Herb: Koziegłowy

Koziegłowy

gmina miejsko-wiejskapowiat myszkowskiwoj. śląskie TERYT: 2409023

PrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
14 007
(2025)
Powierzchnia
159,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 44,6%
  • KO 21,7%
  • Trzecia Droga 13,7%
  • Konfederacja 7,8%
  • Nowa Lewica 7,5%
  • Pozostali (2) 4,7%
Frekwencja73,5% +17,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+22,8 p.p.
Liczba głosów ważnych8 138 z 11 351 uprawnionych

Koziegłowy na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Koziegłowy
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

52. percentyl Wynik wyższy niż w 52% gmin, 1207. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 44,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
14 111 mieszkańców −1,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 77% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,8% udział w ludności +3,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
2,06 na 1000 mieszkańców −0,16 zmiana 2016–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,3% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
117 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 271 zł na mieszkańca, ceny bieżące +71,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

14 00014 20014 40014 60014 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 14 606Liczba mieszkańców, 2001: 14 590Liczba mieszkańców, 2002: 14 542Liczba mieszkańców, 2003: 14 507Liczba mieszkańców, 2004: 14 456Liczba mieszkańców, 2005: 14 459Liczba mieszkańców, 2006: 14 265Liczba mieszkańców, 2007: 14 319Liczba mieszkańców, 2008: 14 270Liczba mieszkańców, 2009: 14 211Liczba mieszkańców, 2010: 14 360Liczba mieszkańców, 2011: 14 372Liczba mieszkańców, 2012: 14 366Liczba mieszkańców, 2013: 14 370Liczba mieszkańców, 2014: 14 394Liczba mieszkańców, 2015: 14 390Liczba mieszkańców, 2016: 14 392Liczba mieszkańców, 2017: 14 369Liczba mieszkańców, 2018: 14 324Liczba mieszkańców, 2019: 14 320Liczba mieszkańców, 2020: 14 271Liczba mieszkańców, 2021: 14 186Liczba mieszkańców, 2022: 14 147Liczba mieszkańców, 2023: 14 111Liczba mieszkańców, 2024: 14 063Liczba mieszkańców, 2025: 14 00714 007

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,5%PiS, 2005: 36,1%PiS, 2007: 42,6%PiS, 2011: 40,0%PiS, 2015: 40,0%PiS, 2019: 53,2%PiS, 2023: 44,6%44,6%Frekwencja, 2001: 38,2%Frekwencja, 2005: 32,7%Frekwencja, 2007: 40,9%Frekwencja, 2011: 39,2%Frekwencja, 2015: 41,9%Frekwencja, 2019: 55,8%Frekwencja, 2023: 73,5%73,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 2,1, przyrost −5,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +2,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 94% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 87% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 579 zł, wyższe niż w 92% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 8,2 na 1000, wyższe niż w 42% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 116
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 14 111 osób −1,9% 77 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,8 % +3,9 p.p. 80 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,4 % +0,4 p.p. 28 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 57,1 % −4,3 p.p. 17 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,5 % +3,9 p.p. 81 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 88,4 os./km² −1,9% 65 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,03 ‰ −1,77 38 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 2,06 ‰ −0,16 od 2016 75 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,3 % −3,1 p.p. 37 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 18,6 na 1000 −20,7 36 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 117 na 1000 +17,0 94 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 91 na 10 tys. +17,0 87 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 271 zł +71,5% 75 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 749 zł +181,0% 87 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 300 na 10 tys. −366,0 31 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,7 % +1,1 p.p. 30 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 6,0 % +2,2 p.p. 2 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,2 na 1000 +1,0 51 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,97 na 1000 +0,15 52 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 36 na 1000 −20,0 3 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 941 na 1000 +117,0 76 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 8,2 na 1000 +4,8 42 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 98 na 100 64 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 69,7 na 1000 49 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 7,5 na 1000 63 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Koziegłowy COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.