Herb: Chorzele

Chorzele

gmina miejsko-wiejskapowiat przasnyskiwoj. mazowieckie TERYT: 1422023

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
9 093
(2025)
Powierzchnia
371,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Społeczeństwo (GUS, 2023)

Organizacje społeczne
3,57 na 1000 mieszkańców +1,42 zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
74 na 1000 mieszkańców −59,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
538 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +41,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
114 7–8-latków na 100 uczniów 12–13 lat więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Uczniowie 7–13 lat
78,5 na 1000 mieszkańców więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Szkoły ponadpodstawowe
32,9 uczniów na 1000 mieszkańców więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Pomoc społeczna
1 227 beneficjentów na 10 tys. −776,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
90,7% mieszkańców korzysta z sieci +1,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
33,3% mieszkańców korzysta z sieci +4,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
12345200020052010201520202025Chorzele, 2005: 1,58Chorzele, 2006: 1,59Chorzele, 2007: 1,58Chorzele, 2008: 1,78Chorzele, 2009: 1,80Chorzele, 2010: 1,92Chorzele, 2011: 1,93Chorzele, 2012: 2,03Chorzele, 2013: 2,05Chorzele, 2014: 2,15Chorzele, 2015: 2,15Chorzele, 2016: 2,25Chorzele, 2017: 2,45Chorzele, 2018: 2,36Chorzele, 2019: 2,56Chorzele, 2020: 2,72Chorzele, 2021: 2,97Chorzele, 2022: 3,10Chorzele, 2023: 3,57Chorzele, 2024: 3,81Chorzele, 2025: 3,853,85

W 2023 r.: 3,57 na 1000, więcej niż w 37% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,90, w województwie: 3,56. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
5075100125150175200020052010201520202025Chorzele, 2002: 146Chorzele, 2003: 148Chorzele, 2004: 150Chorzele, 2005: 145Chorzele, 2006: 142Chorzele, 2007: 135Chorzele, 2008: 123Chorzele, 2009: 121Chorzele, 2010: 105Chorzele, 2011: 118Chorzele, 2012: 98Chorzele, 2013: 111Chorzele, 2014: 129Chorzele, 2015: 133Chorzele, 2016: 134Chorzele, 2017: 130Chorzele, 2018: 116Chorzele, 2019: 132Chorzele, 2020: 82Chorzele, 2021: 74Chorzele, 2022: 82Chorzele, 2023: 74Chorzele, 2024: 80Chorzele, 2025: 8383

W 2023 r.: 74 na 1000, więcej niż w 22% gmin. Mediana gmin w Polsce: 106, w województwie: 105. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02004006008001 000200020052010201520202025Chorzele, 2003: 130Chorzele, 2004: 133Chorzele, 2005: 122Chorzele, 2006: 123Chorzele, 2007: 154Chorzele, 2008: 262Chorzele, 2009: 361Chorzele, 2010: 282Chorzele, 2011: 373Chorzele, 2012: 465Chorzele, 2013: 561Chorzele, 2014: 474Chorzele, 2015: 497Chorzele, 2016: 325Chorzele, 2017: 441Chorzele, 2018: 423Chorzele, 2019: 404Chorzele, 2020: 452Chorzele, 2021: 429Chorzele, 2022: 514Chorzele, 2023: 538Chorzele, 2024: 466466

W 2023 r.: 538 na 1000, więcej niż w 5% gmin. Mediana gmin w Polsce: 820, w województwie: 811. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
80901001101202022202320242025Chorzele, 2022: 101Chorzele, 2023: 114Chorzele, 2024: 112Chorzele, 2025: 119119

W 2023 r.: 114 na 100, więcej niż w 91% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93, w województwie: 95. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
65707580852022202320242025Chorzele, 2022: 77,7Chorzele, 2023: 78,5Chorzele, 2024: 77,0Chorzele, 2025: 81,581,5

W 2023 r.: 78,5 na 1000, więcej niż w 74% gmin. Mediana gmin w Polsce: 70,0, w województwie: 73,5. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02040602022202320242025Chorzele, 2022: 35,7Chorzele, 2023: 32,9Chorzele, 2024: 50,1Chorzele, 2025: 49,649,6

W 2023 r.: 32,9 na 1000, więcej niż w 76% gmin. Mediana gmin w Polsce: 0,0, w województwie: 0,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
05001 0001 5002 0002 500200020052010201520202025Chorzele, 2009: 2 153Chorzele, 2010: 2 121Chorzele, 2011: 1 944Chorzele, 2012: 2 068Chorzele, 2013: 2 076Chorzele, 2014: 2 081Chorzele, 2015: 2 003Chorzele, 2016: 1 921Chorzele, 2017: 1 835Chorzele, 2018: 1 672Chorzele, 2019: 1 684Chorzele, 2020: 1 565Chorzele, 2021: 1 423Chorzele, 2022: 1 303Chorzele, 2023: 1 227Chorzele, 2024: 1 1211 121

W 2023 r.: 1 227 na 10 tys., więcej niż w 98% gmin. Mediana gmin w Polsce: 397, w województwie: 379. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
406080100200020052010201520202025Chorzele, 2002: 51,0Chorzele, 2003: 52,4Chorzele, 2004: 56,7Chorzele, 2005: 59,6Chorzele, 2006: 60,7Chorzele, 2007: 61,4Chorzele, 2008: 61,9Chorzele, 2009: 62,1Chorzele, 2010: 62,5Chorzele, 2011: 63,0Chorzele, 2012: 62,9Chorzele, 2013: 63,6Chorzele, 2014: 89,9Chorzele, 2015: 89,7Chorzele, 2016: 90,2Chorzele, 2017: 90,3Chorzele, 2018: 90,1Chorzele, 2019: 90,2Chorzele, 2020: 90,3Chorzele, 2021: 90,5Chorzele, 2022: 90,6Chorzele, 2023: 90,7Chorzele, 2024: 90,8Chorzele, 2025: 90,890,8

W 2023 r.: 90,7%, więcej niż w 37% gmin. Mediana gmin w Polsce: 94,2, w województwie: 89,8. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Chorzele
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
0204060200020052010201520202025Chorzele, 2002: 18,5Chorzele, 2003: 18,7Chorzele, 2004: 21,8Chorzele, 2005: 21,8Chorzele, 2006: 22,2Chorzele, 2007: 22,3Chorzele, 2008: 22,3Chorzele, 2009: 22,6Chorzele, 2010: 23,2Chorzele, 2011: 23,6Chorzele, 2012: 23,6Chorzele, 2013: 23,8Chorzele, 2014: 28,8Chorzele, 2015: 29,3Chorzele, 2016: 29,8Chorzele, 2017: 29,9Chorzele, 2018: 30,0Chorzele, 2019: 30,4Chorzele, 2020: 32,8Chorzele, 2021: 32,9Chorzele, 2022: 33,2Chorzele, 2023: 33,3Chorzele, 2024: 33,4Chorzele, 2025: 33,633,6

W 2023 r.: 33,3%, więcej niż w 26% gmin. Mediana gmin w Polsce: 54,0, w województwie: 38,0. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL Chorzele alt COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape by Bastianowa (Bastiana) na podstawie wersji rastrowej ., licencja: Public domain.