Radomsko

gmina wiejskapowiat radomszczańskiwoj. łódzkie TERYT: 1012122

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 390
(2025)
Powierzchnia
85,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 45,0%
  • KO 25,4%
  • Trzecia Droga 12,3%
  • Konfederacja 6,8%
  • Nowa Lewica 6,5%
  • Pozostali (3) 4,1%
Frekwencja73,8% +16,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+19,7 p.p.
Liczba głosów ważnych3 057 z 4 230 uprawnionych

Radomsko na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Radomsko
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

53. percentyl Wynik wyższy niż w 53% gmin, 1182. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 45,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 419 mieszkańców −3,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,8% udział w ludności +3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,67 na 1000 mieszkańców −1,54 zmiana 2016–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,4% udział w ludności prod. −2,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
87 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 966 zł na mieszkańca, ceny bieżące +175,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 3005 4005 5005 6005 700200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 545Liczba mieszkańców, 2001: 5 553Liczba mieszkańców, 2002: 5 572Liczba mieszkańców, 2003: 5 618Liczba mieszkańców, 2004: 5 618Liczba mieszkańców, 2005: 5 652Liczba mieszkańców, 2006: 5 641Liczba mieszkańców, 2007: 5 567Liczba mieszkańców, 2008: 5 538Liczba mieszkańców, 2009: 5 538Liczba mieszkańców, 2010: 5 658Liczba mieszkańców, 2011: 5 639Liczba mieszkańców, 2012: 5 634Liczba mieszkańców, 2013: 5 624Liczba mieszkańców, 2014: 5 631Liczba mieszkańców, 2015: 5 621Liczba mieszkańców, 2016: 5 668Liczba mieszkańców, 2017: 5 636Liczba mieszkańców, 2018: 5 616Liczba mieszkańców, 2019: 5 582Liczba mieszkańców, 2020: 5 446Liczba mieszkańców, 2021: 5 452Liczba mieszkańców, 2022: 5 407Liczba mieszkańców, 2023: 5 419Liczba mieszkańców, 2024: 5 408Liczba mieszkańców, 2025: 5 3905 390

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,5%PiS, 2005: 25,8%PiS, 2007: 40,8%PiS, 2011: 37,0%PiS, 2015: 49,8%PiS, 2019: 56,1%PiS, 2023: 45,0%45,0%Frekwencja, 2001: 45,3%Frekwencja, 2005: 32,7%Frekwencja, 2007: 42,9%Frekwencja, 2011: 39,2%Frekwencja, 2015: 44,5%Frekwencja, 2019: 57,8%Frekwencja, 2023: 73,8%73,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 1,7, przyrost −3,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 46% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 70% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 87% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 112 zł, wyższe niż w 83% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 419 osób −3,6% 34 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,8 % +3,3 p.p. 46 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % +0,7 p.p. 41 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 59,9 % −3,2 p.p. 73 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,9 % +2,5 p.p. 44 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 63,3 os./km² −3,5% 51 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,71 ‰ −0,34 54 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,67 ‰ −1,54 od 2016 74 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,4 % −2,7 p.p. 39 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,1 na 1000 −18,5 40 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 87 na 1000 +21,0 70 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 91 na 10 tys. +11,0 87 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 966 zł +175,5% 87 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 594 zł +1 642,8% 85 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 376 na 10 tys. −706,0 46 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,2 % +0,0 p.p. 83 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 40,3 % +7,3 p.p. 34 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,3 na 1000 +0,1 53 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,95 na 1000 −0,07 18 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 63 na 1000 +5,0 14 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 701 na 1000 +6,0 24 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 85 na 100 25 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 58,5 na 1000 17 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.