
- Liczba mieszkańców
- 2 802
- (2025)
- Powierzchnia
- 40,4 km²
- Typ gminy
- wiejska
Historia wyników i wskaźników. Jak Markuszów głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.
Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)
- Frekwencja
- PiS
- Samoobrona
- PSL
- PO
- KO
Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.
Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność
Frekwencja w wyborach (%)
Liczba ludności (osób)
Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.
Wybory po kolei
| Wybory | Frekwencja | Zmiana | Zwycięzca w gminie | Wynik | Przewaga | Ludność | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sejm 2001 | 46,8% | SLD-UP | 23,8% | 0,0 p.p. | 3 062 osób | Podsumowanie → | ||
| Sejm 2005 | 42,3% | −4,5 p.p. | Samoobrona | 25,6% | +4,7 p.p. | 3 028 osób | −1,1% | Podsumowanie → |
| Sejm 2007 | 49,7% | +7,4 p.p. | PiS | 52,7% | +34,0 p.p. | 3 028 osób | 0,0% | Podsumowanie → |
| Sejm 2011 | 46,9% | −2,8 p.p. | PiS | 46,4% | +30,7 p.p. | 3 070 osób | +1,4% | Podsumowanie → |
| Sejm 2015 | 52,8% | +5,9 p.p. | PiS | 53,7% | +41,6 p.p. | 3 005 osób | −2,1% | Podsumowanie → |
| Sejm 2019 | 59,8% | +7,0 p.p. | PiS | 64,7% | +53,3 p.p. | 2 965 osób | −1,3% | Podsumowanie → |
| Sejm 2023 | 71,7% | +11,9 p.p. | PiS | 55,4% | +42,1 p.p. | 2 880 osób | −2,9% | Podsumowanie → |
Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.
Pełne wyniki w gminie
Sejm 2023 frekwencja 71,7%, 1 599 głosów ważnych
- PiS 55,4%
- Trzecia Droga 13,3%
- KO 12,3%
- Konfederacja 10,5%
- Nowa Lewica 4,3%
- Bezpartyjni Samorządowcy 2,4%
- Polska Jest Jedna 1,6%
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,2%
Sejm 2019 frekwencja 59,8%, 1 425 głosów ważnych
- PiS 64,7%
- KO 11,4%
- PSL 9,6%
- Konfederacja 7,4%
- SLD 5,1%
- Bezpartyjni i Samorządowcy 1,8%
Sejm 2015 frekwencja 52,8%, 1 256 głosów ważnych
- PiS 53,7%
- Kukiz'15 12,1%
- PO 10,3%
- PSL 8,3%
- KORWiN 5,2%
- Zjednoczona Lewica 4,0%
- Nowoczesna 3,6%
- Razem 2,6%
- i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 46,9%, 1 104 głosów ważnych
- PiS 46,4%
- PO 15,7%
- PSL 15,6%
- Ruch Palikota 9,8%
- SLD 7,3%
- PJN 2,0%
- Nowa Prawica 1,7%
- Prawica 0,8%
- i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 49,7%, 1 144 głosów ważnych
- PiS 52,7%
- PSL 18,7%
- PO 15,9%
- LiD 6,7%
- Samoobrona 2,2%
- LPR 1,9%
- PPP 1,2%
- Partia Kobiet 0,4%
- i 1 kolejnych
Sejm 2005 frekwencja 42,3%, 950 głosów ważnych
- Samoobrona 25,6%
- PSL 20,8%
- PiS 19,9%
- LPR 11,6%
- PO 10,1%
- SLD 5,4%
- SDPL 2,4%
- PJKM 1,2%
- i 9 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 46,8%, 1 056 głosów ważnych
- SLD-UP 23,8%
- Samoobrona 23,8%
- PSL 23,6%
- PO 10,9%
- LPR 7,0%
- PiS 6,7%
- AWSP 3,6%
- UW 0,4%
- i 2 kolejnych
Herb: plik „POL gmina Markuszów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Unknown, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.