007: 44,9%Frekwencja, 2011: 38,9%Frekwencja, 2015: 41,8%Frekwencja, 2019: 52,7%Frekwencja, 2023: 67,4%67,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 4,3, przyrost −4,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +4,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 32% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 172 zł, wyższe niż w 85% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 233 osób −1,2% 66 7 274 7 882
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,1 % +5,4 p.p. 50 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,8 % +1,2 p.p. 51 18,7 17,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −6,5 p.p. 42 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,7 % +5,3 p.p. 53 22,4 23,8
Gęstość zaludnienia 151,6 os./km² −1,2% 78 62,1 69,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,31 ‰ −3,73 47 −4,05 −5,48
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 4,31 ‰ +4,70 od 2016 84 −1,67 −0,49
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,4 % −1,9 p.p. 39 4,0 3,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,0 na 1000 −14,1 40 23,2 22,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 71 na 1000 +20,0 41 75 84
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 60 na 10 tys. +10,0 32 67 72
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 048 zł +92,6% 67 2 639 3 340 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 843 zł +1 587,2% 88 1 961 2 127 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 275 na 10 tys. −467,0 26 397 325
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,7 % 0,0 p.p. 64 94,2 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 51,6 % +10,1 p.p. 47 54,0 65,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,3 na 1000 +0,7 53 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,71 na 1000 +1,10 42 3,90 4,62
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 78 na 1000 −33,0 25 106 101
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 642 na 1000 −45,0 16 820 801
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 10,0
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 111 na 100 88 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 63,2 na 1000 28 70,0 65,1 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Jaworzyna Śląska alt COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.