Dzwola

gmina wiejskapowiat janowskiwoj. lubelskie TERYT: 0605032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
5 762
(2025)
Powierzchnia
200,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 83,9%
  • PSL 6,3%
  • Konfederacja 5,9%
  • SLD 1,9%
  • KO 1,7%
  • Pozostali (1) 0,3%
Frekwencja61,2% +8,6 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+77,6 p.p.
Liczba głosów ważnych3 081 z 5 091 uprawnionych

Dzwola na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Chełm: 46,2%Zamość: 49,1%Terespol: 49,3%Michów: 68,2%Ostrówek: 69,3%Stoczek Łukowski: 60,6%Janowiec: 59,1%Końskowola: 59,6%Puławy: 58,7%Ulan-Majorat: 72,1%Nowodwór: 73,7%Stężyca: 64,7%Świdnik: 51,6%Werbkowice: 69,9%Dzwola: 83,9%Fajsławice: 70,5%Annopol: 65,5%Gorzków: 67,4%Rudnik: 69,4%Milanów: 64,6%Tomaszów Lubelski: 53,0%Rachanie: 71,7%Urszulin: 60,0%Radecznica: 73,5%Józefów nad Wisłą: 64,6%Biała Podlaska: 54,9%Wisznice: 58,9%Sławatycze: 58,8%Piszczac: 66,8%Rossosz: 64,6%Goraj: 77,0%Turobin: 79,0%Szczebrzeszyn: 64,6%Międzyrzec Podlaski: 69,9%Jabłonna: 61,8%Strzyżewice: 60,3%Niedrzwica Duża: 60,7%Milejów: 62,7%Spiczyn: 56,8%Wojcieszków: 76,6%Żyrzyn: 67,2%Nałęczów: 54,9%Piaski: 57,6%Mełgiew: 61,2%Ruda-Huta: 46,8%Dorohusk: 65,8%Wierzbica: 65,8%Hrubieszów: 68,2%Trzeszczany: 71,4%Godziszów: 88,9%Chrzanów: 86,2%Kraśniczyn: 65,0%Krasnystaw: 49,3%Kraśnik: 63,6%Dębowa Kłoda: 59,1%Ulhówek: 65,1%Biała Podlaska: 48,1%Włodawa: 45,1%Wyryki: 57,3%Urzędów: 66,7%Drelów: 66,5%Janów Podlaski: 56,1%Sosnówka: 60,6%Tuczna: 65,6%Zalesie: 58,4%Józefów: 60,0%Tarnogród: 68,9%Tereszpol: 66,7%Stary Zamość: 69,7%Zwierzyniec: 58,2%Zakrzówek: 70,5%Niedźwiada: 72,6%Cyców: 65,5%Serokomla: 74,6%Łuków: 71,4%Markuszów: 64,7%Wąwolnica: 65,3%Wohyń: 61,6%Ryki: 60,1%Dołhobyczów: 65,2%Kraśnik: 53,2%Szastarka: 80,5%Żółkiewka: 75,2%Wola Mysłowska: 75,9%Bełżec: 60,3%Skierbieszów: 75,7%Lubycza Królewska: 59,2%Zamość: 58,6%Rokitno: 65,1%Biłgoraj: 50,5%Frampol: 69,1%Księżpol: 69,5%Rejowiec Fabryczny: 58,1%Lublin: 42,5%Międzyrzec Podlaski: 59,3%Kodeń: 59,7%Jeziorzany: 70,8%Firlej: 63,6%Kamionka: 61,6%Ostrów Lubelski: 66,4%Serniki: 73,7%Uścimów: 67,3%Konopnica: 44,1%Głusk: 51,0%Jastków: 57,5%Wojciechów: 65,9%Wólka: 54,2%Łuków: 55,3%Krzywda: 71,8%Sosnowica: 59,9%Baranów: 66,2%Radzyń Podlaski: 52,4%Siennica Różana: 50,5%Wilkołaz: 73,5%Chodel: 71,8%Wilków: 71,2%Hanna: 55,9%Włodawa: 54,1%Sułów: 69,3%Biszcza: 72,9%Obsza: 76,0%Lubartów: 46,9%Kock: 70,3%Borzechów: 69,4%Bełżyce: 62,8%Bychawa: 65,0%Niemce: 51,4%Siemień: 68,4%Puławy: 45,4%Czemierniki: 64,3%Kąkolewnica: 76,7%Dęblin: 49,0%Ułęż: 61,4%Chełm: 57,0%Sawin: 58,9%Hrubieszów: 49,8%Mircze: 62,0%Krasnystaw: 62,8%Trawniki: 66,3%Rybczewice: 71,1%Jarczów: 72,6%Tyszowce: 69,7%Nielisz: 69,4%Leśna Podlaska: 67,2%Terespol: 65,8%Adamów: 73,0%Abramów: 75,0%Ludwin: 61,6%Adamów: 74,1%Kazimierz Dolny: 54,6%Kurów: 62,3%Borki: 67,6%Kłoczew: 77,1%Dubienka: 54,1%Leśniowice: 58,8%Żmudź: 64,0%Uchanie: 74,6%Gościeradów: 62,2%Stanin: 67,8%Trzebieszów: 80,7%Parczew: 53,1%Krynice: 69,0%Łaszczów: 62,9%Tomaszów Lubelski: 68,3%Miączyn: 64,0%Łabunie: 73,3%Aleksandrów: 72,0%Biłgoraj: 64,6%Łukowa: 73,9%Komarów-Osada: 63,4%Garbów: 62,5%Puchaczów: 66,1%Stoczek Łukowski: 78,4%Komarówka Podlaska: 64,0%Białopole: 62,4%Wojsławice: 70,8%Batorz: 78,7%Janów Lubelski: 68,9%Potok Wielki: 75,7%Izbica: 67,7%Łopiennik Górny: 73,3%Poniatowa: 60,4%Łaziska: 65,4%Karczmiska: 59,0%Opole Lubelskie: 58,2%Tarnawatka: 76,1%Susiec: 66,6%Telatyn: 58,3%Hańsk: 55,5%Stary Brus: 66,2%Sitno: 74,1%Konstantynów: 58,3%Krasnobród: 73,9%Grabowiec: 74,1%Lubartów: 60,6%Krzczonów: 66,9%Zakrzew: 77,0%Wysokie: 72,2%Łęczna: 56,8%Podedwórze: 64,7%Radzyń Podlaski: 70,5%Kamień: 62,8%Rejowiec Fabryczny: 71,1%Horodło: 65,4%Dzierzkowice: 64,4%Trzydnik Duży: 66,6%Jabłoń: 66,4%Siedliszcze: 67,2%Wola Uhruska: 56,1%Modliborzyce: 74,3%Rejowiec: 60,6%Łomazy: 60,6%Potok Górny: 78,3%Dzwola
Wynik: PiS (%)
  • < 50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70–80
  • 80 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 8. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 83,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 241 mieszkańców −4,9% zmiana 2011–2019 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,4% udział w ludności +1,2 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,35 na 1000 mieszkańców −2,59 zmiana 2011–2019 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
8,6% udział w ludności prod. −5,1 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
40 na 1000 mieszkańców +12,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
815 zł na mieszkańca, ceny bieżące +92,0% zmiana 2011–2019 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 5006 0006 5007 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 812Liczba mieszkańców, 2001: 6 801Liczba mieszkańców, 2002: 6 756Liczba mieszkańców, 2003: 6 724Liczba mieszkańców, 2004: 6 699Liczba mieszkańców, 2005: 6 651Liczba mieszkańców, 2006: 6 672Liczba mieszkańców, 2007: 6 643Liczba mieszkańców, 2008: 6 590Liczba mieszkańców, 2009: 6 551Liczba mieszkańców, 2010: 6 592Liczba mieszkańców, 2011: 6 565Liczba mieszkańców, 2012: 6 537Liczba mieszkańców, 2013: 6 514Liczba mieszkańców, 2014: 6 466Liczba mieszkańców, 2015: 6 424Liczba mieszkańców, 2016: 6 399Liczba mieszkańców, 2017: 6 358Liczba mieszkańców, 2018: 6 287Liczba mieszkańców, 2019: 6 241Liczba mieszkańców, 2020: 6 078Liczba mieszkańców, 2021: 6 013Liczba mieszkańców, 2022: 5 971Liczba mieszkańców, 2023: 5 888Liczba mieszkańców, 2024: 5 816Liczba mieszkańców, 2025: 5 7625 762

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,9%PiS, 2005: 19,4%PiS, 2007: 60,0%PiS, 2011: 64,3%PiS, 2015: 73,6%PiS, 2019: 83,9%PiS, 2023: 75,8%75,8%Frekwencja, 2001: 52,8%Frekwencja, 2005: 44,3%Frekwencja, 2007: 50,3%Frekwencja, 2011: 48,9%Frekwencja, 2015: 52,6%Frekwencja, 2019: 61,2%Frekwencja, 2023: 70,3%70,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,4, przyrost −1,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 82% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 18% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 776 zł, wyższe niż w 51% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 241 osób −4,9% 39 7 492 5 756
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,4 % +1,2 p.p. 82 16,7 18,5
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,3 % −2,1 p.p. 29 18,4 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 60,6 % +1,2 p.p. 35 61,3 60,6
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,0 % +0,8 p.p. 72 20,2 21,9
Gęstość zaludnienia 31,1 os./km² −5,2% 13 63,7 48,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,75 ‰ +1,60 45 −1,30 −3,24
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,35 ‰ −2,59 41 −2,23 −4,61
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 8,6 % −5,1 p.p. 93 4,1 5,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 52,1 na 1000 −29,1 93 24,6 33,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 40 na 1000 +12,0 6 63 47
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 56 na 10 tys. +21,0 18 73 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 815 zł +92,0% 0 1 861 1 341 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 174 zł −44,2% 4 755 793 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 1 088 na 10 tys. −416,0 90 553 596
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 69,3 % +25,0 p.p. 9 93,8 87,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 51,6 29,1
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,9 na 1000 +1,6 34 2,5 1,8
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,01 na 1000 +0,96 72 3,30 3,41
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 99 na 1000 −57,0 34 118 139
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 661 na 1000 +189,0 25 778 718
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,2 9,4
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.