Herb: Morawica

Morawica

gmina miejsko-wiejskapowiat kieleckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2604123

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
18 222
(2025)
Powierzchnia
140,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 41,6%
  • KO 27,2%
  • Trzecia Droga 12,7%
  • Konfederacja 6,9%
  • Nowa Lewica 5,8%
  • Pozostali (4) 5,8%
Frekwencja75,7% +14,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+14,4 p.p.
Liczba głosów ważnych10 178 z 13 637 uprawnionych

Morawica na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Morawica
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

44. percentyl Wynik wyższy niż w 44% gmin, 1387. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 41,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
17 920 mieszkańców +13,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 84% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,5% udział w ludności +3,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
10,18 na 1000 mieszkańców +1,25 zmiana 2016–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,2% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
107 na 1000 mieszkańców +30,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 488 zł na mieszkańca, ceny bieżące +87,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

12 00014 00016 00018 00020 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 12 205Liczba mieszkańców, 2001: 12 379Liczba mieszkańców, 2002: 12 566Liczba mieszkańców, 2003: 12 782Liczba mieszkańców, 2004: 13 046Liczba mieszkańców, 2005: 13 279Liczba mieszkańców, 2006: 13 483Liczba mieszkańców, 2007: 13 768Liczba mieszkańców, 2008: 13 897Liczba mieszkańców, 2009: 14 149Liczba mieszkańców, 2010: 14 634Liczba mieszkańców, 2011: 14 910Liczba mieszkańców, 2012: 15 129Liczba mieszkańców, 2013: 15 373Liczba mieszkańców, 2014: 15 603Liczba mieszkańców, 2015: 15 801Liczba mieszkańców, 2016: 16 018Liczba mieszkańców, 2017: 16 290Liczba mieszkańców, 2018: 16 482Liczba mieszkańców, 2019: 16 756Liczba mieszkańców, 2020: 17 319Liczba mieszkańców, 2021: 17 508Liczba mieszkańców, 2022: 17 784Liczba mieszkańców, 2023: 17 920Liczba mieszkańców, 2024: 18 136Liczba mieszkańców, 2025: 18 22218 222

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,6%PiS, 2005: 23,8%PiS, 2007: 39,1%PiS, 2011: 28,2%PiS, 2015: 42,0%PiS, 2019: 52,4%PiS, 2023: 41,6%41,6%Frekwencja, 2001: 36,9%Frekwencja, 2005: 31,3%Frekwencja, 2007: 48,7%Frekwencja, 2011: 47,2%Frekwencja, 2015: 50,6%Frekwencja, 2019: 61,2%Frekwencja, 2023: 75,7%75,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +7,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 10,2, przyrost −1,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +10,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +7,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 89% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 87% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 565 zł, wyższe niż w 61% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 2,6 na 1000, wyższe niż w 10% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 46
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 17 920 osób +13,4% 84 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,5 % +3,8 p.p. 6 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,1 % +0,6 p.p. 90 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,5 % −4,3 p.p. 84 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,5 % +3,8 p.p. 7 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 127,7 os./km² +13,4% 75 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,12 ‰ −4,05 80 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 10,18 ‰ +1,25 od 2016 93 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,2 % −3,1 p.p. 15 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,1 na 1000 −20,9 16 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 107 na 1000 +30,0 90 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 91 na 10 tys. +2,0 87 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 488 zł +87,4% 79 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 545 zł +78,3% 35 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 243 na 10 tys. −478,0 20 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,6 % +0,2 p.p. 77 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 79,7 % +3,2 p.p. 79 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 7,8 na 1000 +1,1 89 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,69 na 1000 +1,02 71 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 73 na 1000 −131,0 21 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 898 na 1000 +6,0 68 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 2,6 na 1000 −0,3 10 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 53 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 83,4 na 1000 85 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Morawica COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.