Herb: Sulęcin

Sulęcin

gmina miejsko-wiejskapowiat sulęcińskiwoj. lubuskie TERYT: 0807043

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
14 694
(2025)
Powierzchnia
320,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 34,2%
  • KO 32,5%
  • Trzecia Droga 13,0%
  • Nowa Lewica 7,2%
  • Konfederacja 7,0%
  • Pozostali (3) 5,9%
Frekwencja70,0% +15,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+1,7 p.p.
Liczba głosów ważnych7 469 z 11 131 uprawnionych

Sulęcin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

24. percentyl Wynik wyższy niż w 24% gmin, 1894. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 34,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
15 028 mieszkańców −6,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,9% udział w ludności +5,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,37 na 1000 mieszkańców −0,11 zmiana 2016–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,4% udział w ludności prod. −3,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
71 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 505 zł na mieszkańca, ceny bieżące +69,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

14 50015 00015 50016 00016 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 16 338Liczba mieszkańców, 2001: 16 302Liczba mieszkańców, 2002: 16 345Liczba mieszkańców, 2003: 16 302Liczba mieszkańców, 2004: 16 288Liczba mieszkańców, 2005: 16 232Liczba mieszkańców, 2006: 16 163Liczba mieszkańców, 2007: 16 150Liczba mieszkańców, 2008: 16 181Liczba mieszkańców, 2009: 16 211Liczba mieszkańców, 2010: 16 427Liczba mieszkańców, 2011: 16 307Liczba mieszkańców, 2012: 16 150Liczba mieszkańców, 2013: 16 131Liczba mieszkańców, 2014: 16 107Liczba mieszkańców, 2015: 16 023Liczba mieszkańców, 2016: 15 947Liczba mieszkańców, 2017: 15 912Liczba mieszkańców, 2018: 15 814Liczba mieszkańców, 2019: 15 745Liczba mieszkańców, 2020: 15 518Liczba mieszkańców, 2021: 15 261Liczba mieszkańców, 2022: 15 185Liczba mieszkańców, 2023: 15 028Liczba mieszkańców, 2024: 14 861Liczba mieszkańców, 2025: 14 69414 694

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,4%PiS, 2005: 23,2%PiS, 2007: 20,0%PiS, 2011: 19,8%PiS, 2015: 34,9%PiS, 2019: 41,4%PiS, 2023: 34,2%34,2%Frekwencja, 2001: 49,9%Frekwencja, 2005: 32,9%Frekwencja, 2007: 48,3%Frekwencja, 2011: 42,5%Frekwencja, 2015: 42,1%Frekwencja, 2019: 54,9%Frekwencja, 2023: 70,0%70,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,4, przyrost −8,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 46% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 576 zł, wyższe niż w 62% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 17,4 na 1000, wyższe niż w 67% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 261
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 15 028 osób −6,2% 79 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,9 % +5,4 p.p. 61 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,7 % −0,1 p.p. 50 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 58,0 % −4,9 p.p. 31 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,4 % +5,1 p.p. 62 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 47,0 os./km² −6,2% 35 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,01 ‰ −5,40 12 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,37 ‰ −0,11 od 2016 24 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,4 % −3,5 p.p. 18 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,6 na 1000 −23,4 18 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 71 na 1000 +11,0 41 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 66 na 10 tys. −2,0 46 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 505 zł +69,4% 79 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 267 zł +749,3% 60 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 782 na 10 tys. −515,0 89 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,7 % +0,5 p.p. 58 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 80,5 % +2,7 p.p. 79 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,1 na 1000 +9,2 95 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,86 na 1000 +0,49 48 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 92 na 1000 −27,0 37 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 799 na 1000 −5,0 45 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 17,4 na 1000 +9,8 67 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 na 100 17 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 79,3 na 1000 76 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 69,1 na 1000 88 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Sulęcin COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.