Herb: Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz

gmina miejsko-wiejskapowiat bocheńskiwoj. małopolskie TERYT: 1201063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
14 522
(2025)
Powierzchnia
82,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Nowy Wiśnicz

gmina miejsko-wiejska, powiat bocheński, woj. małopolskie

Mieszkańców
14 522
Powierzchnia
82,1 km²
Frekwencja
78,0%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

Nowy WiśniczGaszowice

Gaszowice

gmina wiejska, powiat rybnicki, woj. śląskie

Mieszkańców
9 951
Powierzchnia
19,6 km²
Frekwencja
73,6%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Nowy Wiśnicz 78,0%, Gaszowice 73,6%. Wyższa o 4,4 p.p.: Nowy Wiśnicz.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • PiS: Nowy Wiśnicz 56,0%, Gaszowice 40,5%. Wyższy wynik o 15,6 p.p.: Nowy Wiśnicz.
  • KO: Nowy Wiśnicz 12,7%, Gaszowice 25,5%. Wyższy wynik o 12,8 p.p.: Gaszowice.
  • Nowa Lewica: Nowy Wiśnicz 3,0%, Gaszowice 6,9%. Wyższy wynik o 3,9 p.p.: Gaszowice.

W cechach gmin

  • Wodociąg: Nowy Wiśnicz 58,2% (więcej niż w 6% gmin), Gaszowice 99,9% (więcej niż w 89% gmin).
  • Nowe firmy: Nowy Wiśnicz 86 (więcej niż w 82% gmin), Gaszowice 52 (więcej niż w 16% gmin).
  • Kanalizacja: Nowy Wiśnicz 25,8% (więcej niż w 17% gmin), Gaszowice 50,1% (więcej niż w 45% gmin).
  • Mieszkańcy 65+: Nowy Wiśnicz 14,9% (więcej niż w 8% gmin), Gaszowice 17,2% (więcej niż w 27% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: szkoły ponadpodstawowe, przedsiębiorcy, wiek produkcyjny.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Nowy Wiśnicz minus wynik w gminie Gaszowice.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikNowy WiśniczGaszowiceRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 14 418 9 920 +4 498 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,9 17,2 −2,3 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 23,0 20,8 +2,2 %
Ludność w wieku produkcyjnym 59,1 59,1 0,0 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,9 20,1 −2,2 %
Gęstość zaludnienia 175,5 505,9 −330,4 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,76 −1,82 +2,58 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,28 0,00 +0,28 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,0 1,5 −0,5 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 6,2 8,7 −2,5 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 81 81 0 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 86 52 +34 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 510 2 720 −210 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 188 1 039 +149 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 169 192 −23 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 58,2 99,9 −41,7 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 25,8 50,1 −24,3 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,6 4,0 +1,6 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,98 2,52 +0,46 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 96 102 −6 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 894 823 +71 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,9 4,1 −2,2 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 99 101 −2 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 85,7 80,4 +5,3 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 0,0 0,0 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Nowy Wiśnicz minus Gaszowice. Na osi pozycji czerwony punkt to Nowy Wiśnicz, granatowy to Gaszowice; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Gminy podobne: Nowy Wiśnicz (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Hażlach: wynik: PiS 34,9%, czyli o 21,2 p.p. mniej niż Nowy Wiśnicz (56,0%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Nowy Wiśnicz
Jejkowice gmina wiejska, woj. śląskie 94% 79,5% 43,0% −13,1 p.p. Porównaj →
Gaszowice gmina wiejska, woj. śląskie 93% 73,6% 40,5% −15,6 p.p. Porównaj →
Bochnia gmina wiejska, woj. małopolskie 92% 74,0% 53,0% −3,1 p.p. Porównaj →
Suszec gmina wiejska, woj. śląskie 92% 78,1% 43,9% −12,2 p.p. Porównaj →
Bojszowy gmina wiejska, woj. śląskie 92% 81,4% 44,9% −11,1 p.p. Porównaj →
Wilamowice gmina miejsko-wiejska, woj. śląskie 92% 79,4% 41,4% −14,6 p.p. Porównaj →
Trzciana gmina wiejska, woj. małopolskie 91% 79,2% 62,7% +6,6 p.p. Porównaj →
Polanka Wielka gmina wiejska, woj. małopolskie 91% 79,6% 43,9% −12,1 p.p. Porównaj →
Hażlach gmina wiejska, woj. śląskie 91% 75,0% 34,9% −21,2 p.p. Porównaj →
Rzezawa gmina wiejska, woj. małopolskie 91% 72,6% 55,8% −0,3 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL Nowy Wiśnicz COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.