Herb: Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz

gmina miejsko-wiejskapowiat bocheńskiwoj. małopolskie TERYT: 1201063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
14 522
(2025)
Powierzchnia
82,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Nowy Wiśnicz głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • PSL
  • LPR
  • KO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 48,9%Frekwencja, 2005: 46,9%Frekwencja, 2007: 56,4%Frekwencja, 2011: 53,1%Frekwencja, 2015: 56,7%Frekwencja, 2019: 65,4%Frekwencja, 2023: 78,0%78,0%PiS, 2001: 8,0%PiS, 2005: 31,0%PiS, 2007: 50,5%PiS, 2011: 37,7%PiS, 2015: 58,9%PiS, 2019: 69,7%PiS, 2023: 56,0%56,0%PO, 2001: 11,9%PO, 2005: 17,3%PO, 2007: 28,5%PO, 2011: 20,3%PO, 2015: 10,9%10,9%PSL, 2001: 14,6%PSL, 2005: 9,0%PSL, 2007: 9,3%PSL, 2011: 15,3%PSL, 2015: 7,8%PSL, 2019: 10,0%10,0%LPR, 2001: 14,5%LPR, 2005: 14,5%LPR, 2007: 1,7%1,7%KO, 2019: 9,4%KO, 2023: 12,7%12,7%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

4050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 48,9%Frekwencja, 2005: 46,9%Frekwencja, 2007: 56,4%Frekwencja, 2011: 53,1%Frekwencja, 2015: 56,7%Frekwencja, 2019: 65,4%Frekwencja, 2023: 78,0%78,0%

Liczba ludności (osób)

12 00013 00014 00015 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 12 486Liczba ludności, 2001: 12 469Liczba ludności, 2002: 12 528Liczba ludności, 2003: 12 709Liczba ludności, 2004: 12 821Liczba ludności, 2005: 12 876Liczba ludności, 2006: 12 884Liczba ludności, 2007: 13 025Liczba ludności, 2008: 13 099Liczba ludności, 2009: 13 167Liczba ludności, 2010: 13 272Liczba ludności, 2011: 13 372Liczba ludności, 2012: 13 459Liczba ludności, 2013: 13 563Liczba ludności, 2014: 13 682Liczba ludności, 2015: 13 759Liczba ludności, 2016: 13 853Liczba ludności, 2017: 13 880Liczba ludności, 2018: 14 021Liczba ludności, 2019: 14 177Liczba ludności, 2020: 14 305Liczba ludności, 2021: 14 326Liczba ludności, 2022: 14 406Liczba ludności, 2023: 14 418Liczba ludności, 2024: 14 488Liczba ludności, 2025: 14 52214 522

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 48,9% SLD-UP 26,1% +11,5 p.p. 12 469 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 46,9% −2,0 p.p. PiS 31,0% +13,7 p.p. 12 876 osób +3,3% Podsumowanie →
Sejm 2007 56,4% +9,5 p.p. PiS 50,5% +22,0 p.p. 13 025 osób +1,2% Podsumowanie →
Sejm 2011 53,1% −3,3 p.p. PiS 37,7% +17,4 p.p. 13 372 osób +2,7% Podsumowanie →
Sejm 2015 56,7% +3,6 p.p. PiS 58,9% +47,9 p.p. 13 759 osób +2,9% Podsumowanie →
Sejm 2019 65,4% +8,7 p.p. PiS 69,7% +59,7 p.p. 14 177 osób +3,0% Podsumowanie →
Sejm 2023 78,0% +12,6 p.p. PiS 56,0% +39,0 p.p. 14 418 osób +1,7% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 78,0%, 8 607 głosów ważnych
  1. PiS 56,0%
  2. Trzecia Droga 17,0%
  3. KO 12,7%
  4. Konfederacja 7,7%
  5. Nowa Lewica 3,0%
  6. Polska Jest Jedna 2,4%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,2%
Sejm 2019 frekwencja 65,4%, 7 135 głosów ważnych
  1. PiS 69,7%
  2. PSL 10,0%
  3. KO 9,4%
  4. Konfederacja 6,7%
  5. SLD 4,2%
Sejm 2015 frekwencja 56,7%, 5 902 głosów ważnych
  1. PiS 58,9%
  2. PO 10,9%
  3. Kukiz'15 9,6%
  4. PSL 7,8%
  5. KORWiN 3,9%
  6. Nowoczesna 3,2%
  7. Zjednoczona Lewica 2,3%
  8. Razem 2,3%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 53,1%, 5 118 głosów ważnych
  1. PiS 37,7%
  2. PO 20,3%
  3. PJN 15,8%
  4. PSL 15,3%
  5. Ruch Palikota 5,1%
  6. SLD 4,3%
  7. Prawica 0,9%
  8. PPP – Sierpień 80 0,4%
Sejm 2007 frekwencja 56,4%, 5 516 głosów ważnych
  1. PiS 50,5%
  2. PO 28,5%
  3. PSL 9,3%
  4. LiD 7,2%
  5. LPR 1,7%
  6. Samoobrona 1,6%
  7. PPP 1,1%
Sejm 2005 frekwencja 46,9%, 4 323 głosów ważnych
  1. PiS 31,0%
  2. PO 17,3%
  3. LPR 14,5%
  4. Samoobrona 13,9%
  5. PSL 9,0%
  6. SDPL 6,8%
  7. SLD 3,9%
  8. PPP 1,0%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 48,9%, 4 143 głosów ważnych
  1. SLD-UP 26,1%
  2. PSL 14,6%
  3. LPR 14,5%
  4. Samoobrona 12,4%
  5. PO 11,9%
  6. AWSP 10,0%
  7. PiS 8,0%
  8. UW 2,0%
  9. i 1 kolejnych

Herb: plik „POL Nowy Wiśnicz COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.