Herb: Suszec

Suszec

gmina wiejskapowiat pszczyńskiwoj. śląskie TERYT: 2410062

Rosnąca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
12 907
(2025)
Powierzchnia
75,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 43,9%
  • KO 20,2%
  • Trzecia Droga 14,9%
  • Konfederacja 9,7%
  • Nowa Lewica 5,2%
  • Pozostali (3) 6,2%
Frekwencja78,1% +12,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+23,7 p.p.
Liczba głosów ważnych7 141 z 9 254 uprawnionych

Suszec na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Suszec
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

50. percentyl Wynik wyższy niż w 50% gmin, 1252. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 43,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 722 mieszkańców +5,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,4% udział w ludności +3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,30 na 1000 mieszkańców +2,64 zmiana 2016–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,3% udział w ludności prod. −1,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
75 na 1000 mieszkańców +15,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 769 zł na mieszkańca, ceny bieżące +87,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 56% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00011 00012 00013 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 10 264Liczba mieszkańców, 2001: 10 315Liczba mieszkańców, 2002: 10 442Liczba mieszkańców, 2003: 10 517Liczba mieszkańców, 2004: 10 648Liczba mieszkańców, 2005: 10 691Liczba mieszkańców, 2006: 10 842Liczba mieszkańców, 2007: 10 932Liczba mieszkańców, 2008: 11 051Liczba mieszkańców, 2009: 11 256Liczba mieszkańców, 2010: 11 497Liczba mieszkańców, 2011: 11 635Liczba mieszkańców, 2012: 11 791Liczba mieszkańców, 2013: 11 869Liczba mieszkańców, 2014: 11 999Liczba mieszkańców, 2015: 12 034Liczba mieszkańców, 2016: 12 082Liczba mieszkańców, 2017: 12 157Liczba mieszkańców, 2018: 12 280Liczba mieszkańców, 2019: 12 347Liczba mieszkańców, 2020: 12 499Liczba mieszkańców, 2021: 12 584Liczba mieszkańców, 2022: 12 694Liczba mieszkańców, 2023: 12 722Liczba mieszkańców, 2024: 12 828Liczba mieszkańców, 2025: 12 90712 907

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 9,7%PiS, 2005: 45,3%PiS, 2007: 51,2%PiS, 2011: 43,0%PiS, 2015: 53,5%PiS, 2019: 56,9%PiS, 2023: 43,9%43,9%Frekwencja, 2001: 50,5%Frekwencja, 2005: 44,5%Frekwencja, 2007: 57,3%Frekwencja, 2011: 50,1%Frekwencja, 2015: 59,5%Frekwencja, 2019: 65,8%Frekwencja, 2023: 78,1%78,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +3,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,3, przyrost −0,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 3% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +3,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 48% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 920 zł, wyższe niż w 20% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 722 osób +5,7% 74 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,4 % +3,2 p.p. 3 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 23,5 % +0,5 p.p. 96 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 59,7 % −4,6 p.p. 69 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,7 % +4,0 p.p. 4 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 169,5 os./km² +5,7% 80 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,08 ‰ −6,40 87 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,30 ‰ +2,64 od 2016 81 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,3 % −1,2 p.p. 2 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 7,8 na 1000 −8,3 3 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 75 na 1000 +15,0 48 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 45 na 10 tys. 0,0 8 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 769 zł +87,5% 56 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 948 zł +82,2% 12 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 33 na 10 tys. −332,0 0 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,7 % +0,4 p.p. 71 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 60,4 % +4,4 p.p. 57 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 8,2 na 1000 +3,5 90 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,28 na 1000 +0,53 5 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 176 na 1000 −37,0 87 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 893 na 1000 −33,0 67 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,2
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 99 na 100 66 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 94,6 na 1000 96 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Suszec COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Lajsikonik, licencja: Public domain.