Trzcianne

gmina wiejskapowiat monieckiwoj. podlaskie TERYT: 2008072

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 833
(2025)
Powierzchnia
330,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Trzcianne głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • Konfederacja
  • PO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 34,8%Frekwencja, 2005: 33,0%Frekwencja, 2007: 34,2%Frekwencja, 2011: 32,4%Frekwencja, 2015: 33,2%Frekwencja, 2019: 43,9%Frekwencja, 2023: 57,2%57,2%PiS, 2001: 3,8%PiS, 2005: 7,5%PiS, 2007: 37,4%PiS, 2011: 35,1%PiS, 2015: 57,4%PiS, 2019: 78,6%PiS, 2023: 68,3%68,3%PSL, 2001: 20,2%PSL, 2005: 32,5%PSL, 2007: 37,9%PSL, 2011: 46,3%PSL, 2015: 21,2%PSL, 2019: 8,6%8,6%Samoobrona, 2001: 36,2%Samoobrona, 2005: 40,3%Samoobrona, 2007: 9,7%Samoobrona, 2015: 0,4%0,4%Konfederacja, 2019: 4,3%Konfederacja, 2023: 10,3%10,3%PO, 2001: 4,9%PO, 2005: 3,5%PO, 2007: 9,0%PO, 2011: 9,5%PO, 2015: 4,5%4,5%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

30405060200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 34,8%Frekwencja, 2005: 33,0%Frekwencja, 2007: 34,2%Frekwencja, 2011: 32,4%Frekwencja, 2015: 33,2%Frekwencja, 2019: 43,9%Frekwencja, 2023: 57,2%57,2%

Liczba ludności (osób)

3 5004 0004 5005 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 4 847Liczba ludności, 2001: 4 839Liczba ludności, 2002: 4 806Liczba ludności, 2003: 4 787Liczba ludności, 2004: 4 737Liczba ludności, 2005: 4 715Liczba ludności, 2006: 4 681Liczba ludności, 2007: 4 631Liczba ludności, 2008: 4 633Liczba ludności, 2009: 4 610Liczba ludności, 2010: 4 644Liczba ludności, 2011: 4 584Liczba ludności, 2012: 4 544Liczba ludności, 2013: 4 499Liczba ludności, 2014: 4 488Liczba ludności, 2015: 4 439Liczba ludności, 2016: 4 403Liczba ludności, 2017: 4 367Liczba ludności, 2018: 4 312Liczba ludności, 2019: 4 271Liczba ludności, 2020: 4 080Liczba ludności, 2021: 4 009Liczba ludności, 2022: 3 975Liczba ludności, 2023: 3 916Liczba ludności, 2024: 3 888Liczba ludności, 2025: 3 8333 833

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 34,8% Samoobrona 36,2% +14,6 p.p. 4 839 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 33,0% −1,9 p.p. Samoobrona 40,3% +7,8 p.p. 4 715 osób −2,6% Podsumowanie →
Sejm 2007 34,2% +1,2 p.p. PSL 37,9% +0,6 p.p. 4 631 osób −1,8% Podsumowanie →
Sejm 2011 32,4% −1,7 p.p. PSL 46,3% +11,2 p.p. 4 584 osób −1,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 33,2% +0,8 p.p. PiS 57,4% +36,2 p.p. 4 439 osób −3,2% Podsumowanie →
Sejm 2019 43,9% +10,7 p.p. PiS 78,6% +70,0 p.p. 4 271 osób −3,8% Podsumowanie →
Sejm 2023 57,2% +13,3 p.p. PiS 68,3% +57,7 p.p. 3 916 osób −8,3% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 57,2%, 1 799 głosów ważnych
  1. PiS 68,3%
  2. Trzecia Droga 10,6%
  3. Konfederacja 10,3%
  4. KO 6,6%
  5. Nowa Lewica 1,7%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,2%
  7. Polska Jest Jedna 0,8%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,5%
Sejm 2019 frekwencja 43,9%, 1 541 głosów ważnych
  1. PiS 78,6%
  2. PSL 8,6%
  3. KO 5,6%
  4. Konfederacja 4,3%
  5. SLD 2,3%
  6. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,3%
  7. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,1%
  8. Skuteczni 0,1%
Sejm 2015 frekwencja 33,2%, 1 184 głosów ważnych
  1. PiS 57,4%
  2. PSL 21,2%
  3. Kukiz'15 8,4%
  4. PO 4,5%
  5. KORWiN 3,0%
  6. Zjednoczona Lewica 1,9%
  7. Nowoczesna 1,4%
  8. Razem 1,4%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 32,4%, 1 154 głosów ważnych
  1. PSL 46,3%
  2. PiS 35,1%
  3. PO 9,5%
  4. PJN 3,8%
  5. Ruch Palikota 2,8%
  6. SLD 1,3%
  7. Nasz Dom Polska – Samoobrona 0,4%
  8. Nowa Prawica 0,3%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 34,2%, 1 244 głosów ważnych
  1. PSL 37,9%
  2. PiS 37,4%
  3. Samoobrona 9,7%
  4. PO 9,0%
  5. LiD 2,6%
  6. LPR 1,8%
  7. PPP 0,9%
  8. Partia Kobiet 0,7%
Sejm 2005 frekwencja 33,0%, 1 144 głosów ważnych
  1. Samoobrona 40,3%
  2. PSL 32,5%
  3. PiS 7,5%
  4. LPR 6,6%
  5. PO 3,5%
  6. Ruch Patriotyczny 3,0%
  7. SLD 1,8%
  8. PPP 1,3%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 34,8%, 1 223 głosów ważnych
  1. Samoobrona 36,2%
  2. SLD-UP 21,6%
  3. PSL 20,2%
  4. LPR 5,2%
  5. AWSP 4,9%
  6. PO 4,9%
  7. PiS 3,8%
  8. UW 1,7%
  9. i 3 kolejnych