Herb: Kobiele Wielkie

Kobiele Wielkie

gmina wiejskapowiat radomszczańskiwoj. łódzkie TERYT: 1012062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 158
(2025)
Powierzchnia
101,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 49,0%
  • KO 20,6%
  • Trzecia Droga 11,7%
  • Nowa Lewica 7,6%
  • Konfederacja 6,5%
  • Pozostali (3) 4,5%
Frekwencja69,4% +15,0 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+28,4 p.p.
Liczba głosów ważnych2 291 z 3 400 uprawnionych

Kobiele Wielkie na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Kobiele Wielkie
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

61. percentyl Wynik wyższy niż w 61% gmin, 978. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 49,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 240 mieszkańców −5,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,4% udział w ludności +3,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,71 na 1000 mieszkańców +0,26 zmiana 2016–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,3% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
84 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 024 zł na mieszkańca, ceny bieżące +141,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 1004 2004 3004 4004 5004 600200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 504Liczba mieszkańców, 2001: 4 495Liczba mieszkańców, 2002: 4 474Liczba mieszkańców, 2003: 4 464Liczba mieszkańców, 2004: 4 431Liczba mieszkańców, 2005: 4 434Liczba mieszkańców, 2006: 4 443Liczba mieszkańców, 2007: 4 445Liczba mieszkańców, 2008: 4 443Liczba mieszkańców, 2009: 4 415Liczba mieszkańców, 2010: 4 454Liczba mieszkańców, 2011: 4 485Liczba mieszkańców, 2012: 4 487Liczba mieszkańców, 2013: 4 512Liczba mieszkańców, 2014: 4 471Liczba mieszkańców, 2015: 4 478Liczba mieszkańców, 2016: 4 451Liczba mieszkańców, 2017: 4 449Liczba mieszkańców, 2018: 4 449Liczba mieszkańców, 2019: 4 444Liczba mieszkańców, 2020: 4 280Liczba mieszkańców, 2021: 4 283Liczba mieszkańców, 2022: 4 252Liczba mieszkańców, 2023: 4 240Liczba mieszkańców, 2024: 4 194Liczba mieszkańców, 2025: 4 1584 158

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,1%PiS, 2005: 6,6%PiS, 2007: 36,9%PiS, 2011: 27,1%PiS, 2015: 44,7%PiS, 2019: 55,4%PiS, 2023: 49,0%49,0%Frekwencja, 2001: 45,0%Frekwencja, 2005: 39,3%Frekwencja, 2007: 35,4%Frekwencja, 2011: 38,7%Frekwencja, 2015: 39,4%Frekwencja, 2019: 54,4%Frekwencja, 2023: 69,4%69,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,7, przyrost −4,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 43% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 70% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 316 zł, wyższe niż w 46% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 240 osób −5,3% 20 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,4 % +3,8 p.p. 54 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % −0,7 p.p. 41 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 58,8 % −3,5 p.p. 48 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,9 % +4,1 p.p. 55 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 41,7 os./km² −5,2% 28 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,71 ‰ −1,35 41 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,71 ‰ +0,26 od 2016 67 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,3 % −3,1 p.p. 17 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,4 na 1000 −20,5 17 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 84 na 1000 +20,0 65 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 78 na 10 tys. +6,0 70 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 024 zł +141,3% 19 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 155 zł +2 127,2% 80 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 662 na 10 tys. −740,0 82 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 84,2 % +1,9 p.p. 21 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 10,7 % +0,7 p.p. 4 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,8 na 1000 +0,6 43 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,83 na 1000 +0,37 15 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 78 na 1000 −27,0 25 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 718 na 1000 +23,0 28 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 87 na 100 29 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,6 na 1000 49 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Kobiele Wielkie COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.