Herb: Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne

gmina miejsko-wiejskapowiat bieszczadzkiwoj. podkarpackie TERYT: 1801083

DepopulacyjnaPrzedsiębiorczaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
15 963
(2025)
Powierzchnia
479,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Ustrzyki Dolne głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • PSL
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,0%Frekwencja, 2005: 35,3%Frekwencja, 2007: 42,6%Frekwencja, 2011: 39,0%Frekwencja, 2015: 41,3%Frekwencja, 2019: 51,4%Frekwencja, 2023: 64,2%64,2%PiS, 2001: 6,8%PiS, 2005: 28,8%PiS, 2007: 33,2%PiS, 2011: 32,9%PiS, 2015: 44,7%PiS, 2019: 51,0%PiS, 2023: 37,9%37,9%PO, 2001: 7,3%PO, 2005: 32,2%PO, 2007: 41,3%PO, 2011: 42,1%PO, 2015: 18,7%18,7%KO, 2019: 21,4%KO, 2023: 16,0%16,0%PSL, 2001: 9,4%PSL, 2005: 3,5%PSL, 2007: 7,6%PSL, 2011: 5,8%PSL, 2015: 7,3%PSL, 2019: 11,1%11,1%SLD, 2005: 10,9%SLD, 2011: 7,2%SLD, 2019: 9,1%9,1%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,0%Frekwencja, 2005: 35,3%Frekwencja, 2007: 42,6%Frekwencja, 2011: 39,0%Frekwencja, 2015: 41,3%Frekwencja, 2019: 51,4%Frekwencja, 2023: 64,2%64,2%

Liczba ludności (osób)

15 50016 00016 50017 00017 50018 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 16 154Liczba ludności, 2001: 16 116Liczba ludności, 2002: 17 722Liczba ludności, 2003: 17 689Liczba ludności, 2004: 17 714Liczba ludności, 2005: 17 659Liczba ludności, 2006: 17 592Liczba ludności, 2007: 17 545Liczba ludności, 2008: 17 516Liczba ludności, 2009: 17 535Liczba ludności, 2010: 17 909Liczba ludności, 2011: 17 827Liczba ludności, 2012: 17 733Liczba ludności, 2013: 17 698Liczba ludności, 2014: 17 650Liczba ludności, 2015: 17 581Liczba ludności, 2016: 17 498Liczba ludności, 2017: 17 396Liczba ludności, 2018: 17 368Liczba ludności, 2019: 17 215Liczba ludności, 2020: 16 680Liczba ludności, 2021: 16 525Liczba ludności, 2022: 16 419Liczba ludności, 2023: 16 291Liczba ludności, 2024: 16 124Liczba ludności, 2025: 15 96315 963

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,0% SLD-UP 50,6% +40,3 p.p. 16 116 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 35,3% −5,7 p.p. PO 32,2% +3,4 p.p. 17 659 osób +9,6% Podsumowanie →
Sejm 2007 42,6% +7,4 p.p. PO 41,3% +8,1 p.p. 17 545 osób −0,6% Podsumowanie →
Sejm 2011 39,0% −3,7 p.p. PO 42,1% +9,2 p.p. 17 827 osób +1,6% Podsumowanie →
Sejm 2015 41,3% +2,3 p.p. PiS 44,7% +26,0 p.p. 17 581 osób −1,4% Podsumowanie →
Sejm 2019 51,4% +10,2 p.p. PiS 51,0% +29,6 p.p. 17 215 osób −2,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 64,2% +12,7 p.p. PiS 37,9% +6,5 p.p. 16 291 osób −5,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 64,2%, 8 316 głosów ważnych
  1. PiS 37,9%
  2. Trzecia Droga 31,3%
  3. KO 16,0%
  4. Konfederacja 9,4%
  5. Nowa Lewica 3,7%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,3%
  7. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,4%
Sejm 2019 frekwencja 51,4%, 7 196 głosów ważnych
  1. PiS 51,0%
  2. KO 21,4%
  3. PSL 11,1%
  4. SLD 9,1%
  5. Konfederacja 7,4%
Sejm 2015 frekwencja 41,3%, 5 679 głosów ważnych
  1. PiS 44,7%
  2. PO 18,7%
  3. Zjednoczona Lewica 9,2%
  4. Kukiz'15 8,8%
  5. PSL 7,3%
  6. Nowoczesna 4,7%
  7. KORWiN 3,2%
  8. Razem 2,6%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 39,0%, 5 250 głosów ważnych
  1. PO 42,1%
  2. PiS 32,9%
  3. Ruch Palikota 8,6%
  4. SLD 7,2%
  5. PSL 5,8%
  6. Nowa Prawica 1,4%
  7. PJN 1,3%
  8. Nasz Dom Polska – Samoobrona 0,4%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 42,6%, 5 906 głosów ważnych
  1. PO 41,3%
  2. PiS 33,2%
  3. LiD 14,0%
  4. PSL 7,6%
  5. Samoobrona 2,1%
  6. LPR 1,0%
  7. PPP 0,7%
Sejm 2005 frekwencja 35,3%, 4 848 głosów ważnych
  1. PO 32,2%
  2. PiS 28,8%
  3. SLD 10,9%
  4. Samoobrona 9,2%
  5. LPR 7,1%
  6. PSL 3,5%
  7. SDPL 3,4%
  8. PD 1,6%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,0%, 4 777 głosów ważnych
  1. SLD-UP 50,6%
  2. Samoobrona 10,3%
  3. PSL 9,4%
  4. PO 7,3%
  5. AWSP 6,9%
  6. PiS 6,8%
  7. LPR 6,3%
  8. UW 1,6%
  9. i 1 kolejnych

Herb: plik „POL Ustrzyki Dolne COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. Orem assumed (based on copyright claims)., licencja: Public domain.