Herb: Gozdnica

Gozdnica

gmina miejskapowiat żagańskiwoj. lubuskie TERYT: 0810011

DepopulacyjnaStarzejąca się jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 636
(2025)
Powierzchnia
23,9 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,2%
  • KO 32,3%
  • Trzecia Droga 12,3%
  • Nowa Lewica 9,4%
  • Konfederacja 5,7%
  • Pozostali (3) 3,1%
Frekwencja59,7% +14,0 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+4,9 p.p.
Liczba głosów ważnych1 256 z 2 185 uprawnionych

Gozdnica na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1696. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
2 726 mieszkańców −14,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
24,0% udział w ludności +7,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,81 na 1000 mieszkańców −2,36 zmiana 2016–2023 więcej niż w 14% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,2% udział w ludności prod. −6,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
53 na 1000 mieszkańców +15,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 752 zł na mieszkańca, ceny bieżące +53,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 5002 7503 0003 2503 5003 750200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 564Liczba mieszkańców, 2001: 3 554Liczba mieszkańców, 2002: 3 558Liczba mieszkańców, 2003: 3 512Liczba mieszkańców, 2004: 3 501Liczba mieszkańców, 2005: 3 490Liczba mieszkańców, 2006: 3 439Liczba mieszkańców, 2007: 3 417Liczba mieszkańców, 2008: 3 398Liczba mieszkańców, 2009: 3 371Liczba mieszkańców, 2010: 3 375Liczba mieszkańców, 2011: 3 360Liczba mieszkańców, 2012: 3 328Liczba mieszkańców, 2013: 3 272Liczba mieszkańców, 2014: 3 228Liczba mieszkańców, 2015: 3 195Liczba mieszkańców, 2016: 3 172Liczba mieszkańców, 2017: 3 100Liczba mieszkańców, 2018: 3 061Liczba mieszkańców, 2019: 3 000Liczba mieszkańców, 2020: 2 863Liczba mieszkańców, 2021: 2 812Liczba mieszkańców, 2022: 2 779Liczba mieszkańców, 2023: 2 726Liczba mieszkańców, 2024: 2 681Liczba mieszkańców, 2025: 2 6362 636

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,1%PiS, 2005: 16,5%PiS, 2007: 23,6%PiS, 2011: 23,3%PiS, 2015: 33,9%PiS, 2019: 41,6%PiS, 2023: 37,2%37,2%Frekwencja, 2001: 33,7%Frekwencja, 2005: 30,3%Frekwencja, 2007: 38,7%Frekwencja, 2011: 30,0%Frekwencja, 2015: 29,7%Frekwencja, 2019: 45,7%Frekwencja, 2023: 59,7%59,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,8, przyrost −11,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 67% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 237 zł, wyższe niż w 41% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 2 726 osób −14,7% 4 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 24,0 % +7,5 p.p. 93 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,6 % −0,2 p.p. 3 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 57,2 % −7,0 p.p. 19 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 28,2 % +7,2 p.p. 94 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 113,9 os./km² −14,9% 72 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −11,26 ‰ −3,45 3 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,81 ‰ −2,36 od 2016 14 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,2 % −6,4 p.p. 2 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 6,6 na 1000 −42,2 2 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 53 na 1000 +15,0 9 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 76 na 10 tys. +35,0 67 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 752 zł +53,5% 55 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 425 zł +4 116,1% 64 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 1 002 na 10 tys. −422,0 95 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,6 % +0,0 p.p. 78 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 84,0 % 0,0 p.p. 83 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,4 na 1000 1 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,30 na 1000 +0,80 28 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 85 na 1000 −112,0 32 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 049 na 1000 +216,0 89 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 12,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 72 na 100 4 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 51,7 na 1000 7 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat żagański COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape by Bastianow (Bastian) ., licencja: Public domain.