Domaniewice

gmina wiejskapowiat łowickiwoj. łódzkie TERYT: 1005042

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 508
(2025)
Powierzchnia
86,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Domaniewice głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • SLD
  • PO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,8%Frekwencja, 2005: 35,3%Frekwencja, 2007: 44,5%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 46,4%Frekwencja, 2019: 58,1%Frekwencja, 2023: 74,3%74,3%PiS, 2001: 3,5%PiS, 2005: 10,0%PiS, 2007: 49,2%PiS, 2011: 39,0%PiS, 2015: 45,7%PiS, 2019: 64,1%PiS, 2023: 53,5%53,5%PSL, 2001: 39,5%PSL, 2005: 28,9%PSL, 2007: 23,5%PSL, 2011: 24,8%PSL, 2015: 16,4%PSL, 2019: 14,4%14,4%Samoobrona, 2001: 22,8%Samoobrona, 2005: 27,3%Samoobrona, 2007: 3,1%Samoobrona, 2015: 0,2%0,2%SLD, 2005: 17,0%SLD, 2011: 8,3%SLD, 2019: 8,4%8,4%PO, 2001: 1,9%PO, 2005: 7,0%PO, 2007: 11,8%PO, 2011: 14,2%PO, 2015: 8,1%8,1%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

304050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,8%Frekwencja, 2005: 35,3%Frekwencja, 2007: 44,5%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 46,4%Frekwencja, 2019: 58,1%Frekwencja, 2023: 74,3%74,3%

Liczba ludności (osób)

4 5004 6004 7004 800200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 4 798Liczba ludności, 2001: 4 784Liczba ludności, 2002: 4 715Liczba ludności, 2003: 4 650Liczba ludności, 2004: 4 621Liczba ludności, 2005: 4 611Liczba ludności, 2006: 4 628Liczba ludności, 2007: 4 624Liczba ludności, 2008: 4 635Liczba ludności, 2009: 4 645Liczba ludności, 2010: 4 651Liczba ludności, 2011: 4 654Liczba ludności, 2012: 4 646Liczba ludności, 2013: 4 644Liczba ludności, 2014: 4 652Liczba ludności, 2015: 4 665Liczba ludności, 2016: 4 659Liczba ludności, 2017: 4 659Liczba ludności, 2018: 4 664Liczba ludności, 2019: 4 650Liczba ludności, 2020: 4 549Liczba ludności, 2021: 4 535Liczba ludności, 2022: 4 551Liczba ludności, 2023: 4 524Liczba ludności, 2024: 4 533Liczba ludności, 2025: 4 5084 508

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,8% PSL 39,5% +16,7 p.p. 4 784 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 35,3% −6,5 p.p. PSL 28,9% +1,7 p.p. 4 611 osób −3,6% Podsumowanie →
Sejm 2007 44,5% +9,2 p.p. PiS 49,2% +25,7 p.p. 4 624 osób +0,3% Podsumowanie →
Sejm 2011 38,5% −5,9 p.p. PiS 39,0% +14,2 p.p. 4 654 osób +0,6% Podsumowanie →
Sejm 2015 46,4% +7,8 p.p. PiS 45,7% +29,3 p.p. 4 665 osób +0,2% Podsumowanie →
Sejm 2019 58,1% +11,8 p.p. PiS 64,1% +49,6 p.p. 4 650 osób −0,3% Podsumowanie →
Sejm 2023 74,3% +16,1 p.p. PiS 53,5% +35,1 p.p. 4 524 osób −2,7% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 74,3%, 2 555 głosów ważnych
  1. PiS 53,5%
  2. Trzecia Droga 18,4%
  3. Konfederacja 9,9%
  4. KO 8,8%
  5. Nowa Lewica 5,8%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,0%
  7. Polska Jest Jedna 1,5%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,1%
Sejm 2019 frekwencja 58,1%, 2 107 głosów ważnych
  1. PiS 64,1%
  2. PSL 14,4%
  3. SLD 8,4%
  4. Konfederacja 6,6%
  5. KO 5,4%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 1,1%
Sejm 2015 frekwencja 46,4%, 1 673 głosów ważnych
  1. PiS 45,7%
  2. PSL 16,4%
  3. Kukiz'15 12,6%
  4. Zjednoczona Lewica 8,2%
  5. PO 8,1%
  6. Razem 2,9%
  7. KORWiN 2,8%
  8. Nowoczesna 2,6%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 38,5%, 1 389 głosów ważnych
  1. PiS 39,0%
  2. PSL 24,8%
  3. PO 14,2%
  4. Ruch Palikota 8,4%
  5. SLD 8,3%
  6. Nowa Prawica 2,0%
  7. PJN 1,9%
  8. PPP – Sierpień 80 0,6%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 44,5%, 1 625 głosów ważnych
  1. PiS 49,2%
  2. PSL 23,5%
  3. PO 11,8%
  4. LiD 8,6%
  5. Samoobrona 3,1%
  6. Partia Kobiet 2,3%
  7. PPP 1,0%
  8. LPR 0,6%
Sejm 2005 frekwencja 35,3%, 1 262 głosów ważnych
  1. PSL 28,9%
  2. Samoobrona 27,3%
  3. SLD 17,0%
  4. PiS 10,0%
  5. PO 7,0%
  6. LPR 6,2%
  7. Ruch Patriotyczny 1,4%
  8. SDPL 0,9%
  9. i 5 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,8%, 1 458 głosów ważnych
  1. PSL 39,5%
  2. Samoobrona 22,8%
  3. SLD-UP 20,2%
  4. LPR 8,0%
  5. PiS 3,5%
  6. AWSP 2,7%
  7. PO 1,9%
  8. UW 1,0%
  9. i 2 kolejnych