Herb: Rutka-Tartak

Rutka-Tartak

gmina wiejskapowiat suwalskiwoj. podlaskie TERYT: 2012062

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 136
(2025)
Powierzchnia
103,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Społeczeństwo (GUS, 2023)

Organizacje społeczne
3,17 na 1000 mieszkańców +1,08 zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
136 na 1000 mieszkańców +53,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
776 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +292,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
102 7–8-latków na 100 uczniów 12–13 lat więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Uczniowie 7–13 lat
62,0 na 1000 mieszkańców więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Szkoły ponadpodstawowe
0,0 uczniów na 1000 mieszkańców więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Pomoc społeczna
718 beneficjentów na 10 tys. −663,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
94,2% mieszkańców korzysta z sieci +0,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
28,9% mieszkańców korzysta z sieci +0,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
012345200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2005: 0,43Rutka-Tartak, 2006: 0,44Rutka-Tartak, 2007: 0,44Rutka-Tartak, 2008: 0,45Rutka-Tartak, 2009: 0,45Rutka-Tartak, 2010: 1,62Rutka-Tartak, 2011: 2,03Rutka-Tartak, 2012: 2,02Rutka-Tartak, 2013: 2,08Rutka-Tartak, 2014: 2,08Rutka-Tartak, 2015: 2,09Rutka-Tartak, 2016: 2,10Rutka-Tartak, 2017: 2,10Rutka-Tartak, 2018: 2,14Rutka-Tartak, 2019: 2,58Rutka-Tartak, 2020: 2,62Rutka-Tartak, 2021: 3,10Rutka-Tartak, 2022: 3,14Rutka-Tartak, 2023: 3,17Rutka-Tartak, 2024: 2,76Rutka-Tartak, 2025: 2,812,81

W 2023 r.: 3,17 na 1000, więcej niż w 25% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,90, w województwie: 3,78. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
50100150200200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2002: 143Rutka-Tartak, 2003: 137Rutka-Tartak, 2004: 143Rutka-Tartak, 2005: 148Rutka-Tartak, 2006: 169Rutka-Tartak, 2007: 164Rutka-Tartak, 2008: 145Rutka-Tartak, 2009: 138Rutka-Tartak, 2010: 96Rutka-Tartak, 2011: 87Rutka-Tartak, 2012: 93Rutka-Tartak, 2013: 86Rutka-Tartak, 2014: 77Rutka-Tartak, 2015: 83Rutka-Tartak, 2016: 69Rutka-Tartak, 2017: 91Rutka-Tartak, 2018: 82Rutka-Tartak, 2019: 54Rutka-Tartak, 2020: 73Rutka-Tartak, 2021: 83Rutka-Tartak, 2022: 120Rutka-Tartak, 2023: 136Rutka-Tartak, 2024: 144Rutka-Tartak, 2025: 156156

W 2023 r.: 136 na 1000, więcej niż w 72% gmin. Mediana gmin w Polsce: 106, w województwie: 91. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
02505007501 000200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2010: 25Rutka-Tartak, 2011: 235Rutka-Tartak, 2012: 272Rutka-Tartak, 2013: 350Rutka-Tartak, 2014: 289Rutka-Tartak, 2015: 484Rutka-Tartak, 2016: 314Rutka-Tartak, 2017: 571Rutka-Tartak, 2018: 638Rutka-Tartak, 2019: 561Rutka-Tartak, 2020: 487Rutka-Tartak, 2021: 583Rutka-Tartak, 2022: 609Rutka-Tartak, 2023: 776Rutka-Tartak, 2024: 786786

W 2023 r.: 776 na 1000, więcej niż w 39% gmin. Mediana gmin w Polsce: 820, w województwie: 733. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
60801001201402022202320242025Rutka-Tartak, 2022: 65Rutka-Tartak, 2023: 102Rutka-Tartak, 2024: 138Rutka-Tartak, 2025: 114114

W 2023 r.: 102 na 100, więcej niż w 75% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93, w województwie: 97. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
55606570752022202320242025Rutka-Tartak, 2022: 59,3Rutka-Tartak, 2023: 62,0Rutka-Tartak, 2024: 60,7Rutka-Tartak, 2025: 63,763,7

W 2023 r.: 62,0 na 1000, więcej niż w 25% gmin. Mediana gmin w Polsce: 70,0, w województwie: 59,8. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
0,00,30,50,81,02022202320242025Rutka-Tartak, 2022: 0,0Rutka-Tartak, 2023: 0,0Rutka-Tartak, 2024: 0,0Rutka-Tartak, 2025: 0,00,0

W 2023 r.: 0,0 na 1000, więcej niż w 0% gmin. Mediana gmin w Polsce: 0,0, w województwie: 0,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
01 0002 0003 000200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2009: 2 883Rutka-Tartak, 2010: 2 247Rutka-Tartak, 2011: 1 321Rutka-Tartak, 2012: 1 544Rutka-Tartak, 2013: 1 749Rutka-Tartak, 2014: 1 794Rutka-Tartak, 2015: 1 381Rutka-Tartak, 2016: 1 133Rutka-Tartak, 2017: 1 486Rutka-Tartak, 2018: 1 091Rutka-Tartak, 2019: 1 258Rutka-Tartak, 2020: 1 114Rutka-Tartak, 2021: 766Rutka-Tartak, 2022: 839Rutka-Tartak, 2023: 718Rutka-Tartak, 2024: 715715

W 2023 r.: 718 na 10 tys., więcej niż w 86% gmin. Mediana gmin w Polsce: 397, w województwie: 627. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
80859095200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2002: 92,0Rutka-Tartak, 2003: 92,1Rutka-Tartak, 2004: 92,5Rutka-Tartak, 2005: 93,6Rutka-Tartak, 2006: 93,6Rutka-Tartak, 2007: 93,7Rutka-Tartak, 2008: 93,6Rutka-Tartak, 2009: 93,7Rutka-Tartak, 2010: 93,8Rutka-Tartak, 2011: 93,8Rutka-Tartak, 2012: 93,8Rutka-Tartak, 2013: 93,8Rutka-Tartak, 2014: 93,9Rutka-Tartak, 2015: 94,1Rutka-Tartak, 2016: 94,1Rutka-Tartak, 2017: 94,1Rutka-Tartak, 2018: 94,1Rutka-Tartak, 2019: 94,1Rutka-Tartak, 2020: 94,1Rutka-Tartak, 2021: 94,1Rutka-Tartak, 2022: 94,2Rutka-Tartak, 2023: 94,2Rutka-Tartak, 2024: 94,3Rutka-Tartak, 2025: 94,394,3

W 2023 r.: 94,2%, więcej niż w 50% gmin. Mediana gmin w Polsce: 94,2, w województwie: 87,9. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Rutka-Tartak
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
102030405060200020052010201520202025Rutka-Tartak, 2002: 19,0Rutka-Tartak, 2003: 19,0Rutka-Tartak, 2004: 19,0Rutka-Tartak, 2005: 19,0Rutka-Tartak, 2006: 19,2Rutka-Tartak, 2007: 20,0Rutka-Tartak, 2008: 20,0Rutka-Tartak, 2009: 20,0Rutka-Tartak, 2010: 20,0Rutka-Tartak, 2011: 20,0Rutka-Tartak, 2012: 20,0Rutka-Tartak, 2013: 20,0Rutka-Tartak, 2014: 20,2Rutka-Tartak, 2015: 28,6Rutka-Tartak, 2016: 28,6Rutka-Tartak, 2017: 28,3Rutka-Tartak, 2018: 28,3Rutka-Tartak, 2019: 28,3Rutka-Tartak, 2020: 28,3Rutka-Tartak, 2021: 28,7Rutka-Tartak, 2022: 28,9Rutka-Tartak, 2023: 28,9Rutka-Tartak, 2024: 28,9Rutka-Tartak, 2025: 28,828,8

W 2023 r.: 28,9%, więcej niż w 20% gmin. Mediana gmin w Polsce: 54,0, w województwie: 31,3. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL gmina Rutka-Tartak COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.