Herb: Istebna

Istebna

gmina wiejskapowiat cieszyńskiwoj. śląskie TERYT: 2403092

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
12 190
(2025)
Powierzchnia
84,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 56,9%
  • Trzecia Droga 16,9%
  • KO 11,3%
  • Konfederacja 7,6%
  • Nowa Lewica 2,9%
  • Pozostali (3) 4,4%
Frekwencja73,3% +11,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+39,9 p.p.
Liczba głosów ważnych6 575 z 9 114 uprawnionych

Istebna na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Istebna
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

79. percentyl Wynik wyższy niż w 79% gmin, 512. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 56,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 204 mieszkańców +2,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,2% udział w ludności +3,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,06 na 1000 mieszkańców −4,23 zmiana 2016–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,9% udział w ludności prod. −2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
94 na 1000 mieszkańców +27,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 060 zł na mieszkańca, ceny bieżące +67,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 00011 50012 00012 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 11 045Liczba mieszkańców, 2001: 11 126Liczba mieszkańców, 2002: 11 153Liczba mieszkańców, 2003: 11 188Liczba mieszkańców, 2004: 11 279Liczba mieszkańców, 2005: 11 283Liczba mieszkańców, 2006: 11 276Liczba mieszkańców, 2007: 11 291Liczba mieszkańców, 2008: 11 345Liczba mieszkańców, 2009: 11 455Liczba mieszkańców, 2010: 11 759Liczba mieszkańców, 2011: 11 818Liczba mieszkańców, 2012: 11 854Liczba mieszkańców, 2013: 11 908Liczba mieszkańców, 2014: 11 935Liczba mieszkańców, 2015: 11 964Liczba mieszkańców, 2016: 12 044Liczba mieszkańców, 2017: 12 111Liczba mieszkańców, 2018: 12 110Liczba mieszkańców, 2019: 12 159Liczba mieszkańców, 2020: 12 146Liczba mieszkańców, 2021: 12 178Liczba mieszkańców, 2022: 12 161Liczba mieszkańców, 2023: 12 204Liczba mieszkańców, 2024: 12 193Liczba mieszkańców, 2025: 12 19012 190

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,4%PiS, 2005: 56,4%PiS, 2007: 52,8%PiS, 2011: 50,5%PiS, 2015: 61,5%PiS, 2019: 68,9%PiS, 2023: 56,9%56,9%Frekwencja, 2001: 51,3%Frekwencja, 2005: 49,1%Frekwencja, 2007: 54,2%Frekwencja, 2011: 49,0%Frekwencja, 2015: 52,5%Frekwencja, 2019: 62,0%Frekwencja, 2023: 73,3%73,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +0,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,1, przyrost 1,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +0,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 79% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 49% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 471 zł, wyższe niż w 55% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 28,8 na 1000, wyższe niż w 79% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 352
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 204 osób +2,0% 72 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,2 % +3,2 p.p. 5 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 23,7 % +0,3 p.p. 96 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 59,0 % −3,8 p.p. 52 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,3 % +3,5 p.p. 6 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 144,7 os./km² +2,0% 77 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,65 ‰ −0,86 95 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,06 ‰ −4,23 od 2016 46 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,9 % −2,5 p.p. 48 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 23,2 na 1000 −16,8 50 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 94 na 1000 +27,0 79 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 67 na 10 tys. +4,0 49 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 060 zł +67,9% 21 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 293 zł +260,1% 60 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 378 na 10 tys. −619,0 47 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 46,2 % +4,8 p.p. 4 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 33,9 % +2,5 p.p. 27 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,3 na 1000 +1,7 77 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,69 na 1000 +1,02 41 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 55 na 1000 −1,0 9 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 806 na 1000 +117,0 47 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 28,8 na 1000 −13,1 79 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 97 na 100 59 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 98,6 na 1000 98 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 11,3 na 1000 65 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Istebna COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.