Herb: Jasień

Jasień

gmina miejsko-wiejskapowiat żarskiwoj. lubuskie TERYT: 0811043

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 550
(2025)
Powierzchnia
126,9 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Jasień głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • KO
  • PiS
  • PSL
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 34,8%Frekwencja, 2005: 27,3%Frekwencja, 2007: 40,6%Frekwencja, 2011: 36,0%Frekwencja, 2015: 35,3%Frekwencja, 2019: 49,3%Frekwencja, 2023: 63,6%63,6%PO, 2001: 8,3%PO, 2005: 19,9%PO, 2007: 46,3%PO, 2011: 45,0%PO, 2015: 29,9%29,9%KO, 2019: 23,0%KO, 2023: 38,8%38,8%PiS, 2001: 2,8%PiS, 2005: 30,6%PiS, 2007: 25,9%PiS, 2011: 23,3%PiS, 2015: 29,7%PiS, 2019: 34,9%PiS, 2023: 28,9%28,9%PSL, 2001: 6,7%PSL, 2005: 7,2%PSL, 2007: 7,9%PSL, 2011: 6,8%PSL, 2015: 3,9%PSL, 2019: 15,4%15,4%SLD, 2005: 14,0%SLD, 2011: 8,6%SLD, 2019: 12,7%12,7%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

203040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 34,8%Frekwencja, 2005: 27,3%Frekwencja, 2007: 40,6%Frekwencja, 2011: 36,0%Frekwencja, 2015: 35,3%Frekwencja, 2019: 49,3%Frekwencja, 2023: 63,6%63,6%

Liczba ludności (osób)

6 5006 7507 0007 2507 500200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 7 480Liczba ludności, 2001: 7 481Liczba ludności, 2002: 7 406Liczba ludności, 2003: 7 377Liczba ludności, 2004: 7 361Liczba ludności, 2005: 7 325Liczba ludności, 2006: 7 294Liczba ludności, 2007: 7 227Liczba ludności, 2008: 7 174Liczba ludności, 2009: 7 140Liczba ludności, 2010: 7 339Liczba ludności, 2011: 7 308Liczba ludności, 2012: 7 240Liczba ludności, 2013: 7 241Liczba ludności, 2014: 7 237Liczba ludności, 2015: 7 169Liczba ludności, 2016: 7 126Liczba ludności, 2017: 7 102Liczba ludności, 2018: 7 069Liczba ludności, 2019: 6 991Liczba ludności, 2020: 6 875Liczba ludności, 2021: 6 783Liczba ludności, 2022: 6 730Liczba ludności, 2023: 6 695Liczba ludności, 2024: 6 637Liczba ludności, 2025: 6 5506 550

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 34,8% SLD-UP 54,1% +43,9 p.p. 7 481 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 27,3% −7,5 p.p. PiS 30,6% +10,8 p.p. 7 325 osób −2,1% Podsumowanie →
Sejm 2007 40,6% +13,3 p.p. PO 46,3% +20,5 p.p. 7 227 osób −1,3% Podsumowanie →
Sejm 2011 36,0% −4,6 p.p. PO 45,0% +21,7 p.p. 7 308 osób +1,1% Podsumowanie →
Sejm 2015 35,3% −0,7 p.p. PO 29,9% +0,2 p.p. 7 169 osób −1,9% Podsumowanie →
Sejm 2019 49,3% +14,0 p.p. PiS 34,9% +11,9 p.p. 6 991 osób −2,5% Podsumowanie →
Sejm 2023 63,6% +14,3 p.p. KO 38,8% +9,9 p.p. 6 695 osób −4,2% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 63,6%, 3 185 głosów ważnych
  1. KO 38,8%
  2. PiS 28,9%
  3. Trzecia Droga 14,0%
  4. Konfederacja 7,5%
  5. Nowa Lewica 7,2%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,4%
  7. Polska Jest Jedna 0,8%
  8. Antypartia 0,3%
Sejm 2019 frekwencja 49,3%, 2 644 głosów ważnych
  1. PiS 34,9%
  2. KO 23,0%
  3. PSL 15,4%
  4. Konfederacja 14,1%
  5. SLD 12,7%
Sejm 2015 frekwencja 35,3%, 1 918 głosów ważnych
  1. PO 29,9%
  2. PiS 29,7%
  3. Zjednoczona Lewica 13,0%
  4. Kukiz'15 7,7%
  5. KORWiN 5,2%
  6. Razem 4,9%
  7. Nowoczesna 4,8%
  8. PSL 3,9%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 36,0%, 1 903 głosów ważnych
  1. PO 45,0%
  2. PiS 23,3%
  3. Ruch Palikota 13,8%
  4. SLD 8,6%
  5. PSL 6,8%
  6. Nowa Prawica 1,0%
  7. PJN 0,9%
  8. PPP – Sierpień 80 0,5%
Sejm 2007 frekwencja 40,6%, 2 288 głosów ważnych
  1. PO 46,3%
  2. PiS 25,9%
  3. LiD 15,0%
  4. PSL 7,9%
  5. Samoobrona 2,1%
  6. PPP 1,5%
  7. LPR 1,4%
Sejm 2005 frekwencja 27,3%, 1 479 głosów ważnych
  1. PiS 30,6%
  2. PO 19,9%
  3. SLD 14,0%
  4. Samoobrona 12,8%
  5. LPR 8,1%
  6. PSL 7,2%
  7. SDPL 1,8%
  8. PJKM 1,7%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 34,8%, 1 858 głosów ważnych
  1. SLD-UP 54,1%
  2. Samoobrona 10,2%
  3. AWSP 10,1%
  4. PO 8,3%
  5. PSL 6,7%
  6. LPR 5,1%
  7. PiS 2,8%
  8. UW 1,8%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL Jasień COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.