Herb: Łaziska Górne

Łaziska Górne

gmina miejskapowiat mikołowskiwoj. śląskie TERYT: 2408011

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
20 826
(2025)
Powierzchnia
20,1 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 37,8%
  • PiS 32,0%
  • Trzecia Droga 13,0%
  • Konfederacja 7,3%
  • Nowa Lewica 5,9%
  • Pozostali (2) 4,0%
Frekwencja76,5% +13,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+5,8 p.p.
Liczba głosów ważnych11 903 z 15 794 uprawnionych

Łaziska Górne na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wilamowice: 23,7%Olsztyn: 30,1%Jaworzno: 32,7%Imielin: 29,5%Świerklaniec: 35,6%Orzesze: 29,7%Kłobuck: 25,0%Wielowieś: 22,7%Żarki: 33,2%Żarnowiec: 7,5%Kamienica Polska: 31,9%Pszów: 25,1%Zebrzydowice: 24,5%Mysłowice: 33,0%Gliwice: 41,2%Zbrosławice: 34,3%Chorzów: 40,7%Katowice: 41,6%Marklowice: 25,6%Częstochowa: 35,8%Dębowiec: 26,1%Miedźna: 20,0%Szczekociny: 17,8%Żory: 33,4%Krzepice: 17,8%Tarnowskie Góry: 36,9%Popów: 18,3%Pilchowice: 36,5%Boronów: 23,5%Herby: 28,3%Zawiercie: 31,2%Starcza: 25,9%Lyski: 26,8%Gaszowice: 25,5%Rydułtowy: 28,1%Krzanowice: 32,3%Gorzyce: 26,0%Wisła: 43,3%Goleszów: 34,0%Ruda Śląska: 31,9%Radlin: 31,2%Rybnik: 30,8%Będzin: 32,2%Brenna: 24,2%Lubomia: 23,3%Knurów: 32,4%Czerwionka-Leszczyny: 25,3%Bielsko-Biała: 35,5%Miedźno: 13,9%Przystajń: 18,9%Kochanowice: 23,0%Pyskowice: 33,8%Panki: 18,9%Goczałkowice-Zdrój: 31,4%Radziechowy-Wieprz: 14,9%Ślemień: 16,7%Blachownia: 32,9%Lelów: 13,2%Mykanów: 21,5%Hażlach: 24,8%Rajcza: 18,0%Gierałtowice: 30,1%Zabrze: 36,4%Włodowice: 23,8%Buczkowice: 25,3%Skoczów: 28,1%Jaworze: 39,1%Wodzisław Śląski: 34,2%Szczyrk: 27,1%Pawłowice: 19,9%Miasteczko Śląskie: 25,2%Irządze: 14,4%Gilowice: 19,2%Dąbrowa Zielona: 17,8%Godów: 23,7%Bytom: 35,0%Wojkowice: 37,0%Czeladź: 33,2%Psary: 34,4%Rudnik: 23,1%Kornowac: 20,6%Nędza: 26,9%Mszana: 16,5%Ornontowice: 25,4%Bojszowy: 22,1%Tychy: 33,8%Pilica: 13,9%Pawonków: 26,1%Lubliniec: 37,5%Ciasna: 32,7%Jejkowice: 22,2%Kalety: 29,9%Poręba: 34,9%Łodygowice: 25,1%Milówka: 16,3%Świnna: 22,4%Koszarawa: 12,2%Łękawica: 18,5%Kłomnice: 21,0%Rędziny: 23,4%Porąbka: 24,9%Jastrzębie-Zdrój: 26,8%Cieszyn: 33,6%Ujsoły: 19,1%Świętochłowice: 36,7%Strumień: 24,1%Koniecpol: 22,1%Bestwina: 30,0%Wilkowice: 31,9%Kobiór: 26,3%Lędziny: 20,5%Janów: 18,3%Dąbrowa Górnicza: 29,1%Tworóg: 28,3%Ogrodzieniec: 23,9%Radzionków: 29,5%Łaziska Górne: 37,8%Rudziniec: 28,2%Sośnicowice: 39,5%Opatów: 13,9%Lipowa: 25,7%Żywiec: 31,5%Pietrowice Wielkie: 28,4%Istebna: 11,3%Czechowice-Dziedzice: 31,2%Przyrów: 16,2%Kozy: 29,2%Pszczyna: 30,5%Bieruń: 24,4%Chełm Śląski: 24,7%Świerklany: 19,0%Bobrowniki: 33,5%Koszęcin: 25,6%Wręczyca Wielka: 20,4%Mikołów: 37,9%Toszek: 21,9%Ożarowice: 29,1%Łazy: 29,6%Węgierska Górka: 19,0%Kroczyce: 26,6%Krzyżanowice: 30,9%Piekary Śląskie: 38,9%Jasienica: 27,7%Racibórz: 34,3%Koziegłowy: 21,7%Myszków: 30,8%Niegowa: 13,2%Kuźnia Raciborska: 29,9%Lipie: 14,1%Woźniki: 23,7%Wyry: 31,7%Suszec: 20,2%Poraj: 32,8%Krupski Młyn: 30,2%Mstów: 22,5%Kruszyna: 16,9%Konopiska: 30,6%Poczesna: 30,6%Czernichów: 23,7%Siemianowice Śląskie: 38,7%Sławków: 28,2%Ustroń: 37,1%Jeleśnia: 17,5%Sosnowiec: 30,3%Mierzęcice: 29,0%Siewierz: 32,4%Chybie: 20,4%Łaziska Górne
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

91. percentyl Wynik wyższy niż w 91% gmin, 234. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 37,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
21 116 mieszkańców −5,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,0% udział w ludności +4,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,59 na 1000 mieszkańców −2,14 zmiana 2016–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,1% udział w ludności prod. −2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
70 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 526 zł na mieszkańca, ceny bieżące +47,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 50021 00021 50022 00022 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 22 158Liczba mieszkańców, 2001: 22 071Liczba mieszkańców, 2002: 22 049Liczba mieszkańców, 2003: 21 931Liczba mieszkańców, 2004: 21 958Liczba mieszkańców, 2005: 21 949Liczba mieszkańców, 2006: 21 957Liczba mieszkańców, 2007: 21 942Liczba mieszkańców, 2008: 21 983Liczba mieszkańców, 2009: 22 088Liczba mieszkańców, 2010: 22 252Liczba mieszkańców, 2011: 22 322Liczba mieszkańców, 2012: 22 467Liczba mieszkańców, 2013: 22 460Liczba mieszkańców, 2014: 22 419Liczba mieszkańców, 2015: 22 413Liczba mieszkańców, 2016: 22 427Liczba mieszkańców, 2017: 22 390Liczba mieszkańców, 2018: 22 334Liczba mieszkańców, 2019: 22 202Liczba mieszkańców, 2020: 21 618Liczba mieszkańców, 2021: 21 432Liczba mieszkańców, 2022: 21 274Liczba mieszkańców, 2023: 21 116Liczba mieszkańców, 2024: 20 981Liczba mieszkańców, 2025: 20 82620 826

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 32,5%KO, 2023: 37,8%37,8%Frekwencja, 2001: 44,6%Frekwencja, 2005: 41,1%Frekwencja, 2007: 56,1%Frekwencja, 2011: 49,1%Frekwencja, 2015: 54,8%Frekwencja, 2019: 63,4%Frekwencja, 2023: 76,5%76,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,6, przyrost −3,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 49% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 706 zł, wyższe niż w 7% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 2,2 na 1000, wyższe niż w 8% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 46
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 21 116 osób −5,8% 87 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,0 % +4,8 p.p. 49 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % +0,7 p.p. 48 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 58,6 % −5,9 p.p. 45 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,8 % +5,2 p.p. 54 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 1 050,0 os./km² −6,0% 94 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,91 ‰ −3,64 52 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,59 ‰ −2,14 od 2016 41 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,1 % −2,1 p.p. 13 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 12,4 na 1000 −14,9 14 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 70 na 1000 +17,0 39 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 44 na 10 tys. −2,0 7 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 526 zł +47,1% 93 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 755 zł +98,0% 7 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 358 na 10 tys. −380,0 42 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % 0,0 p.p. 99 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 90,6 % +0,6 p.p. 90 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,7 na 1000 −0,6 41 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 1,70 na 1000 +0,50 1 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 175 na 1000 +11,0 87 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 906 na 1000 +3,0 70 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 2,2 na 1000 +0,1 8 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 89 na 100 36 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 75,9 na 1000 68 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 23,8 na 1000 71 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat mikołowski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version Bastian, licencja: Public domain.