Herb: Tarnowo Podgórne

Tarnowo Podgórne

gmina wiejskapowiat poznańskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3021172

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
34 937
(2025)
Powierzchnia
101,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 49,2%
  • PiS 17,9%
  • Trzecia Droga 16,7%
  • Nowa Lewica 9,0%
  • Konfederacja 5,5%
  • Pozostali (1) 1,7%
Frekwencja86,6% +9,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+31,3 p.p.
Liczba głosów ważnych19 935 z 23 229 uprawnionych

Tarnowo Podgórne na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Dolsk: 20,5%Śmigiel: 28,2%Krzywiń: 12,2%Margonin: 28,4%Drawsko: 26,5%Połajewo: 25,1%Rydzyna: 30,7%Czajków: 14,6%Piła: 42,8%Wysoka: 22,3%Kleszczewo: 39,2%Obrzycko: 34,7%Skoki: 37,3%Krajenka: 30,1%Sompolno: 15,4%Dąbie: 12,6%Stawiszyn: 19,8%Trzcinica: 29,0%Kłodawa: 19,6%Kazimierz Biskupi: 22,3%Nowe Miasto nad Wartą: 22,7%Swarzędz: 43,7%Ujście: 34,8%Koźmin Wielkopolski: 24,8%Pakosław: 14,6%Miasteczko Krajeńskie: 31,4%Bojanowo: 28,0%Czempiń: 30,1%Krzemieniewo: 22,0%Chodzież: 35,5%Rogoźno: 29,3%Sieraków: 34,9%Chrzypsko Wielkie: 29,2%Ostrów Wielkopolski: 39,3%Białośliwie: 23,3%Wągrowiec: 32,9%Tuliszków: 16,3%Jastrowie: 31,9%Kołaczkowo: 18,5%Kamieniec: 26,1%Rychwał: 11,6%Ślesin: 23,1%Leszno: 40,7%Kłecko: 18,7%Kościelec: 16,6%Przedecz: 14,1%Koło: 27,2%Olszówka: 10,5%Witkowo: 21,0%Poniec: 20,9%Zbąszyń: 48,2%Tarnowo Podgórne: 49,2%Budzyń: 33,0%Lipka: 31,5%Jutrosin: 15,5%Miejska Górka: 17,7%Brodnica: 27,7%Osieczna: 27,7%Wijewo: 19,3%Szamocin: 29,0%Krzyż Wielkopolski: 34,9%Odolanów: 21,1%Miedzichowo: 36,5%Doruchów: 16,7%Sośnie: 18,5%Pleszew: 32,0%Zaniemyśl: 33,6%Dominowo: 19,8%Damasławek: 19,9%Wapno: 19,4%Września: 36,9%Siedlec: 28,9%Przemęt: 18,7%Rzgów: 16,3%Ceków-Kolonia: 21,6%Godziesze Wielkie: 20,7%Lisków: 12,9%Gniezno: 28,4%Grzegorzew: 13,5%Niechanowo: 16,0%Grodzisk Wielkopolski: 32,4%Lwówek: 35,4%Czarnków: 30,9%Konin: 31,1%Poznań: 44,5%Łobżenica: 16,8%Wilczyn: 13,2%Chodzież: 42,6%Kwilcz: 34,2%Międzychód: 37,8%Przygodzice: 25,7%Raszków: 21,9%Gizałki: 14,2%Wyrzysk: 25,9%Pobiedziska: 41,3%Pyzdry: 16,8%Mieleszyn: 20,2%Borek Wielkopolski: 17,3%Brzeziny: 12,0%Wierzbinek: 9,5%Szczytniki: 9,7%Baranów: 30,9%Pępowo: 16,8%Krobia: 19,5%Piaski: 19,3%Rychtal: 27,3%Osiek Mały: 12,7%Babiak: 15,1%Golina: 21,3%Opalenica: 35,4%Dobrzyca: 18,3%Krzykosy: 23,7%Suchy Las: 49,7%Rozdrażew: 12,6%Zduny: 25,1%Mieścisko: 35,4%Lipno: 32,5%Oborniki: 32,4%Kuślin: 29,9%Ryczywół: 24,7%Święciechowa: 31,4%Kobyla Góra: 26,7%Duszniki: 29,0%Ostroróg: 38,7%Kaźmierz: 39,1%Śrem: 31,7%Strzałkowo: 19,7%Kawęczyn: 10,7%Gołańcz: 19,3%Nekla: 29,4%Kiszkowo: 21,2%Mycielin: 12,7%Łęka Opatowska: 24,1%Żerków: 16,0%Pogorzela: 16,7%Grodziec: 14,2%Gołuchów: 22,6%Środa Wielkopolska: 31,4%Skulsk: 17,1%Trzcianka: 39,4%Kobylin: 18,6%Złotów: 31,0%Zakrzewo: 38,4%Szydłowo: 35,6%Ostrzeszów: 30,4%Czermin: 14,0%Dopiewo: 46,3%Kostrzyn: 34,2%Puszczykowo: 49,1%Rokietnica: 48,0%Zagórów: 15,3%Szamotuły: 42,8%Orchowo: 19,0%Turek: 27,7%Przykona: 13,5%Powidz: 22,9%Tarnówka: 28,4%Złotów: 44,6%Miłosław: 21,8%Wolsztyn: 36,5%Krzymów: 19,1%Chodów: 12,8%Czerniejewo: 26,7%Łubowo: 25,8%Trzemeszno: 22,3%Koło: 19,3%Okonek: 29,9%Nowy Tomyśl: 46,6%Czarnków: 46,0%Chocz: 16,4%Jaraczewo: 17,5%Jarocin: 30,8%Kościan: 39,7%Kościan: 29,4%Kramsk: 17,3%Stare Miasto: 24,0%Koźminek: 13,4%Wągrowiec: 23,0%Kaczory: 28,8%Rawicz: 33,8%Włoszakowice: 24,5%Wieleń: 27,7%Ostrów Wielkopolski: 24,9%Kraszewice: 17,2%Mikstat: 15,5%Stęszew: 33,8%Luboń: 43,2%Wronki: 43,5%Buk: 38,0%Obrzycko: 32,9%Ostrowite: 13,6%Słupca: 15,5%Turek: 21,2%Słupca: 22,0%Brudzew: 12,4%Książ Wielkopolski: 19,2%Lądek: 14,1%Kotlin: 19,8%Gniezno: 29,0%Kleczew: 12,1%Perzów: 33,3%Kępno: 38,4%Granowo: 21,5%Rakoniewice: 27,5%Kalisz: 38,6%Sulmierzyce: 21,8%Mosina: 40,4%Lubasz: 33,4%Sieroszewice: 17,9%Grabów nad Prosną: 18,5%Pniewy: 39,1%Murowana Goślina: 40,0%Czerwonak: 43,4%Komorniki: 47,9%Kórnik: 41,9%Malanów: 14,7%Dobra: 12,8%Władysławów: 12,4%Gostyń: 23,6%Blizanów: 19,8%Żelazków: 23,1%Bralin: 32,1%Wielichowo: 21,1%Opatówek: 20,2%Nowe Skalmierzyce: 28,1%Krotoszyn: 28,0%Tarnowo Podgórne
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 8. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 49,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
33 585 mieszkańców +36,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,6% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
25,01 na 1000 mieszkańców −1,25 zmiana 2016–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
0,6% udział w ludności prod. −1,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
155 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
7 666 zł na mieszkańca, ceny bieżące +37,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

15 00020 00025 00030 00035 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 16 140Liczba mieszkańców, 2001: 16 432Liczba mieszkańców, 2002: 16 794Liczba mieszkańców, 2003: 17 208Liczba mieszkańców, 2004: 17 743Liczba mieszkańców, 2005: 18 441Liczba mieszkańców, 2006: 18 967Liczba mieszkańców, 2007: 19 709Liczba mieszkańców, 2008: 20 352Liczba mieszkańców, 2009: 21 044Liczba mieszkańców, 2010: 21 677Liczba mieszkańców, 2011: 22 301Liczba mieszkańców, 2012: 22 771Liczba mieszkańców, 2013: 23 454Liczba mieszkańców, 2014: 23 985Liczba mieszkańców, 2015: 24 694Liczba mieszkańców, 2016: 25 456Liczba mieszkańców, 2017: 26 178Liczba mieszkańców, 2018: 27 069Liczba mieszkańców, 2019: 28 070Liczba mieszkańców, 2020: 31 002Liczba mieszkańców, 2021: 31 817Liczba mieszkańców, 2022: 32 651Liczba mieszkańców, 2023: 33 585Liczba mieszkańców, 2024: 34 236Liczba mieszkańców, 2025: 34 93734 937

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 54,7%KO, 2023: 49,2%49,2%Frekwencja, 2001: 50,4%Frekwencja, 2005: 47,7%Frekwencja, 2007: 66,9%Frekwencja, 2011: 62,1%Frekwencja, 2015: 63,8%Frekwencja, 2019: 76,9%Frekwencja, 2023: 86,6%86,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +19,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 25,0, przyrost 3,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +25,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +19,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 96% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 178 zł, wyższe niż w 85% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 24,2 na 1000, wyższe niż w 76% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 811
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 33 585 osób +36,0% 94 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,6 % +2,8 p.p. 7 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 24,5 % +1,9 p.p. 98 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 58,4 % −3,8 p.p. 40 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,1 % +1,8 p.p. 5 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 330,0 os./km² +36,0% 87 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 3,17 ‰ −3,32 98 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 25,01 ‰ −1,25 od 2016 99 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 0,6 % −1,4 p.p. 0 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 3,7 na 1000 −8,5 0 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 155 na 1000 +17,0 99 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 111 na 10 tys. −20,0 96 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 7 666 zł +37,7% 99 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 442 zł +203,3% 84 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 214 na 10 tys. −179,0 15 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,0 p.p. 95 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 99,9 % +0,0 p.p. 100 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 14,6 na 1000 −0,1 98 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,70 na 1000 +0,45 71 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 115 na 1000 −22,0 57 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 112 na 1000 +114,0 93 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 24,1 na 1000 −6,3 76 10,0 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 113 na 100 91 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 112,7 na 1000 99 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 21,2 na 1000 70 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Tarnowo Podgórne COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.