Czajków

gmina wiejskapowiat ostrzeszowskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3018012

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 424
(2025)
Powierzchnia
70,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Czajków głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • PO
  • LPR
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 45,6%Frekwencja, 2005: 37,7%Frekwencja, 2007: 40,1%Frekwencja, 2011: 35,9%Frekwencja, 2015: 40,5%Frekwencja, 2019: 56,7%Frekwencja, 2023: 76,5%76,5%PiS, 2001: 1,7%PiS, 2005: 6,9%PiS, 2007: 30,0%PiS, 2011: 28,7%PiS, 2015: 39,3%PiS, 2019: 50,8%PiS, 2023: 50,5%50,5%PSL, 2001: 31,7%PSL, 2005: 36,4%PSL, 2007: 39,5%PSL, 2011: 25,3%PSL, 2015: 22,7%PSL, 2019: 23,4%23,4%Samoobrona, 2001: 24,3%Samoobrona, 2005: 23,8%Samoobrona, 2007: 4,5%Samoobrona, 2015: 0,0%0,0%PO, 2001: 3,2%PO, 2005: 4,4%PO, 2007: 13,5%PO, 2011: 19,8%PO, 2015: 14,4%14,4%LPR, 2001: 9,2%LPR, 2005: 18,6%LPR, 2007: 2,3%2,3%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

20406080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 45,6%Frekwencja, 2005: 37,7%Frekwencja, 2007: 40,1%Frekwencja, 2011: 35,9%Frekwencja, 2015: 40,5%Frekwencja, 2019: 56,7%Frekwencja, 2023: 76,5%76,5%

Liczba ludności (osób)

2 4002 5002 6002 700200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 2 644Liczba ludności, 2001: 2 645Liczba ludności, 2002: 2 641Liczba ludności, 2003: 2 628Liczba ludności, 2004: 2 614Liczba ludności, 2005: 2 597Liczba ludności, 2006: 2 580Liczba ludności, 2007: 2 566Liczba ludności, 2008: 2 601Liczba ludności, 2009: 2 584Liczba ludności, 2010: 2 534Liczba ludności, 2011: 2 527Liczba ludności, 2012: 2 505Liczba ludności, 2013: 2 496Liczba ludności, 2014: 2 499Liczba ludności, 2015: 2 479Liczba ludności, 2016: 2 499Liczba ludności, 2017: 2 504Liczba ludności, 2018: 2 504Liczba ludności, 2019: 2 490Liczba ludności, 2020: 2 491Liczba ludności, 2021: 2 485Liczba ludności, 2022: 2 470Liczba ludności, 2023: 2 455Liczba ludności, 2024: 2 432Liczba ludności, 2025: 2 4242 424

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 45,6% PSL 31,7% +5,7 p.p. 2 645 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 37,7% −8,0 p.p. PSL 36,4% +12,6 p.p. 2 597 osób −1,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 40,1% +2,5 p.p. PSL 39,5% +9,5 p.p. 2 566 osób −1,2% Podsumowanie →
Sejm 2011 35,9% −4,2 p.p. PiS 28,7% +3,4 p.p. 2 527 osób −1,5% Podsumowanie →
Sejm 2015 40,5% +4,5 p.p. PiS 39,3% +16,7 p.p. 2 479 osób −1,9% Podsumowanie →
Sejm 2019 56,7% +16,2 p.p. PiS 50,8% +27,4 p.p. 2 490 osób +0,4% Podsumowanie →
Sejm 2023 76,5% +19,8 p.p. PiS 50,5% +32,1 p.p. 2 455 osób −1,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 76,5%, 1 421 głosów ważnych
  1. PiS 50,5%
  2. Trzecia Droga 18,4%
  3. KO 14,6%
  4. Konfederacja 7,5%
  5. Nowa Lewica 5,8%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,8%
  7. Polska Jest Jedna 1,3%
Sejm 2019 frekwencja 56,7%, 1 142 głosów ważnych
  1. PiS 50,8%
  2. PSL 23,4%
  3. KO 10,8%
  4. SLD 9,2%
  5. Konfederacja 5,9%
Sejm 2015 frekwencja 40,5%, 798 głosów ważnych
  1. PiS 39,3%
  2. PSL 22,7%
  3. PO 14,4%
  4. Kukiz'15 9,4%
  5. Zjednoczona Lewica 5,5%
  6. Razem 3,1%
  7. KORWiN 2,6%
  8. Nowoczesna 2,3%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 35,9%, 676 głosów ważnych
  1. PiS 28,7%
  2. PSL 25,3%
  3. PO 19,8%
  4. SLD 15,5%
  5. Ruch Palikota 8,3%
  6. PJN 1,5%
  7. Nowa Prawica 0,6%
  8. PPP – Sierpień 80 0,3%
Sejm 2007 frekwencja 40,1%, 754 głosów ważnych
  1. PSL 39,5%
  2. PiS 30,0%
  3. PO 13,5%
  4. LiD 9,7%
  5. Samoobrona 4,5%
  6. LPR 2,3%
  7. PPP 0,5%
Sejm 2005 frekwencja 37,7%, 665 głosów ważnych
  1. PSL 36,4%
  2. Samoobrona 23,8%
  3. LPR 18,6%
  4. PiS 6,9%
  5. SLD 5,3%
  6. PO 4,4%
  7. SDPL 2,1%
  8. Inicjatywa RP 1,1%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 45,6%, 837 głosów ważnych
  1. PSL 31,7%
  2. SLD-UP 25,9%
  3. Samoobrona 24,3%
  4. LPR 9,2%
  5. PO 3,2%
  6. AWSP 2,3%
  7. PiS 1,7%
  8. UW 1,1%
  9. i 2 kolejnych