Herb: Rutka-Tartak

Rutka-Tartak

gmina wiejskapowiat suwalskiwoj. podlaskie TERYT: 2012062

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 136
(2025)
Powierzchnia
103,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 52,6%
  • Trzecia Droga 18,3%
  • Konfederacja 12,0%
  • KO 10,9%
  • Nowa Lewica 3,8%
  • Pozostali (3) 2,4%
Frekwencja65,7% +13,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+34,3 p.p.
Liczba głosów ważnych1 173 z 1 836 uprawnionych

Rutka-Tartak na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wysokie Mazowieckie: 60,7%Sidra: 57,1%Suwałki: 40,2%Klukowo: 72,2%Choroszcz: 40,2%Jasionówka: 52,0%Turośl: 55,7%Mońki: 45,7%Perlejewo: 61,3%Sejny: 41,8%Piątnica: 55,2%Łapy: 56,3%Poświętne: 68,4%Ciechanowiec: 56,1%Korycin: 51,2%Krynki: 42,4%Hajnówka: 22,8%Białowieża: 25,6%Augustów: 50,1%Turośń Kościelna: 43,1%Czyże: 22,1%Suchowola: 56,4%Nowe Piekuty: 68,8%Rutki: 62,2%Knyszyn: 52,8%Przytuły: 74,7%Jedwabne: 69,1%Jaświły: 60,6%Nurzec-Stacja: 43,1%Puńsk: 30,9%Mały Płock: 64,1%Juchnowiec Kościelny: 37,7%Bielsk Podlaski: 28,2%Rudka: 66,6%Raczki: 49,9%Kulesze Kościelne: 73,0%Kobylin-Borzymy: 70,9%Bargłów Kościelny: 55,6%Śniadowo: 61,7%Szumowo: 58,6%Milejczyce: 31,4%Drohiczyn: 54,5%Grodzisk: 56,6%Siemiatycze: 41,7%Dąbrowa Białostocka: 54,4%Janów: 51,9%Wiżajny: 53,1%Łomża: 51,4%Bielsk Podlaski: 32,7%Hajnówka: 23,9%Narew: 25,4%Sokoły: 66,4%Kołaki Kościelne: 67,8%Nowinka: 49,9%Sztabin: 52,7%Grajewo: 52,3%Grajewo: 46,5%Mielnik: 39,1%Lipsk: 60,9%Sokółka: 44,6%Czeremcha: 34,4%Narewka: 29,3%Szypliszki: 42,6%Zbójna: 58,7%Dobrzyniewo Duże: 42,9%Zawady: 67,0%Zabłudów: 39,9%Rajgród: 45,2%Radziłów: 71,2%Kolno: 61,2%Grabowo: 65,1%Jeleniewo: 49,2%Wysokie Mazowieckie: 47,8%Suwałki: 37,3%Zambrów: 45,9%Łomża: 44,4%Augustów: 41,1%Białystok: 31,3%Stawiski: 67,5%Wizna: 68,1%Siemiatycze: 38,8%Sejny: 38,0%Krasnopol: 47,8%Miastkowo: 64,3%Nowy Dwór: 60,6%Michałowo: 34,4%Szudziałowo: 50,6%Kleszczele: 35,0%Giby: 49,7%Supraśl: 27,0%Tykocin: 60,3%Orla: 24,6%Bakałarzewo: 42,3%Przerośl: 56,5%Zambrów: 53,0%Goniądz: 52,5%Krypno: 52,9%Dziadkowice: 62,6%Płaska: 42,9%Kuźnica: 59,1%Rutka-Tartak: 52,6%Czarna Białostocka: 41,9%Gródek: 24,6%Wasilków: 32,2%Suraż: 60,6%Brańsk: 61,9%Boćki: 54,2%Szczuczyn: 57,0%Kolno: 47,6%Filipów: 54,3%Czyżew: 65,8%Szepietowo: 58,5%Trzcianne: 68,3%Dubicze Cerkiewne: 31,5%Nowogród: 55,1%Brańsk: 74,1%Wyszki: 68,7%Wąsosz: 65,5%Rutka-Tartak
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

69. percentyl Wynik wyższy niż w 69% gmin, 775. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 52,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
2 209 mieszkańców −7,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,5% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,72 na 1000 mieszkańców +6,12 zmiana 2016–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,5% udział w ludności prod. −0,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
47 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 740 zł na mieszkańca, ceny bieżące +113,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 10% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 1002 2002 3002 4002 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 2 247Liczba mieszkańców, 2001: 2 288Liczba mieszkańców, 2002: 2 293Liczba mieszkańców, 2003: 2 313Liczba mieszkańców, 2004: 2 301Liczba mieszkańców, 2005: 2 300Liczba mieszkańców, 2006: 2 285Liczba mieszkańców, 2007: 2 252Liczba mieszkańców, 2008: 2 233Liczba mieszkańców, 2009: 2 225Liczba mieszkańców, 2010: 2 472Liczba mieszkańców, 2011: 2 464Liczba mieszkańców, 2012: 2 470Liczba mieszkańców, 2013: 2 408Liczba mieszkańców, 2014: 2 409Liczba mieszkańców, 2015: 2 395Liczba mieszkańców, 2016: 2 377Liczba mieszkańców, 2017: 2 382Liczba mieszkańców, 2018: 2 341Liczba mieszkańców, 2019: 2 322Liczba mieszkańców, 2020: 2 287Liczba mieszkańców, 2021: 2 256Liczba mieszkańców, 2022: 2 226Liczba mieszkańców, 2023: 2 209Liczba mieszkańców, 2024: 2 176Liczba mieszkańców, 2025: 2 1362 136

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,6%PiS, 2005: 23,3%PiS, 2007: 37,2%PiS, 2011: 33,7%PiS, 2015: 48,2%PiS, 2019: 60,1%PiS, 2023: 52,6%52,6%Frekwencja, 2001: 41,9%Frekwencja, 2005: 33,8%Frekwencja, 2007: 38,3%Frekwencja, 2011: 41,5%Frekwencja, 2015: 43,3%Frekwencja, 2019: 52,5%Frekwencja, 2023: 65,7%65,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,7, przyrost −5,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 902 zł, wyższe niż w 77% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 9,1 na 1000, wyższe niż w 46% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 20
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 2 209 osób −7,8% 2 7 274 4 334
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,5 % +2,8 p.p. 55 19,1 20,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,7 % −1,5 p.p. 33 18,7 17,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,8 % −1,7 p.p. 71 58,8 58,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,5 % +3,2 p.p. 51 22,4 23,9
Gęstość zaludnienia 21,4 os./km² −7,4% 5 62,1 26,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,00 ‰ −3,76 38 −4,05 −5,01
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,72 ‰ +6,12 od 2016 39 −1,67 −3,99
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,5 % −0,8 p.p. 20 4,0 4,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,9 na 1000 −5,1 22 23,2 25,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 47 na 1000 +18,0 4 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 54 na 10 tys. +21,0 20 67 58
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 740 zł +113,1% 10 2 639 2 529 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 171 zł +472,3% 80 1 961 2 748 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 718 na 10 tys. −663,0 86 397 627
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,2 % +0,1 p.p. 50 94,2 87,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 28,9 % +0,3 p.p. 20 54,0 31,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,4 na 1000 −2,7 15 3,1 2,2
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,17 na 1000 +1,08 25 3,90 3,78
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 136 na 1000 +53,0 72 106 91
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 776 na 1000 +292,0 39 820 733
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 9,1 na 1000 −5,6 46 10,0 12,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 102 na 100 75 93 97 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 62,0 na 1000 25 70,0 59,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Rutka-Tartak COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.