Herb: Nekla

Nekla

gmina miejsko-wiejskapowiat wrzesińskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3030033

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 060
(2025)
Powierzchnia
95,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Nekla

gmina miejsko-wiejska, powiat wrzesiński, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
8 060
Powierzchnia
95,8 km²
Frekwencja
76,9%
Zwycięzca
KO

Położenie na mapie Polski

NeklaStawiguda

Stawiguda

gmina wiejska, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie

Mieszkańców
15 740
Powierzchnia
222,9 km²
Frekwencja
83,4%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Nekla 76,9%, Stawiguda 83,4%. Wyższa o 6,5 p.p.: Stawiguda.
  • Zwycięzca: w obu gminach KO.
  • KO: Nekla 29,4%, Stawiguda 42,4%. Wyższy wynik o 13,1 p.p.: Stawiguda.
  • PiS: Nekla 28,6%, Stawiguda 17,7%. Wyższy wynik o 10,8 p.p.: Nekla.
  • Nowa Lewica: Nekla 9,9%, Stawiguda 8,7%. Wyższy wynik o 1,2 p.p.: Nekla.

W cechach gmin

  • Kanalizacja: Nekla 43,3% (więcej niż w 38% gmin), Stawiguda 96,4% (więcej niż w 97% gmin).
  • Wychowanie przedszkolne: Nekla 943 (więcej niż w 76% gmin), Stawiguda 684 (więcej niż w 22% gmin).
  • Młode roczniki szkolne: Nekla 94 (więcej niż w 52% gmin), Stawiguda 135 (więcej niż w ponad 99% gmin).
  • Czytelnicy bibliotek: Nekla 109 (więcej niż w 52% gmin), Stawiguda 76 (więcej niż w 23% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, przyrost naturalny, uczniowie 7–13 lat.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Nekla minus wynik w gminie Stawiguda.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikNeklaStawigudaRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 7 916 14 975 −7 059 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,8 10,5 +5,3 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,7 25,3 −4,6 %
Ludność w wieku produkcyjnym 60,6 62,0 −1,4 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 12,6 +6,1 %
Gęstość zaludnienia 82,6 67,2 +15,4 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 2,41 2,38 +0,03 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 6,86 29,95 −23,09 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 1,2 +0,6 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 10,7 7,4 +3,3 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 105 127 −22 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 88 112 −24 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 862 5 623 −1 760 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 698 2 187 +511 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 203 146 +57 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,8 99,9 −2,1 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 43,3 96,4 −53,1 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,3 20,9 −8,6 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,31 5,48 −0,17 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 109 76 +33 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 943 684 +259 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 43,1 35,1 +8,0 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 135 −41 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 84,4 86,3 −2,0 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 0,0 0,0 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Nekla minus Stawiguda. Na osi pozycji czerwony punkt to Nekla, granatowy to Stawiguda; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Gminy podobne: Nekla (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Suchy Las: wynik: KO 49,7%, czyli o 20,3 p.p. więcej niż Nekla (29,4%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: KORóżnica wobec: Nekla
Wisznia Mała gmina wiejska, woj. dolnośląskie 95% 80,8% 35,7% +6,3 p.p. Porównaj →
Dywity gmina wiejska, woj. warmińsko-mazurskie 95% 76,9% 39,7% +10,3 p.p. Porównaj →
Święciechowa gmina wiejska, woj. wielkopolskie 94% 74,8% 31,4% +2,1 p.p. Porównaj →
Morawica gmina miejsko-wiejska, woj. świętokrzyskie 93% 75,7% 27,2% −2,2 p.p. Porównaj →
Włoszakowice gmina wiejska, woj. wielkopolskie 93% 73,4% 24,5% −4,9 p.p. Porównaj →
Wiązowna gmina wiejska, woj. mazowieckie 92% 85,4% 31,0% +1,6 p.p. Porównaj →
Suchy Las gmina wiejska, woj. wielkopolskie 92% 88,1% 49,7% +20,3 p.p. Porównaj →
Stawiguda gmina wiejska, woj. warmińsko-mazurskie 92% 83,4% 42,4% +13,1 p.p. Porównaj →
Kołobrzeg gmina wiejska, woj. zachodniopomorskie 92% 74,4% 43,5% +14,1 p.p. Porównaj →
Murowana Goślina gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 92% 78,9% 40,0% +10,6 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: KO.

Herb: plik „POL Nekla COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.