Herb: Goszczanów

Goszczanów

gmina wiejskapowiat sieradzkiwoj. łódzkie TERYT: 1014062

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 928
(2025)
Powierzchnia
121,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 56,0%
  • Trzecia Droga 15,8%
  • KO 11,1%
  • Konfederacja 7,6%
  • Nowa Lewica 4,6%
  • Pozostali (3) 4,9%
Frekwencja66,8% +16,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+40,2 p.p.
Liczba głosów ważnych2 700 z 4 159 uprawnionych

Goszczanów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Bolimów: 46,5%Bełchatów: 50,2%Wieluń: 37,7%Głuchów: 62,1%Żychlin: 44,6%Bedlno: 54,8%Buczek: 47,1%Witonia: 54,9%Rawa Mazowiecka: 51,6%Zduńska Wola: 43,2%Czerniewice: 54,5%Zapolice: 42,3%Galewice: 48,6%Głowno: 33,1%Głowno: 53,0%Rogów: 50,6%Gomunice: 50,3%Lgota Wielka: 53,0%Radomsko: 45,0%Brąszewice: 61,1%Dąbrowice: 60,3%Rzgów: 35,8%Rząśnia: 59,6%Czarnocin: 52,1%Moszczenica: 47,9%Poddębice: 38,7%Inowłódz: 46,2%Poświętne: 66,4%Białaczów: 59,1%Lutomiersk: 34,0%Warta: 53,8%Godzianów: 59,4%Słupia: 59,3%Budziszewice: 55,4%Rokiciny: 47,7%Rusiec: 52,6%Kutno: 38,5%Krośniewice: 51,6%Brójce: 41,5%Skierniewice: 46,3%Rawa Mazowiecka: 40,4%Łódź: 24,9%Cielądz: 60,0%Lututów: 51,2%Zadzim: 52,3%Regnów: 61,5%Błaszki: 54,2%Brzeźnio: 46,2%Pabianice: 30,7%Strzelce Wielkie: 55,1%Siemkowice: 62,4%Opoczno: 51,4%Sławno: 61,2%Kleszczów: 40,9%Klonowa: 58,3%Wróblew: 54,4%Będków: 54,4%Konopnica: 51,7%Kluki: 53,7%Nowe Ostrowy: 51,9%Kutno: 46,0%Świnice Warckie: 53,7%Domaniewice: 53,5%Łyszkowice: 54,5%Nowosolna: 24,9%Pabianice: 32,2%Skomlin: 49,9%Łubnice: 45,2%Dalików: 49,0%Przedbórz: 57,2%Czastary: 49,0%Dobroń: 35,5%Dłutów: 42,0%Lipce Reymontowskie: 58,1%Czarnożyły: 51,9%Zelów: 52,5%Daszyna: 58,1%Chąśno: 50,7%Łowicz: 48,0%Nieborów: 47,8%Wierzchlas: 48,9%Bolesławiec: 43,3%Wieruszów: 33,7%Zgierz: 31,7%Ozorków: 46,4%Zgierz: 34,4%Kodrąb: 54,5%Żytno: 60,8%Sieradz: 34,3%Ksawerów: 30,1%Wolbórz: 46,6%Aleksandrów: 60,4%Drzewica: 64,0%Tomaszów Mazowiecki: 44,4%Paradyż: 65,4%Rzeczyca: 63,2%Burzenin: 48,6%Sieradz: 48,2%Maków: 53,6%Żelechlinek: 56,9%Tomaszów Mazowiecki: 36,5%Piotrków Trybunalski: 35,8%Łowicz: 37,2%Bielawy: 53,8%Zduny: 47,8%Sulejów: 47,2%Piątek: 56,2%Aleksandrów Łódzki: 26,8%Brzeziny: 40,4%Brzeziny: 42,1%Uniejów: 51,1%Pęczniew: 52,3%Wielgomłyny: 61,2%Biała Rawska: 50,3%Ujazd: 46,7%Gorzkowice: 57,6%Łęki Szlacheckie: 59,6%Grabica: 55,8%Wola Krzysztoporska: 57,9%Wartkowice: 52,6%Pątnów: 56,5%Złoczew: 51,5%Kowiesy: 44,3%Nowy Kawęczyn: 50,4%Drużbice: 51,4%Góra Świętej Małgorzaty: 59,8%Łęczyca: 50,6%Kiernozia: 58,0%Skierniewice: 33,1%Zduńska Wola: 37,3%Szadek: 45,6%Dmosin: 47,7%Dobryszyce: 46,5%Masłowice: 61,1%Kobiele Wielkie: 49,0%Kamieńsk: 57,6%Tuszyn: 39,0%Działoszyn: 48,0%Biała: 49,5%Bełchatów: 42,3%Szczerców: 50,7%Krzyżanów: 55,0%Łask: 36,2%Łęczyca: 33,0%Kocierzew Południowy: 63,3%Koluszki: 39,2%Ostrówek: 52,3%Parzęczew: 38,7%Ozorków: 37,3%Radomsko: 37,8%Ładzice: 51,0%Sadkowice: 58,8%Lubochnia: 54,0%Rozprza: 55,2%Żarnów: 61,4%Sulmierzyce: 58,3%Kiełczygłów: 60,4%Pajęczno: 47,4%Nowa Brzeźnica: 50,3%Osjaków: 55,2%Mokrsko: 52,9%Oporów: 58,3%Łanięta: 55,5%Strzelce: 53,9%Widawa: 54,7%Sędziejowice: 49,7%Wodzierady: 38,9%Grabów: 60,4%Andrespol: 31,5%Mniszków: 63,6%Stryków: 35,2%Gidle: 47,0%Goszczanów: 56,0%Sokolniki: 44,7%Jeżów: 54,9%Konstantynów Łódzki: 28,6%Ręczno: 58,3%Goszczanów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

77. percentyl Wynik wyższy niż w 77% gmin, 562. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 56,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 059 mieszkańców −9,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,5% udział w ludności +2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,86 na 1000 mieszkańców −5,96 zmiana 2016–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,7% udział w ludności prod. −3,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
65 na 1000 mieszkańców +24,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 181 zł na mieszkańca, ceny bieżące +157,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 27% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 5005 0005 5006 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 988Liczba mieszkańców, 2001: 5 927Liczba mieszkańców, 2002: 5 935Liczba mieszkańców, 2003: 5 887Liczba mieszkańców, 2004: 5 852Liczba mieszkańców, 2005: 5 819Liczba mieszkańców, 2006: 5 784Liczba mieszkańców, 2007: 5 766Liczba mieszkańców, 2008: 5 738Liczba mieszkańców, 2009: 5 679Liczba mieszkańców, 2010: 5 720Liczba mieszkańców, 2011: 5 722Liczba mieszkańców, 2012: 5 686Liczba mieszkańców, 2013: 5 668Liczba mieszkańców, 2014: 5 626Liczba mieszkańców, 2015: 5 575Liczba mieszkańców, 2016: 5 534Liczba mieszkańców, 2017: 5 516Liczba mieszkańców, 2018: 5 492Liczba mieszkańców, 2019: 5 466Liczba mieszkańców, 2020: 5 226Liczba mieszkańców, 2021: 5 182Liczba mieszkańców, 2022: 5 137Liczba mieszkańców, 2023: 5 059Liczba mieszkańców, 2024: 4 990Liczba mieszkańców, 2025: 4 9284 928

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,9%PiS, 2005: 7,6%PiS, 2007: 41,1%PiS, 2011: 36,8%PiS, 2015: 48,2%PiS, 2019: 66,8%PiS, 2023: 56,0%56,0%Frekwencja, 2001: 43,2%Frekwencja, 2005: 33,8%Frekwencja, 2007: 36,4%Frekwencja, 2011: 34,7%Frekwencja, 2015: 35,7%Frekwencja, 2019: 50,7%Frekwencja, 2023: 66,8%66,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,9, przyrost −6,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 862 zł, wyższe niż w 95% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 059 osób −9,3% 29 7 274 5 539
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,5 % +2,5 p.p. 55 19,1 20,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,5 % −1,0 p.p. 46 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 59,0 % −1,4 p.p. 52 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,5 % +2,4 p.p. 51 22,4 23,4
Gęstość zaludnienia 41,6 os./km² −9,4% 28 62,1 55,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,47 ‰ −5,04 23 −4,05 −4,87
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,86 ‰ −5,96 od 2016 9 −1,67 −0,24
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,7 % −3,0 p.p. 44 4,0 3,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,7 na 1000 −18,4 46 23,2 20,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 65 na 1000 +24,0 30 75 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 72 na 10 tys. +20,0 59 67 66
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 181 zł +157,8% 27 2 639 3 000 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 5 117 zł +361,4% 95 1 961 2 651 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 394 na 10 tys. −500,0 49 397 355
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,5 % +0,2 p.p. 76 94,2 95,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 15,4 % −0,8 p.p. 7 54,0 32,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 +1,3 37 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,95 na 1000 +0,54 51 3,90 3,92
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 103 na 1000 −89,0 46 106 103
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 855 na 1000 +142,0 59 820 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 na 100 33 93 91 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,4 na 1000 32 70,0 69,4 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gmina Goszczanów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.