Herb: Rokietnica

Rokietnica

gmina wiejskapowiat poznańskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3021132

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
25 442
(2025)
Powierzchnia
79,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • KO 49,0%
  • PiS 22,9%
  • SLD 15,1%
  • Konfederacja 6,6%
  • PSL 6,3%
Frekwencja74,9% +14,5 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+26,1 p.p.
Liczba głosów ważnych9 977 z 13 407 uprawnionych

Rokietnica na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2019)

Margonin: 24,3%Drawsko: 20,9%Połajewo: 23,0%Włoszakowice: 22,4%Rydzyna: 27,8%Czajków: 10,8%Kaczory: 22,9%Piła: 35,1%Wysoka: 19,7%Ujście: 27,5%Kleszczewo: 40,1%Obrzycko: 29,5%Swarzędz: 43,2%Miejska Górka: 13,8%Skoki: 32,1%Krajenka: 25,1%Wilczyn: 8,8%Sompolno: 10,9%Dąbie: 8,6%Stawiszyn: 14,1%Trzcinica: 36,2%Kłodawa: 16,5%Kazimierz Biskupi: 18,1%Zakrzewo: 32,5%Zduny: 18,7%Koźmin Wielkopolski: 19,6%Nowe Miasto nad Wartą: 18,9%Krzemieniewo: 19,4%Chodzież: 30,3%Rogoźno: 27,2%Sieraków: 30,9%Chrzypsko Wielkie: 29,6%Ostrów Wielkopolski: 39,4%Białośliwie: 16,8%Łobżenica: 12,9%Zbąszyń: 48,0%Mosina: 39,5%Mieścisko: 20,9%Wągrowiec: 31,7%Tuliszków: 16,8%Jastrowie: 27,7%Kołaczkowo: 13,5%Kamieniec: 30,0%Rychwał: 9,8%Ślesin: 15,5%Leszno: 36,1%Kłecko: 16,3%Kościelec: 11,9%Przedecz: 10,2%Koło: 24,5%Olszówka: 7,8%Witkowo: 15,8%Poniec: 17,0%Sulmierzyce: 17,6%Krzywiń: 8,7%Tarnowo Podgórne: 54,7%Osieczna: 27,5%Wijewo: 16,1%Szamocin: 17,3%Krzyż Wielkopolski: 30,0%Odolanów: 17,0%Miedzichowo: 33,7%Doruchów: 13,1%Sośnie: 16,9%Lwówek: 33,7%Czarnków: 28,4%Pleszew: 28,5%Zaniemyśl: 25,5%Dolsk: 12,9%Dominowo: 11,3%Damasławek: 13,1%Wapno: 16,7%Września: 33,1%Siedlec: 28,2%Przemęt: 14,1%Rzgów: 16,0%Koźminek: 11,9%Ceków-Kolonia: 21,9%Godziesze Wielkie: 12,8%Lisków: 10,1%Gniezno: 26,2%Grzegorzew: 12,5%Niechanowo: 14,4%Grodzisk Wielkopolski: 32,5%Poznań: 46,3%Konin: 27,7%Chodzież: 38,8%Kwilcz: 29,1%Międzychód: 32,5%Przygodzice: 20,9%Raszków: 18,4%Miasteczko Krajeńskie: 22,8%Opalenica: 34,7%Dobrzyca: 10,9%Gizałki: 10,4%Wyrzysk: 21,4%Pobiedziska: 36,6%Pyzdry: 15,1%Mieleszyn: 17,4%Borek Wielkopolski: 16,7%Brzeziny: 6,9%Wierzbinek: 7,4%Szczytniki: 6,5%Baranów: 31,0%Pępowo: 23,9%Krobia: 17,0%Piaski: 20,3%Rychtal: 23,8%Osiek Mały: 8,6%Babiak: 7,7%Golina: 20,4%Rozdrażew: 10,2%Śmigiel: 21,9%Krzykosy: 14,3%Suchy Las: 49,3%Oborniki: 28,7%Kuślin: 26,3%Ryczywół: 20,3%Święciechowa: 25,2%Kobyla Góra: 19,0%Gołuchów: 17,3%Duszniki: 21,2%Ostroróg: 33,0%Kaźmierz: 37,4%Śrem: 26,6%Strzałkowo: 18,4%Kawęczyn: 4,7%Brodnica: 24,1%Gołańcz: 14,4%Nekla: 25,1%Wągrowiec: 17,0%Lipka: 25,5%Złotów: 20,6%Kiszkowo: 17,3%Mycielin: 9,4%Łęka Opatowska: 29,2%Żerków: 12,1%Pogorzela: 26,9%Grodziec: 11,4%Kobylin: 17,1%Środa Wielkopolska: 22,9%Jutrosin: 16,5%Lipno: 25,5%Szydłowo: 28,4%Ostrzeszów: 28,4%Nowy Tomyśl: 43,1%Czarnków: 42,7%Chocz: 11,8%Czermin: 10,4%Dopiewo: 48,8%Kostrzyn: 33,2%Puszczykowo: 51,8%Rokietnica: 49,0%Zagórów: 11,7%Szamotuły: 39,2%Orchowo: 15,5%Turek: 19,3%Przykona: 8,1%Powidz: 19,8%Tarnówka: 22,4%Złotów: 35,2%Miłosław: 15,7%Wolsztyn: 40,3%Krzymów: 15,9%Chodów: 6,7%Czerniejewo: 21,2%Łubowo: 24,5%Trzemeszno: 18,5%Koło: 16,8%Okonek: 23,3%Jaraczewo: 8,5%Jarocin: 21,6%Kościan: 36,2%Kościan: 24,2%Kramsk: 14,4%Stare Miasto: 17,3%Wieleń: 21,9%Trzcianka: 24,5%Ostrów Wielkopolski: 21,2%Kraszewice: 12,5%Mikstat: 9,6%Rakoniewice: 26,2%Stęszew: 30,2%Luboń: 43,9%Wronki: 34,4%Buk: 33,2%Obrzycko: 31,9%Ostrowite: 10,9%Słupca: 13,1%Turek: 12,8%Słupca: 21,3%Brudzew: 7,1%Książ Wielkopolski: 16,0%Lądek: 14,0%Kotlin: 13,1%Gniezno: 31,1%Kleczew: 9,7%Perzów: 33,8%Kępno: 36,7%Granowo: 25,8%Czempiń: 26,8%Kalisz: 30,1%Pakosław: 14,7%Rawicz: 28,8%Budzyń: 24,2%Lubasz: 29,9%Sieroszewice: 14,3%Grabów nad Prosną: 11,1%Wielichowo: 23,5%Pniewy: 38,7%Murowana Goślina: 39,5%Czerwonak: 44,5%Komorniki: 49,7%Kórnik: 43,7%Bojanowo: 18,3%Malanów: 9,8%Dobra: 7,1%Władysławów: 6,8%Gostyń: 24,1%Blizanów: 16,1%Żelazków: 18,7%Bralin: 29,9%Skulsk: 13,4%Krotoszyn: 21,2%Opatówek: 16,4%Nowe Skalmierzyce: 21,4%Rokietnica
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 9. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 49,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
18 637 mieszkańców +40,2% zmiana 2011–2019 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
10,2% udział w ludności +1,9 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
40,38 na 1000 mieszkańców −9,17 zmiana 2011–2019 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
0,7% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
134 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 832 zł na mieszkańca, ceny bieżące +77,7% zmiana 2011–2019 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 00010 00015 00020 00025 00030 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 729Liczba mieszkańców, 2001: 7 897Liczba mieszkańców, 2002: 8 045Liczba mieszkańców, 2003: 8 349Liczba mieszkańców, 2004: 8 706Liczba mieszkańców, 2005: 9 218Liczba mieszkańców, 2006: 9 681Liczba mieszkańców, 2007: 10 303Liczba mieszkańców, 2008: 10 935Liczba mieszkańców, 2009: 11 693Liczba mieszkańców, 2010: 12 528Liczba mieszkańców, 2011: 13 294Liczba mieszkańców, 2012: 13 919Liczba mieszkańców, 2013: 14 565Liczba mieszkańców, 2014: 15 078Liczba mieszkańców, 2015: 15 679Liczba mieszkańców, 2016: 16 246Liczba mieszkańców, 2017: 16 905Liczba mieszkańców, 2018: 17 770Liczba mieszkańców, 2019: 18 637Liczba mieszkańców, 2020: 22 009Liczba mieszkańców, 2021: 22 821Liczba mieszkańców, 2022: 23 470Liczba mieszkańców, 2023: 24 144Liczba mieszkańców, 2024: 24 824Liczba mieszkańców, 2025: 25 44225 442

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 49,0%KO, 2023: 48,0%48,0%Frekwencja, 2001: 42,5%Frekwencja, 2005: 36,0%Frekwencja, 2007: 59,8%Frekwencja, 2011: 55,7%Frekwencja, 2015: 60,4%Frekwencja, 2019: 74,9%Frekwencja, 2023: 86,3%86,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +18,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 40,4, przyrost 7,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +40,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +18,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 97% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 119 zł, wyższe niż w 79% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,3 na 1000, wyższe niż w 2% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 25
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 18 637 osób +40,2% 85 7 492 8 578
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 10,2 % +1,9 p.p. 1 16,7 15,1
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 26,0 % +1,4 p.p. 100 18,4 20,0
Ludność w wieku produkcyjnym 60,9 % −3,7 p.p. 41 61,3 61,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 13,0 % +2,2 p.p. 1 20,2 18,4
Gęstość zaludnienia 235,0 os./km² +40,2% 85 63,7 69,0
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 7,08 ‰ −2,58 98 −1,30 1,12
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 40,38 ‰ −9,17 100 −2,23 −1,42
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 0,7 % −1,3 p.p. 0 4,1 2,2
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 4,2 na 1000 −8,7 0 24,6 13,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 134 na 1000 +19,0 98 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 132 na 10 tys. −13,0 97 73 85
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 832 zł +77,7% 86 1 861 1 982 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 903 zł +55,3% 61 755 677 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 271 na 10 tys. −173,0 11 553 443
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +2,9 p.p. 74 93,8 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 73,4 % +15,3 p.p. 74 51,6 57,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 27,8 na 1000 +1,1 100 2,5 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,22 na 1000 +0,96 45 3,30 3,41
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 258 na 1000 +87,0 97 118 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 900 na 1000 +188,0 77 778 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,3 na 1000 −0,2 2 10,2 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Rokietnica (powiat poznański) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Unknown, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.