Herb: Nekla

Nekla

gmina miejsko-wiejskapowiat wrzesińskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3030033

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 060
(2025)
Powierzchnia
95,8 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Nekla

gmina miejsko-wiejska, powiat wrzesiński, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
8 060
Powierzchnia
95,8 km²
Frekwencja
76,9%
Zwycięzca
KO

Położenie na mapie Polski

NeklaWłoszakowice

Włoszakowice

gmina wiejska, powiat leszczyński, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
10 082
Powierzchnia
127,8 km²
Frekwencja
73,4%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Nekla 76,9%, Włoszakowice 73,4%. Wyższa o 3,5 p.p.: Nekla.
  • Zwycięzca: Nekla: KO, Włoszakowice: PiS.
  • KO: Nekla 29,4%, Włoszakowice 24,5%. Wyższy wynik o 4,9 p.p.: Nekla.
  • Trzecia Droga: Nekla 19,7%, Włoszakowice 23,6%. Wyższy wynik o 3,9 p.p.: Włoszakowice.
  • PiS: Nekla 28,6%, Włoszakowice 31,3%. Wyższy wynik o 2,7 p.p.: Włoszakowice.

W cechach gmin

  • Szkoły ponadpodstawowe: Nekla 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Włoszakowice 21,7 (więcej niż w 70% gmin).
  • Kanalizacja: Nekla 43,3% (więcej niż w 38% gmin), Włoszakowice 68,0% (więcej niż w 65% gmin).
  • Pomoc społeczna: Nekla 203 (więcej niż w 13% gmin), Włoszakowice 331 (więcej niż w 37% gmin).
  • Wiek produkcyjny: Nekla 60,6% (więcej niż w 85% gmin), Włoszakowice 59,4% (więcej niż w 62% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: bezrobocie, saldo migracji, bezrobotni.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Nekla minus wynik w gminie Włoszakowice.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikNeklaWłoszakowiceRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 7 916 9 936 −2 020 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,8 15,2 +0,6 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,7 22,5 −1,8 %
Ludność w wieku produkcyjnym 60,6 59,4 +1,2 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 18,0 +0,7 %
Gęstość zaludnienia 82,6 77,8 +4,8 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 2,41 0,00 +2,41 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 6,86 6,46 +0,40 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 1,8 0,0 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 10,7 10,7 +0,1 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 105 127 −22 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 88 85 +3 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 862 3 258 +604 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 698 3 555 −857 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 203 331 −128 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,8 95,4 +2,5 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 43,3 68,0 −24,7 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,3 15,7 −3,4 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,31 4,23 +1,08 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 109 85 +24 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 943 1 019 −76 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 43,1 122,4 −79,3 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 101 −7 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 84,4 96,7 −12,3 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 21,7 −21,7 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Nekla minus Włoszakowice. Na osi pozycji czerwony punkt to Nekla, granatowy to Włoszakowice; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Gminy podobne: Nekla (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Suchy Las: wynik: KO 49,7%, czyli o 20,3 p.p. więcej niż Nekla (29,4%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: KORóżnica wobec: Nekla
Wisznia Mała gmina wiejska, woj. dolnośląskie 95% 80,8% 35,7% +6,3 p.p. Porównaj →
Dywity gmina wiejska, woj. warmińsko-mazurskie 95% 76,9% 39,7% +10,3 p.p. Porównaj →
Święciechowa gmina wiejska, woj. wielkopolskie 94% 74,8% 31,4% +2,1 p.p. Porównaj →
Morawica gmina miejsko-wiejska, woj. świętokrzyskie 93% 75,7% 27,2% −2,2 p.p. Porównaj →
Włoszakowice gmina wiejska, woj. wielkopolskie 93% 73,4% 24,5% −4,9 p.p. Porównaj →
Wiązowna gmina wiejska, woj. mazowieckie 92% 85,4% 31,0% +1,6 p.p. Porównaj →
Suchy Las gmina wiejska, woj. wielkopolskie 92% 88,1% 49,7% +20,3 p.p. Porównaj →
Stawiguda gmina wiejska, woj. warmińsko-mazurskie 92% 83,4% 42,4% +13,1 p.p. Porównaj →
Kołobrzeg gmina wiejska, woj. zachodniopomorskie 92% 74,4% 43,5% +14,1 p.p. Porównaj →
Murowana Goślina gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 92% 78,9% 40,0% +10,6 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: KO.

Herb: plik „POL Nekla COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.