
Glinojeck
gmina miejsko-wiejskapowiat ciechanowskiwoj. mazowieckie TERYT: 1402033
- Liczba mieszkańców
- 6 927
- (2025)
- Powierzchnia
- 153,9 km²
- Typ gminy
- miejsko-wiejska
Historia wyników i wskaźników. Jak Glinojeck głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.
Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)
- Frekwencja
- PiS
- Samoobrona
- PSL
- PO
- KO
Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.
Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność
Frekwencja w wyborach (%)
Liczba ludności (osób)
Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.
Wybory po kolei
| Wybory | Frekwencja | Zmiana | Zwycięzca w gminie | Wynik | Przewaga | Ludność | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sejm 2001 | 36,0% | SLD-UP | 55,7% | +40,4 p.p. | 8 053 osób | Podsumowanie → | ||
| Sejm 2005 | 28,7% | −7,3 p.p. | Samoobrona | 28,6% | +5,2 p.p. | 7 948 osób | −1,3% | Podsumowanie → |
| Sejm 2007 | 35,2% | +6,5 p.p. | PiS | 33,5% | +7,8 p.p. | 7 940 osób | −0,1% | Podsumowanie → |
| Sejm 2011 | 32,7% | −2,5 p.p. | PiS | 33,0% | +11,1 p.p. | 8 166 osób | +2,8% | Podsumowanie → |
| Sejm 2015 | 38,8% | +6,1 p.p. | PiS | 38,2% | +11,6 p.p. | 8 029 osób | −1,7% | Podsumowanie → |
| Sejm 2019 | 50,3% | +11,5 p.p. | PiS | 60,1% | +44,0 p.p. | 7 832 osób | −2,5% | Podsumowanie → |
| Sejm 2023 | 67,4% | +17,1 p.p. | PiS | 52,5% | +35,7 p.p. | 7 124 osób | −9,0% | Podsumowanie → |
Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.
Pełne wyniki w gminie
Sejm 2023 frekwencja 67,4%, 3 820 głosów ważnych
- PiS 52,5%
- Trzecia Droga 16,8%
- KO 13,8%
- Konfederacja 8,1%
- Nowa Lewica 5,5%
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,9%
- Polska Jest Jedna 1,4%
Sejm 2019 frekwencja 50,3%, 3 020 głosów ważnych
- PiS 60,1%
- PSL 16,1%
- KO 9,6%
- SLD 6,8%
- Konfederacja 6,1%
- Bezpartyjni i Samorządowcy 1,4%
Sejm 2015 frekwencja 38,8%, 2 339 głosów ważnych
- PiS 38,2%
- PSL 26,6%
- PO 12,4%
- Zjednoczona Lewica 7,4%
- Kukiz'15 7,4%
- KORWiN 3,0%
- Nowoczesna 2,8%
- Razem 2,2%
Sejm 2011 frekwencja 32,7%, 1 933 głosów ważnych
- PiS 33,0%
- PO 21,9%
- PSL 20,2%
- Ruch Palikota 10,5%
- SLD 10,1%
- PJN 3,1%
- PPP – Sierpień 80 1,3%
Sejm 2007 frekwencja 35,2%, 2 182 głosów ważnych
- PiS 33,5%
- PO 25,6%
- PSL 19,4%
- LiD 15,2%
- Samoobrona 3,8%
- PPP 1,6%
- LPR 0,9%
Sejm 2005 frekwencja 28,7%, 1 745 głosów ważnych
- Samoobrona 28,6%
- PiS 23,4%
- PO 14,0%
- SLD 12,3%
- PSL 9,7%
- LPR 5,0%
- SDPL 2,7%
- PJKM 1,0%
- i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 36,0%, 2 026 głosów ważnych
- SLD-UP 55,7%
- Samoobrona 15,4%
- PSL 12,1%
- AWSP 4,4%
- PO 4,0%
- LPR 3,4%
- PiS 3,4%
- UW 1,1%
- i 2 kolejnych
Herb: plik „POL Glinojeck COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.